Skocz do zawartości

Rybnicki Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka #15 09.03.2011

Maliniok 14 °Blg

 

Surowce:

Słód pilzneński 3,6 kg

Słód Monachijski I 0,4 kg

Chmiel Perle 40 g

Mech irlandzki 1 łyżeczka

Urquell Lager 150 ml gęstwy III zbiór

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 16 litrów wody o temp. 56°C

53°C - 5'

67°C - 10'

73°C - 50'

76°C - 10' -> filtracja

 

Wysładzanie:

Pierwsza porcja zacieru: 10 l 17,5°Blg

17 l wody użytej do wysładzania o temp. 75°C

27 l 11°Blg

 

Chmielenie:

Czas gotowania: 60'

Perle 25 g w 0'

Perle 15 g + mech w 55'

Objętość końcowa: 22

 

Wydajność: 81%

 

Fermentacja:

Brzeczka schłodzona do 17°C

Drożdże zadane w 17°C

Fermentacja burzliwa w 10°C

 

UWAGI:

Piwo to stanie się Maliniokiem dopiero na cichej fermentacji kiedy to dodam sok malinowy. Po zacieraniu spróbowałem brzeczki, smakuje bardzo ale to bardzo treściwie. Trzymam kciuki za to piwko, strasznie jestem ciekawy jaki będzie ostateczny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel raczej nie opadnie. Może część, ale sporo będzie pływała zawieszona tuż przy powierzchni. Daj do rozlewu filtr z oplotu i po sprawie :)

Bardzo dobry pomysł :D Może nawet owinę go jakąś tkaniną dla pewności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #15 09.03.2011

Maliniok 14 °Blg

 

Po 24h widziałem w brzeczce oznaki fermentacji. Jeszcze nigdy nie miałem tak świeżej gęstwy. W dniu warzenia przelałem jedno piwo na cichą, żebrałem trochę gęstwy i dodałem do brzeczki. Trzymam kciuki za to piwo, mam nadzieję, że wyjdzie wyśmienite:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #14 16.02.2011

Pils Perłowy 14 °Blg

 

Zajrzałem dzisiaj do środka fermentatora. Wyjąłem rurkę, z boku świeciłem latarką. Zauważyłem klarowne piwo i pełno chmielu na różnej głębokości. Martwi mnie kolor chmielu bo jest biały. Nigdy nie chmieliłem na zimno, ma to tak wyglądać ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #15 09.03.2011

Maliniok 14 °Blg

 

Piwo przelane na cichą po 17 dniach, zeszło do 3,5°Blg. Myślałem, że po burzliwej będzie słodsze. Zgodnie z radą Codera dodałem do piwa 1,4 l soku malinowego na cichą, który wcześniej został spasteryzowany. Podgrzałem sok do temp. 65°C, wlałem do 2 termosów, poczekałem godzinę, schłodziłem i dodałem do piwa. Piwo ma ładny czerwony kolor, super pachnie malinami, smakuje jak piwo z lekką nutką malinową. Dodałem do całości trochę drożdży z dna. Wszystko fajnie ale gęstość mnie przeraziła. Teraz jest 10°Blg i coś czuję, że wyjdzie z tego siekiera :beer: A miało być takie fajne kobiece piwo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem keg pepsi. Planuję wlać do niego Pilsa Perłowego. Niech sobie w nim posiedzi niecały rok, a wtedy będę miał super piwko na 50-te urodziny mojego ojca nalewane z nalewaka w kuchni :(

W związku z tym mam mały pytanko. Czy takie szybkozłączki bąda do niego pasować:

http://allegro.pl/koncowka-keg-kegi-kega-coca-cola-lody-i1529592226.html

Pisze, że do kegów po coli ale może do pepsi też będzie pasować.

Edytowane przez 19Mateusz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #15 09.03.2011

Maliniok 14 °Blg

 

Wczoraj poszedłem do piwnicy zobaczyć co słychać u mojego Malinioka. Wyciągnąłem rurkę z pokrywy, zajrzałem do środka i okazało się, że drożdżaki rzuciły się na sok malinowy. Widziałem ładną pianę o delikatnym różowym odcieniu. Drożdży było bardzo mało i obawiałem się, że może to nie wystarczyć. Nie mogłem się powstrzymać i sprawdziłem zapach piwa. Nacisnąłem dekielek i poczułem bardzo przyjemny zapach malin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz małe pytanko. Wczoraj doszedł mi keg Pepsi. Od kilku dni czytam forum konkretnie o obsłudze kega, przejrzałem wiki itd. Nie wiem czy dość dużo informacji znalazłem i czy ta mini wiedza na początek wystarczy. Keg był zamknięty, napełniony pewną ilością CO2, po otworzeniu okazało się, że w środku jest jeszcze trochę pepsi (może szklanka), wszystko się lepi, zawory też. No więc wiem, że trzeba dobrze wymyć wnętrze kega, rozebrać wszystko na części pierwsze, nasmarować uszczelki wazeliną kosmetyczną, wszystko złożyć i zdezynfekować. Czy przed rozlewem piwa trzeba coś jeszcze wykonać ? A tak właściwie to co powoduje smarowanie uszczelek i gdzie można kupić wazelinę kosmetyczną prócz Allegro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wazelinę kosmetyczną kupisz praktycznie w każdej aptece, widywałem też w kioskach na mieście, drogeriach i osiedlowych sklepikach :beer: A smaruje się uszczelki pewnie po to żeby za szybko nie zmurszały.

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje szybkiej porady. Zamierzam w tym momencie butelkować Pilsa, ale w czasie degustacji piwa wyszło, że jest niedochmielone. Czy bezpośrednio przed butelkowaniem mogę dodać kompot chmielowy. Planuję w niewielkiej ilości wody gotować 20g chmielu Challenger przez godzinę. Czy taki zabieg w ogóle jest dozwolony i czy ten brytyjski chmiel nada dobrą w smaku goryczkę. Nie mogę użyć innego ponieważ zaburzy mi to plany związane i następnymi piwami, a nie mam dużo chmieli żeby sobie wybierać :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, ale skoro jest mało nachmielony to bym spróbował.

No właśnie też mam wątpliwości. Piwo ma w większości iść do kega, wypite będzie dopiero za niecały rok na większej imprezie. Nie jestem z niego w pełni zadowolony, w dodatku doszła chyba lekka infekcja tlenowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam za szybka odpowiedź. Widzę, że sam nie jesteś na 100% pewny. Kompot chmielowy już się robi. Będzie to nowe doświadczenie, a o wynikach na pewno poinformuję.

Wiesz, nie jestem piwowarem profesjonalistą a tylko amatorem, dlatego nie wiem jak wpłynie na smak.

 

PS jeśli chcesz jakieś chmiele daj znać na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam za szybka odpowiedź. Widzę' date=' że sam nie jesteś na 100% pewny. Kompot chmielowy już się robi. Będzie to nowe doświadczenie, a o wynikach na pewno poinformuję.[/quote']

Wiesz, nie jestem piwowarem profesjonalistą a tylko amatorem, dlatego nie wiem jak wpłynie na smak.

 

PS jeśli chcesz jakieś chmiele daj znać na PW

Ale amator z taką liczbą warek, z przychylnymi opiniami kolegów, pozytywnymi ocenami piw jest na tym forum autorytetem. Każdy z nas jest amatorem, różnimy się tylko doświadczeniem i wiedzą. Niejeden z nas może się podpisać pod tym. Zobaczymy czy doświadczenie się powiedzie. Na pewno wyniki eksperymenty komuś się przydadzą. Chmielu mam na styk i chyba mi wystarczy, uwarzę jeszcze 3 warki a następne dopiero w zimie. W tym wszystkim jedynie mnie martwi smak piwa po kilku miesiącach bo przecież taki kompocik chmielowy nie będzie przefermentowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, to że jesteśmy amatorami jest dojść ważne, przynajmniej tak mi się wydaje. Dlatego robimy coś na co nie pozwolilibyśmy się w profesjonalnym browarze. I to jest fajnie, co robimy, lubimy robić i to jest naszą pasją. Tu nie liczą się koszty, tylko co z tego wyjdzie.

1,5 roku temu warzyłem w garnku, jak przeszedłem na kegi było mi ciężko zmienić nawyki. Obecnie jestem tak zadowolony że ani śmiem to zmieniać. Ale świat się zmienia i trza iść ku lepszemu, trza wprowadzać nowości, ciekawe co to będzie i za ile :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by nie ta dwójka na przodzie to mamy podobną ilość warek :tort:

W sumie masz rację :beer: U mnie dwójka na początku będzie dopiero za 10 lat, ale w ogóle to nie jest ważne bo robię co lubię, w taki sposób jak potrafię i jak mnie stać. W jakieś części koszty też się liczą :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.