Skocz do zawartości

Baza pod Single Hop - do oceny


Wisz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Chciałbym zrobić serię piw Single hop (kolejno: Nelson Sauvin, Simcoe, Iunga, Mandarina Bavaria)

Baza pod chmiele miałaby być lekka, niezbyt mocna, leciutko karmelowo-słodowa, barwy złoto-pomarańczowej. Przy mojej wydajności ok 65% na 25 litrów gotowego piwa planuję zasyp (wyliczony wg brewness):

 

- pilzneński - 4,8 kg

- wiedeński - 0,6 kg

- pszeniczny - 0,6 kg

- karmelowy 30 - 0,2 kg

- crystal 160 - 0,1 kg

 

Ma to ręce i nogi? Czegoś zbyt dużo/mało? W sumie pierwsza warka układana przeze mnie, dotychczas zacierałem gotowe zestawy.

Chmielić planuję w 4 dawkach, 12,5g 60', 12,5g 45', 25 g 10' i 50g po wyłączeniu.

 

Pozdrawiam

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ma być to IPA?

do jakiego IBU chcesz chmielić?

 

Na twoim miejscu wyrzuciłbym słód wiedeński i crystal 160.

Karmelowy 30 możesz zostawić dla kontry dla goryczki.

Iunga i Mandarin Bavaria nie są tak intensywnymi chmielami jak chmiele z USA czy NZ, dlatego wiedeński i crystal 160 przykryją ich obecność.

Edytowane przez DonBeer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś śrutowałem słód na SMaSHa EKG,dałem 4,5 kg Pale Ale na 23l. IBU 35, stosunek IBU/SG 0,7. Myślę, że jak się chce posmakować jakiś chmiel to nie ma co kombinować za bardzo.

 

Edit: A mój ulubiony ostatnio zasyp na 23L to:

 

3,2 Pale Ale

0,6 Monach

0,2 Karmel 40-60

Edytowane przez Puzii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za odpowiedzi.

Właśnie chciałbym uwydatnić chmiele, stąd pytanie, czy czegoś nie za dużo w zasypie. Sugerowałem się ostatnio robionym Summer ale, które zapowiada się dość ciekawie i na jego podstawie ułożyłem tą recepturą. Ale może faktycznie nie kombinować i dać prosty zasyp.

 

@DonBeer - chciałbym dostać około 35-40 IBU.

 

@Puzii, kantor - w sumie racja. Pewnie w takim razie zrobię z pilzneńskiego z małym dodatkiem jakiegoś karmelowego. Zależy mi też na kolorze piwa - jak wspomniałem, chciałbym, żeby było takie "słoneczne" - kojarzące się z letnim popołudniem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.