Skocz do zawartości

ZACIERANIE przerwa białkowa - prośba o opinie doświadczonych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono,

Planuje zrobić coś na kształt "coffe oatmilk stouta" przy mniejszym udziale ciemnych słodów. Zostało mi trochę słodów po ostatniej warce i chciałbym ich użyć tak, że kombinacja może wydać się trochę udziwniona. 

Zasyp w przybliżeniu wygląda tak :

Pale ale 2kg

Wiedeński 0,3kg

Monachijski ciemniejszy 0,6kg

Pszeniczny 0,4kg

Biscuit 0,5kg

Owsiany 0,1kg

Zytni karmelowy 50gram 150 ebc

Karmelowy munich 100ebc 0,25kg

coffe light 250ebc 0,3kg

czekoladowy 400 0,1kg

czekoladowy 800 0,1kg

Płatki owsiane 400gr

Kawa 100gr

Laktoza 400gr

Warka finalnie 20-22l

Niezła kombinacja alpejska mi z tego wyszła :) i troche chyba mało słodów najciemniejszych ale zależy mi aby było bardziej karmelowe niż palone.

PYTANIE DOTYCZY PRZERWY BIAŁKOWEJ:

Chciałem zastosować przerwę białkową dla 0,5kg pale ale (enzymy) i płatków owsianych i pszenicznego na ok 20 minut w temperaturze 50-52C. Potem wrzucic to do razem z reszta słodow do wody o temp 70-72C i zacząć zacieranie w 67-68C. Czy warto????

W książce "Domowe warzenie piwa" wyczytałem że w warunkach domowych najlepiej jest przerwę białkową zrobić w wyższych temperaturach własnie między  50-55 gdyż wtedy tworzy się mniej aminokwasów (przyspieszających fermentację) a więcej białek stabilizujących pianę.

Na forum wyczytałem różne opinie m.in coś w stylu :

-Jeśli ilość nieenzymatycznych białkowych w granicach 20% to odpuścic bo ewentualny brak klarowności w ciemnych piwach nie jest tak widoczny a sama filtracja nie jest aż tak wydłużona

-lepiej zrobic ta przerwę bo lepsza piana

- lepiej nie robić jak się spieprzy to coca cola albo konsystencja żelu . 

Proszę o wypowiedzi osób które miały już doświadczenia z użyciem tej przerwy w podobnym stylu piwa lub jej nie uzyciem. Z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

PS Jedna z moich warek wyszła własnie trochę śluzowata i nie wiem czy to było dodanie zbyt dużej ilości jałowca który mógł zażelować , czy jakieś zakażenie, czy własnie po prostu spiepszona przerwa białkowa.

Nie chciałbym powielić tego błędu więc proszę o pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono,

Planuje zrobić coś na kształt "coffe oatmilk stouta" przy mniejszym udziale ciemnych słodów. Zostało mi trochę słodów po ostatniej warce i chciałbym ich użyć tak, że kombinacja może wydać się trochę udziwniona. 

Zasyp w przybliżeniu wygląda tak :

Pale ale 2kg

Wiedeński 0,3kg

Monachijski ciemniejszy 0,6kg

Pszeniczny 0,4kg

Biscuit 0,5kg

Owsiany 0,1kg

Zytni karmelowy 50gram 150 ebc

Karmelowy munich 100ebc 0,25kg

coffe light 250ebc 0,3kg

czekoladowy 400 0,1kg

czekoladowy 800 0,1kg

Płatki owsiane 400gr

Kawa 100gr

Laktoza 400gr

Warka finalnie 20-22l

Niezła kombinacja alpejska mi z tego wyszła :) i troche chyba mało słodów najciemniejszych ale zależy mi aby było bardziej karmelowe niż palone.

PYTANIE DOTYCZY PRZERWY BIAŁKOWEJ:

Chciałem zastosować przerwę białkową dla 0,5kg pale ale (enzymy) i płatków owsianych i pszenicznego na ok 20 minut w temperaturze 50-52C. Potem wrzucic to do razem z reszta słodow do wody o temp 70-72C i zacząć zacieranie w 67-68C. Czy warto????

W książce "Domowe warzenie piwa" wyczytałem że w warunkach domowych najlepiej jest przerwę białkową zrobić w wyższych temperaturach własnie między  50-55 gdyż wtedy tworzy się mniej aminokwasów (przyspieszających fermentację) a więcej białek stabilizujących pianę.

Na forum wyczytałem różne opinie m.in coś w stylu :

-Jeśli ilość nieenzymatycznych białkowych w granicach 20% to odpuścic bo ewentualny brak klarowności w ciemnych piwach nie jest tak widoczny a sama filtracja nie jest aż tak wydłużona

-lepiej zrobic ta przerwę bo lepsza piana

- lepiej nie robić jak się spieprzy to coca cola albo konsystencja żelu . 

Proszę o wypowiedzi osób które miały już doświadczenia z użyciem tej przerwy w podobnym stylu piwa lub jej nie uzyciem. Z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

PS Jedna z moich warek wyszła własnie trochę śluzowata i nie wiem czy to było dodanie zbyt dużej ilości jałowca który mógł zażelować , czy jakieś zakażenie, czy własnie po prostu spiepszona przerwa białkowa.

Nie chciałbym powielić tego błędu więc proszę o pomoc.

HEJ jest tam ktoś? własnie zaczynam piwna przygodę i przydałaby sie jakaś wypowiedź co by rozwiała moje watpliwości..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynasz to odpuść sobie przerwy.

Zatrzyj jednotemperaturowo - tak robią brytole

 Kurde zatarłem zanim dostalem odpowiedź od Ciebie i nie mogąc się zdecydować zrobiłem 50/50 (Połowę owsianych i pszenicznych na 50-55C 20 min) a reszta zaczyna od 65-66C.

Zobaczymy co wyjdzie.

Tak czy inaczej dzieki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.