Skocz do zawartości

Rybnicki Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka #57 – Witek 12ºBlg – 22.10.2014

 

IBU: 16

 

 

 

Chmiel Sybilla 150 g

 

Piwo wydaje się udane, ale czuję w nim jakby zbyt mocną goryczkę. Nie wiem czy pochodzi ona tylko z chmielu czy też z kolendry i skórek. Poczekam miesiąc i sprawdzę piwo po nagazowaniu. W następnej wersji fermentację przeprowadzę w wyższej temperaturze.

Przy 150g Sybilli masz pewno znacznie większe IBU po MH. Jeżeli miała 5,5%akw. to mi program zeznał 23IBU a programy zwykle mocno niedoszacowują IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko Andrzej znajdziesz czas to zapraszam na degustację.

Jacek, Sybilla po korekcie ma jakieś 5 % a-k a może i mniej. Chmiel ma już ponad rok, albo i jeszcze więcej, był przechowywany w lodówce. Goryczka trochę przysłania kolendrę i skórki pomarańczy. Jestem zadowolony z efektów ponieważ traktuję to piwo jako prototyp. Drożdże otrzymałem od Undeath w maju. Gęstwę przemyłem, zamroziłem w glicerynie w proporcji 1:1:2 (gęstwa, gliceryna,woda). Przed warzeniem rozhulałem drożdżaki na mieszadle, powąchałem, spróbowałem, nie miałem co do nich zastrzeżeń więc zaszczepiłem brzeczkę. Piwo smakuje normalnie. Po fermentacji znowu zamroziłem gęstwę, którą użyję do ostatniego piwa w sezonie, myślę, że będą to okolice kwietnia. Żałuję tylko, że nie zrobiłem cichej, bo już po kilku dniach mam 0,5 cm osadu w butelkach. Będzie trzeba szybko wypić to piwko. Zastanawiam się też na przechowywaniem szczepów na skosach ale w tym momencie wydaje mi się to dosyć skomplikowane. Zamierzam zwiększyć wybicie, warzyć z mniejszą częstotliwością, być może w ciągu sezonu powstanie tylko 5 warek. Z takim podejściem przyda mi się mały bank drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Warka #58 – American Pale Ale 13,5ºBlg – 13.02.2015

 

IBU: 38

EBC: 16

 

Surowce:
Słód Pale Ale 4,5 kg

Słód monachijski I 0,3 kg

Słód Cara Gold 0,2 kg

Chmiel Citra 40 g

Chmiel Simcoe 10 g

Chmiel Amarillo 30 g

Chmiel Magnum 15 g

Chmiel Chinook 5 g
Drożdże US – 05 x 2

Zacieranie:

Słód wsypujemy do 16 litrów wody RO/kran 1:1 o temp. 69°C

67°C 90'
78°C > filtracja


Gotowanie:
Czas gotowania: 60'

Magnum 15 g 60'

Amarillo 10 g 20'

Citra 10 g 20'

Simcoe 10 g 20'

Mech irlandzki 1,5 łyżeczki 10'
Objętość końcowa: 22 l


Wydajność: 62%

Fermentacja:
burzliwa: 12 dni (26.02) w 16°C – 2°Blg

cicha: 12 dni w 13°C + 30 g Citra, 20 g Amarillo, 5 g Chinook – 2°Blg

 

Rozlew:

10.03.2015

16 l / 75 g cukru

 

Komentarz:

Nie wiem gdzie mi uciekło kilka litrów między fermentacją a rozlewem, widzę sporą różnicę. Pierwszy raz zastosowałem dozowanie surowca do refermentacji za pomocą strzykawki. Zobaczymy czy ten sposób przyjmie się w moim browarze. Piwo smakuje obiecująco, zapach powala na kolana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.