Skocz do zawartości

receptura na Coffe Dry Stout - konkretne założenia i nowozelandzkie składniki


DevA

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jutro chciałbym uwarzyć coffe dry stout na zblżający się w Nowej Zelandii festiwal kawy. Dysponuje wszystkimi chmielami nowozelandzkimi oraz słodami. Piwo będe warzył na Grainfatherze  z kontrolą temperatury - warka 19l

Przygotowałem taką oto recepture: 

 

Słody:

 

0.10 kg carafa II (2.3%)

0.10 kg słód czekoladowy (2.3%)

0.40 kg jęczmień palony (roasted barley) 9.2%

0.25 kg niesłodowana pszenica (5.7%)

4.00 kg Pale Ale (80%)

 

Chmiele:

10g Pacific Jade

15g Nelson Sauvin

 

Drożdże: US-05

Kawa: etiopska lub kolumbijka od dostawcy w całych ziarnach - 200g

Gips do zacierania - 20g

 

Cały proces:

 

Zacieranie infuzyjne - 62C, 60min:

 

60 min - 0.25kg niesłodowanej pszenicy oraz 4kg pale

 1 min (tuż przed wysładzaniem) - wszystkie słody ciemne

 

wygrzew 72C 10min

 

Gotowanie 75min

75min - chmiele pacific jade 10g i nelson sauvin - 15g

 

Fermentacje - około 7 dni 18-20C

Cicha fermentacja - 5 dni  50g kawy w ziarnach.

12-14 dni rozlew.

 

Co sądzicie o tej recepturze? Zależy mi żeby w piwie uwypuklić nuty kawowe i palone, żeby piwo miało ciało i  było "kremowe w ustach" z wytrawym finiszem, lecz nie ściągającym,

 

Zastanawiam się czy nie dać jęczmienia palonego na cały okres zacierania?

 

Za BeerSmith:

12 plato, 40 IBU, 5% i 60 EBC

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez DevA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, zapoznawałem się z postem, dzięki. Są rożne szkoły ja skłaniam się do dodania na cichą ziaren lub zgrindowanej kawy. Teraz dam ziarna.

 

Chyba skłaniam się do zacierania palonego jęczmienia od początku zacierania, a na końcu dodanie pozostałych ciemnych. Co o tym myślicie? jak widzicie reszte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypnij do gotowania kredę, bo będzie ph stanowczo za wysokie. Będą problemy z zatarciem. Swoją drogą znasz profil swojej wody czy sypiesz na oko?

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zacierania wszystko od początku, 0,5 kg na 20l nie będzie na pewno przegięciem, możesz ewentualnie dobrać inną proporcję, mniej palonego jęczmienia, więcej Carafa I.

 

Jeśli nie znasz składu swojej wody to modyfikacje nie mają większego sensu, chyba, że takie piwa wychodzą Ci zbyt kwaśne to wtedy możesz spróbować kredę, ale też nie wiesz ile jej dodać bez danych z wodociągów lub bez wcześniejszych prób z innymi ciemnymi piwami. Ja np. w łódzkiej wodzie nie modyfikuje nawet przy imperialnych stoutach gdzie leci koło 1,5 kg palonych słodów, bo po prostu woda na to pozwala.

 

Co do formy dodania kawy ja jestem fanem całych ziaren na zimno, do lżejszego piwa jak dry stout użyłbym pewnie ze 100g, na ok. tydzień.

 

W celu uzyskania większej kremowości zamień drożdże na S-04 i podbij chlorki dodatkiem soli kuchennej, znowu przydałaby się wiedza o wodzie, ale tutaj można troszkę zaimprowizować, celowałbym w jakieś 5 gramów. Możesz dodać pod koniec gotowania.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem piwowarem w browarze i na bazie poprzednich warek celuje solami (kredą, mangezem itd), pomiary wykonywane były pol roku temu, i poki co przy warkach 20l 20g kredy sie sprawdzalo dlatego tak też zostanie.

 

dam wszystkie słody palon,  z wyjątkiem czekoladowego dam od początku, a czekoladowy przed wysladzaniem, zobaczymy czy z tej mąki będzie chleb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie po co nowy temat, skoro i tak generalnie zrobisz jak uważasz (nomen omen słusznie, bo to Twoje piwo)? W dodatku jesteś piwowarem jak piszesz, więc to jakaś forma zakomunikowania światu uwaga warzę. I druga sprawa dajesz kredę czy gips?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jutro chciałbym uwarzyć coffe dry stout na zblżający się w Nowej Zelandii festiwal kawy. Dysponuje wszystkimi chmielami nowozelandzkimi oraz słodami. Piwo będe warzył na Grainfatherze  z kontrolą temperatury - warka 19l

Przygotowałem taką oto recepture: 

 

Słody:

 

0.10 kg carafa II (2.3%)

0.10 kg słód czekoladowy (2.3%)

0.40 kg jęczmień palony (roasted barley) 9.2%

0.25 kg niesłodowana pszenica (5.7%)

4.00 kg Pale Ale (80%)

 

Chmiele:

10g Pacific Jade

15g Nelson Sauvin

 

Drożdże: US-05

Kawa: etiopska lub kolumbijka od dostawcy w całych ziarnach - 200g

Gips do zacierania - 20g

 

Cały proces:

 

Zacieranie infuzyjne - 62C, 60min:

 

60 min - 0.25kg niesłodowanej pszenicy oraz 4kg pale

 1 min (tuż przed wysładzaniem) - wszystkie słody ciemne

 

wygrzew 72C 10min

 

Gotowanie 75min

75min - chmiele pacific jade 10g i nelson sauvin - 15g

 

Fermentacje - około 7 dni 18-20C

Cicha fermentacja - 5 dni  50g kawy w ziarnach.

12-14 dni rozlew.

 

Co sądzicie o tej recepturze? Zależy mi żeby w piwie uwypuklić nuty kawowe i palone, żeby piwo miało ciało i  było "kremowe w ustach" z wytrawym finiszem, lecz nie ściągającym,

 

Zastanawiam się czy nie dać jęczmienia palonego na cały okres zacierania?

 

Za BeerSmith:

12 plato, 40 IBU, 5% i 60 EBC

 

Pozdrawiam.

 

Sądzę, że Twoja receptura i proces kompletnie nie sprosta Twoim oczekiwaniom.  Może po za kawą w ziarnach na cichą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.