Skocz do zawartości

Czy ksylitol jest tak samo słodki jak cukier?


INTseed

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz robie cydr z soku 100% i podczas mierzenia blg stwierdziłem że za kwaśny jest.

Zakupiłem ksylitor aby go dosłodzić.

Czy on jest tak samo słodki jak cukier? Tzn. jeśli do herbaty wsypuję jedną łyżkę cukru to aby osiągnąć taką samą słodycz ksylitolu też tyle?

 

Ile dodajecie tak z ciekawości ksylitolu do soków tłoczonych na litr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy on jest tak samo słodki jak cukier? Tzn. jeśli do herbaty wsypuję jedną łyżkę cukru to aby osiągnąć taką samą słodycz ksylitolu też tyle?

Literatura podaje, aby stosować go w proporcji 1:1 (tak też go używałem). W moim subiektywnym odczuciu jest trochę mniej słodki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imho to ksylitol niezbyt się nadaje. Jak ktoś go nigdy nie jadł to po paru butelkach cydru będzie miał sraczke

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

Kiedyś musi być ten pierwszy raz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem - co potwierdzają moje odczucia organoleptyczne - jego slodkosc wynosi 3/4 słodkości cukru.

 

Jeśli cydr jest mocno kwaśny, proponuję dawkę 8-10g/0,5l cydru, żeby uzyskać balans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje doświadczenia z robieniem cydru kartonikowego wskazują że przy 12 g/but cydr robi się wyraźnie słodki, przy dawkach 4-8 g robił się półwytrawny-półsłodki (w moim odczuciu). Przy czym swoje najlepsze kartoniki wówczas robiłem na Rivivie z Biedry, dość nijakiej, nie oszukujmy się, i drożdżach cydrowych marki NoName :)


 

 

No i smak układa się z czasem - po kilku tygodniach w butelkach nawet niedosłodzona wersja łagodniała na tyle, by była smaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Z mojego doświadczenia, Cydr z ok 6g ksyllitolu w pól litrowej butelce raptem przecina lekko wytrawność. Wyczuwalny jest tylko jeżeli ma się porównanie z tym samym cydrem bez ksylitolu. Jeżeli nie, spokojnie można stwierdzić, że to cydr wytrawny bez dodatku cukru niefermentowalnego. Przy czym należy zaznaczyć, że mowa tu o cydrze świeżym, otwartym dwa tygodnie po butelkowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.