Skocz do zawartości

Rybnicki Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Mateusz nie ma, za co dziękować. Fajnie było sie spotkać, pogadać i wymienić piwami. Jak nie miałem własnego śrutownika korzystałem z uprzejmości Ignaca99, więc sam widzisz, że byłem to komuś winien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #6 22.09.2010

Bursztynowy Pszeniczniak 12,5°Blg

Dzisiaj piwko zostało przelane na cichą z użyciem 10 g żelatyny, zeszło do 4,5°Blg . Wiem, że pszenica powinna być mętna ale to taki eksperyment. Nie zależy mi na stylowym piwku. Bursztynowy Pszeniczniak został uwarzony specjalnie na urodziny kuzynki. Mam nadzieję, że wyjdzie z niego bardzo dobre piwko, tym bardziej że wszystkie składniki i sposób zacierania opracowałem sam. W kalkulatorze zawartości alkoholu podane są dwie wartości % wag. i % obj. Na co zwracać uwagę ??? Na butelkach i puszkach jest % obj.

Edytowane przez 19Mateusz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chemii powszechnie przyjęło się, że % oznacza się wagowo; ale w alkoholach nie wiedzieć czemu popularniejsze jest oznaczanie objętościowe ABV.

Może dlatego, że wartość objętościowa jest większa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze tak było.

 

Pamiętam dość dobrze z początków mojej piwnej kariery (to już 25 lat!), że na etykietach piwnych w latach 80-tych podawano zamiennie albo procenty wagowe, albo objętościowe. Oznaczano to jako "%" lub "% obj", dlatego opłacało się czytać etykietę, żeby udowodnić komuś jak bardzo się myli twierdząc, że Nadbużańskie ma więcej alkoholu niż Warka z Pułaskim. W końcu pewnie zwyciężyło marketingowe przekonanie, że 5 i cośtam % obj. jest "lepsze" niż 4 i cośtam %.

 

Z gorzałą było jeszcze inaczej - moc podawano w jakichś stopniach, w sumie nawet nie wiem czego...

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #6 22.09.2010

Bursztynowy Pszeniczniak 12,5°Blg

 

Wczoraj piwko zostało zabutelkowane z dodatkiem 140 g glukozy. Wyszło 21 litrów piwka, trochę jest klarowniejsze ale dalej widać mętność pszeniczniaka. Po 4 dniach cichej fermentacji odfermentowało do 3,5°Blg

Edytowane przez 19Mateusz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #7 12.10.2010

Premium Bitter 11°Blg

 

 

Słody:

Słód Pale Ale 3,5 kg

Słód Carahell 0,35 kg

Słód Caraamber 0,05 kg

Słód Caracrystal 0,05 kg

Płatki pszenne błyskawiczne 0,4 kg

 

Chmiel:

Marynka granulat 8,3% a-k - 30 g

East Kent Goldings granulat 4,8% a-k - 30 g

 

Drożdże:

Safale S-04

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 16 litrów wody o temp. 71°C + 1,5 łyżeczki gipsu piwowarskiego

70' - 67°C

Próba jodowa, 10' w temp. 74°C -> filtracja

 

Filtracja/ wysładzanie:

20l wody użytej do wysładzania

 

Chmielenie:

Czas gotowania: 60'

Marynka 30 g od początku gotowania

East Kent Goldings 15 g w 45' gotowania

East Kent Goldings 15 g w 55' gotowania

Objętość końcowa 20 l + 8 litrów przegotowanej wody dodanej po zakończonym gotowaniu

 

Wydajność: 74%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa w temp. 20°C

 

Zamierzałem uwarzyć klasycznego Bittera a wyszła jego mocniejsza wersja. Bardzo zaskoczyła mnie wydajność. Zrobiłem próbę jodową na niewielkiej ilości brzeczki i młóta Młóto wcześniej roztarłem jak radził mi Zgoda. Pokazał się delikatny niebieski kolor - przed roztarciem był bezbarwny. Postanowiłem przedłużyć zacieranie o 10' a następnie ponowiłem próbę jodową. Przed filtracją rozpuściłem 30 g zmielonego palonego słodu z Żywca w 0,5 l letniej wody a następnie dodałem jakieś 150 ml cieczy do brzeczki aby przyciemnić kolor. Nie wiem czy takie dolewanie wody po zakończonym gotowaniu aby rozcieńczyć piwo jest wskazane i nie obniży jego jakości. Chciałem uzyskać trochę lżejsze piwko. Zabieg ten jest dopuszczalny w piwowarstwie domowym czy lepiej go unikać ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #7 12.10.2010

Premium Bitter 11°Blg

 

Wczoraj zlałem piwko na cichą z dodatkiem 5g żelatyny po 9 dniach fermentacji burzliwej. Bitter zszedł do 5°Blg a teraz spokojnie będzie sobie siedzieć w temp. 13°C.

 

Przy okazji napiszę, że próbowałem mojego pszeniczniaka i jestem zaskoczony efektami. Piwko to jest zupełnie klarowne - 10g żelatyny na cichej + 2 łyżeczki gęstwy do refermentacji - kolor bursztynowy, smakuje super, bardziej wyczuwam banany niż goździki ale też słabo. Taki efekt chciałem uzyskać i tylko ilość chmielu Cascade bym zwiększył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #8 03.11.2010

Irish Red Ale 16,5 °Blg

 

 

Słody:

Słód pilzneński 4,0 kg

Słód monachijski I 0,5 kg

Słód Pale Ale 0,2 kg

Słód Carared 0,5 kg

Słód Caraamber 0,2 kg

Słód Aroma 0,1 kg

Słód Coffee Light 0,1 kg

Żywiecki słód palony 30 g

Płatki jęczmienne błyskawiczne 0,4 kg

 

Chmiel:

Marynka granulat 8,3% a-k - 20 g

Challenger granulat 6,3% a-k - 30 g

 

Drożdże:

Safale S-04 150 ml gęstwy

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 20 litrów wody o temp. 55°C

20' - 52°C

40' - 66°C

30' - 72°C

Próba jodowa -> filtracja

 

Filtracja/ wysładzanie:

20l wody użytej do wysładzania o temp. 75°C + 30 g słodu palonego

 

Chmielenie:

32 l 12°Blg

Czas gotowania: 60'

Marynka 20 g od początku gotowania

Challenger 20 g w 30' gotowania

Challenger 10 g w 50' gotowania

1 łyż. mchu irlandzkiego w 50' gotowania

Objętość końcowa 27 l, po zlaniu znad chmielin 25,5 l

 

Wydajność: 75%

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa w temp. 20°C

 

 

Chciałem uzyskać gęstość ok. 14°Blg a wyszło trochę więcej. Nie przeszkadza mi to, będzie mocniejsza wersja IRA. Kolor brzeczki przypomina raczej Brown Ale i sam nie wiem czy po wyklarowaniu doszukam się tam czerwieni. Wydajność zacierania mam dość wysoką ale dopiero od 2 warek. Zauważyłem, że odkąd znacząco spowolniłem filtrację i rozcieram młóto przy próbie jodowej wydajność skoczyła do góry. Dzisiaj trwała ponad 2 godziny razem z kilkoma pomiarami gęstości brzeczki oraz wysłodzin. Zawsze obliczam ją po schłodzeniu brzeczki po zlaniu do fermentatora znad chmielin. Pierwszy raz zacierałem z użyciem samodzielnie śrutowanego słodu, nie uważam, że śruta była bardzo drobna i dlatego tak długo filtrowałem, po prostu nie śpieszyłem się.

Post #121 http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?id=2679&p=5

Edytowane przez 19Mateusz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc tego Pale Ale 0,2 kg to w piwie nie poczujesz dałes pilzeński i też bedzie git

Może i nie poczuję ale tak jakoś sobie wymyśliłem :/ Mam nadzieję, że piwko rzeczywiście wyjdzie czerwone po wyklarowaniu i będzie posiadać bogaty, złożony smak. Zawsze próbuję schłodzonej brzeczki, w czasie chmielenia lubię co jakiś czas poczuć ten zapach i spróbować jak dodawanie kolejnych chmieli podwyższa goryczkę. Wczoraj zapach chmielowy był cudny a smak bardzo przyjemny. Dziś od rana piwko bardzo dobrze fermentuje, nawet już wczoraj po ok. 6 godzinach można było zaobserwować, że drożdżaki zaczynają walczyć :/

 

 

Warka #7 12.10.2010

Premium Bitter 11°Blg

Przy wczorajszym warzeniu razem z bratem komisyjnie dokonaliśmy degustacji tegoż piwka w celu porównania jego smaku w następnych tygodniach. Kolorem bursztynowe, nasycenia słabe, piany prawie nie ma, goryczka wyraźnie wyczuwalna ale mogła być na wyższym poziomie, smak - pychotka ;) Pije się tego Bittera i w końcówce czuje coś słodkiego i jakby karmelowego co daje ciekawe połączenie.

 

 

Warka #6 22.09.2010

Bursztynowy Pszeniczniak 12,5°Blg

Piwko uwarzone specjalnie na 18-ste urodziny kuzynki. Moim zdaniem wyszło bardzo dobrze a według niektórych gości jest takie sobie ale jak się już trochę wypije to wszystko elegancko wchodzi - następnym razem będzie bez łaski i sam wypiję to co przywiozłem jak ludzie zaczynają porównywać domowe piwo do tych komercyjnych takich jak Ż..., T... i oczywiście to mocne długo warzone ;) Sam kiedyś tak porównywałem a teraz wiem co to jest smak słodowy, zapach chmielu i prawdziwa goryczka. Krótko mówiąc poczułem różnicę, z warki na warkę moje piwa wychodzą lepsze i coraz częściej wprowadzam zmiany w recepturach odbiegające od stylu, takie jak mi pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #6 22.09.2010

Bursztynowy Pszeniczniak 12,5°Blg

Piwko uwarzone specjalnie na 18-ste urodziny kuzynki. Moim zdaniem wyszło bardzo dobrze a według niektórych gości jest takie sobie ale jak się już trochę wypije to wszystko elegancko wchodzi - następnym razem będzie bez łaski i sam wypiję to co przywiozłem jak ludzie zaczynają porównywać domowe piwo do tych komercyjnych takich jak Ż..., T... i oczywiście to mocne długo warzone :/

Nie, no... jeśli pszenicę zaczynają porównywać do sklepowych, to jakaś porażka jest. :/

Też parę miesięcy temu miałem dylemat jakie piwo zrobić na 18tkę. W końcu stwierdziłem, że nie ma co ryzykować z "wynalazkami" i zrobiłem coś, co młodzież jak się uprze to będzie mogła porównać ze sklepowym. Z tym, że jest mocniej chmielone, i "ma smak". ;) Ale niech mi ktoś q... spróbuje powiedzieć, że jest gorsze niż T., czy H. ;)

Przekonam się już niedługo: impreza za 3 tygodnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no... jeśli pszenicę zaczynają porównywać do sklepowych, to jakaś porażka jest. :/

Piwko to łamało każdą zasadę stylu. Na potrzeby imprezowiczów nie obytych w degustacji domowych trunków wyklarowałem piwo na kryształ, słabo chmieliłem na goryczkę - na aromat również się skusiłem, zapach i smak goździkowo - bananowy wyczuwalny był bardzo słabo. Piwko bardzo mi smakowało, bardzo mi podchodziło a jednak wszyscy oczekują czegoś zwyczajnego bez smaku :/

Życzę Ci Stasiek aby Twojego piwka nikt nie porównywał do tych sklepowych. Taki dolniaczek pewnie zasmakuje gościom ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #7 12.10.2010

Premium Bitter 11°Blg

 

Jak to w końcu jest z tym nagazowaniem bo już sam nie wiem. Przy warzeniu IRA spróbowałem tego piwka po tygodniu od butelkowania. Piwko leżało sobie w temp. pokojowej a po jego otwarciu i przelaniu do kufla widać było słabe ale zadowalające nasycenie. Wczoraj otworzyłem kolejną butelkę a ty prawie zero nasycenia, otworzyłem następną i to samo. Piwko teraz leżakuje w piwnicy, gdzie jest 14°C . Glukozę wymieszałem z całą objętością podczas rozlewu. Domyślam się, że każde piwo wymaga czasu przy refermentacji ale skąd te różnice. Czy to wina tak niskiej temperatury ???

Edytowane przez 19Mateusz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #9 11.11.2010

Milk Stout 19 °Blg

 

 

Słody:

Słód pilzneński 4,0 kg

Słód monachijski I 0,45 kg

Słód pszeniczny jasny 0,2 kg

Słód wędzony 0,2 kg

Słód Cara 0,2 kg

Słód Coffee Light 0,3 kg

Słód czekoladowy pszeniczny 0,25 kg

Słód czekoladowy 0,15 kg

Żywiecki słód palony 0,19 kg

Płatki owsiane błyskawiczne 0,8 kg

 

Chmiel:

Marynka granulat 8,3% a-k - 50 g

Lubelski granulat 4,9% a-k - 40 g

 

Drożdże:

Safale S-04 250 ml gęstwy

 

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 25 litrów wody o temp. 70°C

70' 67°C

Próba jodowa -> ciemne słody -> filtracja

 

Filtracja/ wysładzanie:

Pierwsza porcja zacieru: 16 l 19°Blg

Wysładzanie z użyciem 15 l wody o temp. 75°C

31 l 14°Blg

Wysłodziny: 4°Blg

Czas: 90'

 

Chmielenie:

Czas gotowania: 75'

Marynka 50 g w 10' gotowania

Laktoza 300 g w 60' gotowania

Lubelski 40 g w 70' gotowania

 

Objętość końcowa 26 l, po zlaniu znad chmielin 23,5 l

 

Wydajność: ok. 70% (ze względu na laktozę nie jestem wstanie określić rzeczywistej wydajności)

 

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa w temp. 17°C

Edytowane przez 19Mateusz87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powili w mojej piwnicy nadchodzi lagerowa temperatura. Dzisiaj dokonałem pomiaru i wychodzi 12°C . W najbliższych dniach pogoda ma się zmienić, dni będą chłodniejsze to też liczę na to, że szybko osiągnę temperaturę 10°C . Dobrze by było bo właśnie rozbiłem kapsułkę z pożywką w Bohemian Lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.