Jump to content
Sign in to follow this  
Hopman

Witbier a próba skrobiowa

Recommended Posts

Witam,

Z tego co mi wiadomo to jest to piwo bardzo jasne i bardzo mętne dlatego zwane jest piwem białym. Słyszałem także, że dosypuje się do niego mąki pszennej pod koniec zacierania aby tą mętność jeszcze zwiększyć... nie wiem czy to był jakiś mit ale wynikało by z tego, że w witbierze występuje zmętnienie skrobiowe (poza tym białkowym). Czy faktycznie tak jest? Planuję uwarzyć witbiera i nie wiem jak mam podejść do procesu zacierania. Czy klasycznie czekać do negatywnej próby skrobiowej czy też eksperymentować z jakąś mąką i innymi rzeczami. Po tym całym wstępie pytanie jest proste: Czy w witbierze po procesie gotowania może dalej występować skrobia (ewidentnie granatowe zabarwienie w próbie skrobiowej) czy też nie?

Edited by Hopman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zacieraj normalnie do negatywnej próby jodowej (w tym stylu wartą moim zdaniem ją robić). Jeżeli chcesz wprowadzić zmętnienie skrobiowe, to możesz do gotującej się brzeczki dodać łyżkę mąki pszennej. Jednakże dodatek mąki najczęściej nie jest potrzebny (zwłaszcza jak użyjesz w zasypie owsa). Tutaj więcej możesz poczytać: https://byo.com/bock/item/1647-witbier-style-profile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.