Skocz do zawartości

AIPA - Piwo TRAMP


Szarik

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witaj,

 

Trzy moje spostrzeżenia:

 

Jak nie lubisz mocnej goryczy po co porywać się na AIPA? Ja osobiście też nie przepadam za goryczą AIPA dla tego robię APA, poza tym są lżejsze i przyjemniej się je wypija :D

 

Nie wiem czy już to uwzględniłeś, kolega wyżej pisał. Wszystkie słody wrzuć od początku zacierania, manewr wrzucania słodów karmelowych pod koniec zacierania nic Ci nie da, co najwyżej może zaszkodzić w pozostawieniu skrobi w piwie.

 

Osobiście lubię gotować jedzenie i warzyć piwa. Lubię też wsadzać swoje zdanie w to co gotuję (nigdy nie robię tak jak kogoś przepis nakazał). Zmierzam do tego że na początku ciężko jest wymyślić swoją recepturę/przepis aby były dobre. Trzeba poznać smak, aromat i procesy.

Tak samo jest z recepturami piwa, dopóki nie ma się doświadczenia i nie zna się co wnosi każdy składnik, to nie porywałbym się na własne receptury tylko skorzystał już z gotowych i ewentualnie je zmienił delikatnie pod siebie. Na tym forum masz bardzo bogaty dział receptur: zapiski piwowarów, receptury autorskie, sprawdzone receptury na Wiki.

 

Po pierwsze nie powiedziałem że nie lubię goryczki, wspomniałem wcześniej o piwie pinty i tam widzę to ibu na poziomie 69. Bardzo mi to piwo smakowało. Lubię goryczkę ale nie chce zrobić piwa na poziomie >100 żeby mi "mordę wykręcało".

 

A czemu AIPA? Powód jest bardzo prosty. Wypiłem kilka piwa apa, później natrafiłem na AIPA. Odczucia były następujące, apa spoko ale coś mi brakuje. APIA - to jest to! Takie chcę mieć piwo! Nie wyjdzie idealna aipa, spoko następna wyjdzie, ważne żeby było dobre.

 

Chyba się nie zgodzę z tym że wrzucanie później drugiego słodu może zaszkodzić jak patrzę na inne przepisy i oglądam filmiki to bardzo wiele osób tak robi. Kolega który wspominał wcześniej o wrzuceniu słodów razem napisał:

 

"Co do słodów karmelowych to moim zdaniem dobry pomysł i wrzucałbym od początku. Przynajmniej ja wolę piwa słodsze, skontrowane dobrą goryczką z nutami pieczywka"

 

z tego co zrozumiałem zasugerował to po to żeby żeby uzyskać piwo słodsze. Możliwe, że wkradnie się ta skrobia jeśli coś będzie nie tak najwyżej pogotuję chwilę dłużej.

 

A co do receptury to jest tak jak napisałem na samym początku inspiracja wieloma recepturami + coś od siebie. Nie byłbym sobą gdybym nie dodał coś od siebie. Również lubię gotować i często z tym eksperymentuje więc warzenia piwa przynajmniej jak dla mnie jest temu bardzo bliskie. Jednak po to umieściłem ten post żeby uzyskać porady z których wyciągnę wnioski i naniosę poprawki do receptury.

 

Piwo mam zamiar warzyć w następny weekend więc do doszlifowania receptury jest jeszcze trochę czasu.

 

Krzysztof Szwajka ma rację. IBU z 60 minut to nie IBU z 10 minut gotowania - w sensie smakuje inaczej i moim zdaniem lepiej goryczka wychodzi z tych ostatnich minut gotowania, mimo, że dużo IBU można uzyskać z małej ilości chmielu wrzucnego na całą godzinę gotowania. I FES 45 IBU był mega gorzki (chmiele na 60), a AIPA 59 IBU (chmielenie na 15 minut) ledwie wyczuwalna goryczka a Blg było to samo. Ja w sumie nigdzie tego nie wyczytałem, tylko musiałem sam przeżyć na dwóch warkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

Dziś zmodyfikowałem recepturę uwzględniając część uwag.

Znacznie zmieniłem kolejność ilość i czas chmieli oraz zwiększyłem ilość słodu oraz brzeczki. Mam nadzieję że wyjdzie przynajmniej 25L piwa :)

Zamówienie już zrobione, pod koniec tygodnia rozpoczynam warzenie!

 

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.