Jump to content
KubaMik

Korekta ph kwasem mlekowym

Recommended Posts

Witam,

chciałbym zrobić korektę ph zacieru kwasem mlekowym. Rozumiem, że kwas mlekowy spożywczy 80% (można taki dostać na popularnym serwisie aukcyjnym) się do tego celu jak najbardziej nada? Niestety nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi ile kwasu dodać. Czy jest jakiś uproszczony wzór, ewentualnie kalkulator którym możemy policzyć ile kwasu mlekowego dodać, żeby np. uzyskać zmianę ph w 20l zacieru z 6 na 5,4? Wiem, że już kilka wątków o tym było a nigdzie nie jest napisane ile konkretnie dodać. Wydaje mi się że ph zależy od tego jaką mam wodę i jaki jest zasyp dlatego proszę jakieś wskazówki, czym się kierujecie i na jakiej podstawie szacujecie ilość kwasu? 

Dzięki, już zabieram się do lektury :) krzysiek9999 - ph metr już doszedł, po prostu chciałem wiedzieć w jakich ilościach dodawać kwas :)

ja mam taką wodę że paski są do 7 i skali mi brakuje :)

zazwyczaj daję 3 ml sprawdzam i później dodaję 1-3 zależy, bo z wyliczanek jakoś mi nie wychodziło

Do piwowarstwa dokładność wystarczająca. 

Dzięki, już zabieram się do lektury :) krzysiek9999 - ph metr już doszedł, po prostu chciałem wiedzieć w jakich ilościach dodawać kwas :)

U mnie wychodzi jakieś 1,5 łyżeczki na 16 litrów wody do wysładzania.

Są opinie piwowarów z forum że nie ma sensu dodawanie kwasu na etapie zacierania ale dopiero na etapie wysładzania. Ja używam pH meter made in china i obniżam pH wody do wysładzania do ok 5,4

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edited by Kurt

Ja zakwaszam tylko wode do wysladzania. Na okolo 22litry, wode w kranie mam kolo 7ph ostatnio dodalem 6.5ml kwasu i zeszlo do 5.6ph

u mnie tak jak pisałem paski do 7 a kolor ucieka dalej za skalę , pomiar robię po ok 15 min zacierania i koryguję , różnica w wydajności jest znaczna w moim przypadku

teoretycznie tak, czasami są zestawy buforem czy wzorcem do kalibracji http://allegro.pl/bufor-bufory-do-kalibracji-ph-metru-ph-4-i-6-86-i6755897289.html

ale gdzieś,kiedyś,ktoś mi mówił że słyszał od wujka kolegi któremu powiedział szwagier znajomego z syna pracy że przez to że brzeczka jest dość gęsta może przekłamywać wynik taki elektroniczny

teoretycznie tak, czasami są zestawy buforem czy wzorcem do kalibracji http://allegro.pl/bufor-bufory-do-kalibracji-ph-metru-ph-4-i-6-86-i6755897289.html

ale gdzieś,kiedyś,ktoś mi mówił że słyszał od wujka kolegi któremu powiedział szwagier znajomego z syna pracy że przez to że brzeczka jest dość gęsta może przekłamywać wynik taki elektroniczny

Też gdzieś tam kiedyś na jakimś grillu ktoś coś opowiadał, że tak może być. Kurcze ale paski są w większości 3.8 do 5.4 i od 5.4 do 7. Czy kupno obydwu załatwia sprawę? A jakich Ty używasz ?