Skocz do zawartości

Piwa mocniej chmielone na drożdżach lagerowych


Rekomendowane odpowiedzi

Na dniach wyposażam się w chłodziarkę w związku z tym nasuwa się temat zakupu sterownika temperatury,

ale rozważam jeszcze opcję fermentowania dolniakami. Chłodziarka działając w swoim zakresie temperatur (<10)

mogłaby równocześnie pełnić rolę kegeratora, fermentora(?) i dałoby radę przeprowadzić cichą z chmieleniem na zimno.

 

Przymierzam się w najbliższym czasie do produkcji przede wszystkim różnych wariacji IP (IPA).
Z lagerami jeszcze do czynienia nie miałem, ale zdaje się, że potrzebują trochę czasu na ułożenie się.
To dobry trop, czy lepiej pozostać przy ale?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPA na drożdżach od lagera ma to sens w domowych warunkach? Warto poświęcać czas na lagerowanie i dopieszczanie chmieleniem na zimno (bo pewnie sporo uleci z czasem).
Czy ma to wymierne korzyści w postaci jakiejś lepszej rześkości, czystszego profilu?

Plusem pozostania przy fabrycznej temperaturze chłodziarki będzie jej multifunkcjonalność (jak wyżej napisałem), wysterowanie jej pod ale trochę to ograniczy.
 

btw chłodziarka to Beko WSA 29000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam sterownik z wifi od Malinowy. Trzeba go wpiąć w obwód fabrycznego termostatu i masz sterowanie w dowolnym (oczywiście ile agregat wytrzyma) zakresie temperatur.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Plusem pozostania przy fabrycznej temperaturze chłodziarki będzie jej multifunkcjonalność (jak wyżej napisałem), wysterowanie jej pod ale trochę to ograniczy.

 

Ja na Twoim miejscu użyłbym jakiś sterownik a nie zostawał przy fabrycznym. Osobiście korzystam z stc-1000, plus jest tak, że ustawiasz sobie dokładnie taką temperaturę jaką chcesz, sterownik lodówki nie jest taki dokładny na pewno i do tego musiałbyś troszkę poeksperymentować na jakim ustawieniu jaką masz temperaturę. Stc-1000 jest całkiem spoko, możliwość podłączenia chłodzenia, grzania, łatwe podłączenie i zasilanie 230V.

 

Warzyłem kilka "india pale lager";) i byłem zadowolony z efektów chmielenia, solidne chmielowe uderzenie bez żadnych dodatków. A czy długie lagerowanie takiego piwa ma sens nie wiem, przez chmielenie na zimno nigdy nie będzie tak klarowne jak pils. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm faktycznie kuszący się wydaje ten sterownik, o tyle że można mu ustawić jakieś widełki i chyba się w niego tak czy siak wyposażę.

A wracając do kwestii fermentacji dolniakami to akurat długie lagerowanie miałoby być smutną koniecznością. Z postów na forum wyczytałem, że bez tego nie ma szału (przynajmniej w przypadku pilsów).

Edytowane przez Nostradamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm faktycznie kuszący się wydaje ten sterownik, o tyle że można mu ustawić jakieś widełki i chyba się w niego tak czy siak wyposażę.

 

A wracając do kwestii fermentacji dolniakami to akurat długie lagerowanie miałoby być smutną koniecznością. Z postów na forum wyczytałem, że bez tego nie ma szału (przynajmniej w przypadku pilsów).

105zł ? pierwsza cena wynaleziona przez google.

To samo załatwi dowolny chiński termostat za 15zł + dowolny zasilacz 12V :)

Nie ma co przepłacać.

 

Chociażby W1401 ;)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - dopiero sprawdziłem ceny tego sterownika. Tylko że z tym to już lekka zabawa - trzeba zasilacz kupić, obudowę zrobić. A tutaj jest od razu całość - wystarczy podłączyć.

Pewnie ze jak ktoś lubi majsterkowac to za nadwyżkę kupi parę dobrych piwek aby się przyjemniej składało to do kupy. Ale ten stc1000 z Ali jest w miarę tanim i dobrym modelem dla osób które mają dwie lewe ręce do elektroniki.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.