Skocz do zawartości

Porter bałtycki 30 blg? możliwe to?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym uwarzyć mocne ciemne piwo o aromacie porteru bałtyckiego.

 

Zachwyciła mnie gęstość, smak, faktura RIS'ów  27-28BLG. Są genialne jeśli chodzi o te wymienione rzeczy, ale nie aromat.

Aromat, który najbardziej mi odpowiada to ten z porterów bałtyckich, do tego z płatkami dębowymi.

 

Nie spotkałem się z porterem bałtyckim o ekstrakcie 27-30BLG, zazwyczaj są one dość wodniste (20-21BLG) w porównaniu do wyżej wymienionych RIS'ów.

 

Więc takie pytanie, czy to w ogóle ma szanse powodzenia? Czy dolniaki uciągną mi 30BLG?

 

Co do wydajności proszę się nie martwić, około 20 BLG jestem w stanie uzyskać ze słodów, do tego mogę dorzucić od biedy ekstrakt, a na końcu odparować około 30% wody.

 

Szczerze nie spotkałem się z takim piwem, jeśli ktoś ma jakieś przykłady kraftowych porterów powyżej 27 BLG proszę wstawić nazwy.

 

 

PS: Jakie słody odpowiadają za nuty takiej skórki od chleba czy pumperniklu? Bardzo wyraźne są w porterze galicyjskim z pilsweizera, coś na wzór tego chciałbym uwarzyć tylko ekstrakt większy.

Edytowane przez Przemall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można główną fermentację przeprowadzić dowolnym szczepem a jak padnie to dokończyć czymś wytrzymałym np wlp099 żeby dojadły do końca i jeszcze dały radę nagazować jeśli refermentujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku mozna pociągnąć na drozdzach do kolscha lub california common. Potem można puścić fermentacje na szampanskich s.bayanus i one dadza radę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7kg      słód monachijski            
5kg      słód wiedeński                  
3.5kg   słód pilzneński                   
0,5kg   słód karmelowy                
0.5kg   słód caraaroma               
0.5kg   słód caramunich         
0.5kg   słód carafa special       
0,2kg   słód czekoladowy   

marynka 50g    60'
lubelski 25g    20'

 

Tak mniej więcej to widzę. Będę zacierał w garnku 50L, ile wyjdzie piwa tyle wyjdzie, odparuję to tak, żeby 30 BLG zostało.

 

 

Do tego nada się 50g płatków dębowych? nigdy ich nie używałem więc nie wiem ile ich dodać

Edytowane przez Przemall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak wysokim blg zrób warkę rozruchową dla drożdży. Jakiegoś lekkiego lagera i zadaj gęstwę. Uwodnione suchary zapewne ruszą to lecz mogą szybko się poddać. Zwłaszcza, że kalkulator pokazuje, że potrzeba jakieś 5 i pół paczki :O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz robiłem gęstwę według poradników i ona się zakaziła czy umarła, nie wiem. W każdym razie nie wystartowało piwo z gęstwy ostatecznie wylałem, jestem do tego bardzo uprzedzony i wręcz pewien, że mi gęstwa nie wyjdzie i zakazi piwo.

 

Napisałeś, że 2 paczki na lagera 12BLG, no nie wiem, fermentowałem już raz porter bałtycki, który miał 20 BLG i dało radę.

 

A może jakieś jedno opakowanie wodnych drożdży by dało radę? jak tak to jakie?

Edytowane przez Przemall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7kg słód monachijski

5kg słód wiedeński

3.5kg słód pilzneński

0,5kg słód karmelowy

0.5kg słód caraaroma

0.5kg słód caramunich

0.5kg słód carafa special

0,2kg słód czekoladowy

 

marynka 50g 60'

lubelski 25g 20'

 

Tak mniej więcej to widzę. Będę zacierał w garnku 50L, ile wyjdzie piwa tyle wyjdzie, odparuję to tak, żeby 30 BLG zostało.

 

 

Do tego nada się 50g płatków dębowych? nigdy ich nie używałem więc nie wiem ile ich dodać

Nie za dużo tego karmelu? Ja bym raczej zmniejszył o 1/3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak robiłeś tą gęstwę? Bardzo mnie to zaciekawiło.

 

z tego co pamiętam to identycznie jak na tym filmiku

dużo by opisywać, ale tak robiłem, śmierdziało to niemiłosiernie.

 

Z racji, że przesyłka idzie z tydzień zanim sklep internetowy wyśle drożdże to musiałem wylać brzeczkę, bo tydzień by nie mogła czekać na drożdże. A najbliższy sklep w którym mogę kupić drożdże to około 150km, także też odpadało podjechać.

 

Nie chcę po prostu ryzykować z gęstwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jak robiłeś tą gęstwę? Bardzo mnie to zaciekawiło.

 

z tego co pamiętam to identycznie jak na tym filmiku

dużo by opisywać, ale tak robiłem, śmierdziało to niemiłosiernie.

 

Z racji, że przesyłka idzie z tydzień zanim sklep internetowy wyśle drożdże to musiałem wylać brzeczkę, bo tydzień by nie mogła czekać na drożdże. A najbliższy sklep w którym mogę kupić drożdże to około 150km, także też odpadało podjechać.

 

Nie chcę po prostu ryzykować z gęstwą.

 

Dobra rada,na takie okazje trzymaj w lodówce paczkę lub dwie sucharów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób sobie to piwko http://www.piwo.org/topic/9847-czeska-trzynastka/

 

na 20L daj dwie paczki sucharków. w dniu w którym skończy się fermentacja uwarz tego Portera co chcesz. po zlaniu lagera będziesz miał świeżą gęstwę którą możesz bezpośrednio zadać do fermentora z Porterem. tylko ilość policz w kalkulatorze np tu http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

 

możesz też uwarzyć tą trzynastkę w większej ilości i dać więcej drożdży, wtedy gęstwy będzie więcej. dla 20L Portera 30BLG potrzebujesz ok 440ml świeżej gęstwy

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób sobie to piwko http://www.piwo.org/topic/9847-czeska-trzynastka/

 

na 20L daj dwie paczki sucharków. w dniu w którym skończy się fermentacja uwarz tego Portera co chcesz. po zlaniu lagera będziesz miał świeżą gęstwę którą możesz bezpośrednio zadać do fermentora z Porterem. tylko ilość policz w kalkulatorze np tu http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

 

możesz też uwarzyć tą trzynastkę w większej ilości i dać więcej drożdży, wtedy gęstwy będzie więcej. dla 20L Portera 30BLG potrzebujesz ok 440ml świeżej gęstwy

W sumie bardzo dobry pomysł, żeby gęstwe zbierać tego dnia co będę warzył, a i w domu od lagera każdy będzie szczęśliwy. W sumie to tylko wystarczy, że 3 wiadro kupię do manewrowania 2 piwami na raz.

 

Jest sens teraz się za to zabierać czy dopiero na jesień?

Nie mam piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym uwarzyć mocne ciemne piwo o aromacie porteru bałtyckiego.

 

Zachwyciła mnie gęstość, smak, faktura RIS'ów  27-28BLG. Są genialne jeśli chodzi o te wymienione rzeczy, ale nie aromat.

Aromat, który najbardziej mi odpowiada to ten z porterów bałtyckich, do tego z płatkami dębowymi.

 

Nie spotkałem się z porterem bałtyckim o ekstrakcie 27-30BLG, zazwyczaj są one dość wodniste (20-21BLG) w porównaniu do wyżej wymienionych RIS'ów.

 

Więc takie pytanie, czy to w ogóle ma szanse powodzenia? Czy dolniaki uciągną mi 30BLG?

 

Co do wydajności proszę się nie martwić, około 20 BLG jestem w stanie uzyskać ze słodów, do tego mogę dorzucić od biedy ekstrakt, a na końcu odparować około 30% wody.

 

Szczerze nie spotkałem się z takim piwem, jeśli ktoś ma jakieś przykłady kraftowych porterów powyżej 27 BLG proszę wstawić nazwy.

 

 

PS: Jakie słody odpowiadają za nuty takiej skórki od chleba czy pumperniklu? Bardzo wyraźne są w porterze galicyjskim z pilsweizera, coś na wzór tego chciałbym uwarzyć tylko ekstrakt większy.

Miło kolego.

 

Czy wiesz że na złożoność RIS'a poza ekstraktem również wpływa jego mniejsza lub większa estrowość? Czy wiesz że nie spaprany dolniak będzie miał dużo niższą estrowość?

 

czy wiesz że wysoki ekstrakt początkowy bardzo utrudnia poprawne prowadzenie fermentacji ? Wysoki ekstrakt, zbyt wysoka, zbyt niska, zbyt zmienna temperatura zbyt mała ilość drożdży  w dobrej kondycji ( co przy takim ekstrakcie to prosta sprawa ) - to wszystko może bardzo mocno uestrowić twojego portera bałtyckiego.

 

Porter bałtycki o takim wysokim ekstrakcie to już Imperialny Porter Bałtycki ( opis http://old.pspd.org.pl/uploads/aktualnosci/2016/opis-stylow-xiv-kpd-2016.pdf

 

W przypadku dolniaka alkohol przy takim ekstrakcie będzie znacznie trudniej ukryć, dodatkowo z refermentacją możesz mieć problemy - przy wytrawnym zacieraniu to może łatwo przekroczyć 12%ABV a tam już drożdże piwowarskie mają mocno pod górkę.

 

Ja nie wiem jakie ty pijesz portery że uważasz je za zbyt wodniste - może to charakter lagera ( mniejsza ilość estrów ? ) sprawia ci takie wrażenie ? 

 

Dlaczego nie ma ( lub nie ma dużo ) tak mocnych piw na rynku ? Bo to bardzo drogo wychodzi - trudniej na tym zarobić - rzemieślnicy jednak muszą zarabiać - to nie je bajka jak w piwie domowym.

 

a co do efektu pumperniklu to polecam ci palony żytni i karmelowy żytni - działa dobrze. Ewentualnie skołuj sobie trochę ( 100-200g ) piekarniczego ekstraktu żytniego - to istny asfalt o aromacie pumperniklu ( i grzybów :/ ) - w ilości 100-200g powinno nie być grzybów a pumpernikiel powinien zostać. 

 

 

Moje prywatne zdanie na temat mocnych piw ( takich powyżej 26°Blg ) to że nie ma sensu, przyjemność z pica spada nawet jak cały proces poszedł OK. Jak chcesz się napróć to sobie flaszkę skołuj - taniej, szybciej, pewniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Potem można puścić fermentacje na szampanskich s.bayanus i one dadza radę

 

Szampańskie nie dadzą rady. Schodzą wyżej niż piwowarskie.

 

 

 

Moje prywatne zdanie na temat mocnych piw ( takich powyżej 26°Blg ) to że nie ma sensu, przyjemność z pica spada nawet jak cały proces poszedł OK

 

Zgadzam się. Dodatkowo na takie piwo trzeba bardzo długo czekać. Gęste, mocne, alkoholowe - wystarczy 0,2-0,3 litra i się więcej nie chce pić takiego.

 

 

 

marynka 50g 60' lubelski 25g 20'

 

Proponowałbym sypnąć solidnie więcej chmielu na goryczkę. Przy 30 blg i 20 litrach to ze 30 IBU wyjdzie. Przy takiej słodyczy piwa to nawet tego nie poczujesz. Co najmniej w 50 IBU bym celował, a nawet więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szampańskie nie dadzą rady. Schodzą wyżej niż piwowarskie.

Ale dodatek szampańskich pozwoli na całkowite zjedzenie cukrów prostych i refermentację piwa.

 

edit:

Taka też moja ogólna refleksja do tematu:

-można zrobić brzeczkę 30°Blg i więcej z dowolnego zasypu

-dolniaki ogólnie nie mają jakoś zbyt dużej tolerancji na alkohol (np W-34/70 wg Fermentisa 10-11%)

-w mojej opinii i z mojego doświadczenia, zrobienie dobrego (czy tam b. dobrego, czy nawet więcej) np. Risa koło 25°Blg jest dużo prostsze niż dobrego Risa koło 30°Blg, przy takiej gęstości problematyczność piwa znacząco wzrasta (np. większość domowych Risów koło 30°Blg i wyżej jakie piłem były bardzo słodkie (nie słodowe, tylko słodkie) co powodowało że balans był słaby), nie znaczy to jednak że jest to niemożliwe (co pokazują różne komercyjne przykłady), jednak na pewno wymaga b. dobrego warsztatu ;)

 

edit 2:

Zresztą zrobienie piwa 25°Blg bez rozpucha, aldehydu i odczuwalnego alkoholu na poziomie jakby to była nalewka 30% alk. też wymaga dobrego warsztatu :D

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szampańskie nie dadzą rady. Schodzą wyżej niż piwowarskie.

Ale dodatek szampańskim pozwoli na całkowite zjedzenie cukrów prostych i refermentację piwa.

 

edit:

Taka też moja ogólna refleksja do tematu:

-można zrobić brzeczkę 30°Blg i więcej z dowolnego zasypu

-dolniaki ogólnie nie mają jakoś zbyt dużej tolerancji na alkohol (np W-34/70 wg Fermentisa 10-11%)

-w mojej opinii i z mojego doświadczenia, zrobienie dobrego (czy tam b. dobrego, czy nawet więcej) np. Risa koło 25°Blg jest dużo prostsze niż dobrego Risa koło 30°Blg, przy takiej gęstości problematyczność piwa znacząco wzrasta (np. większość domowych Risów koło 30°Blg i wyżej jakie piłem były bardzo słodkie (nie słodowe, tylko słodkie) co powodowało że balans był słaby), nie znaczy to jednak że jest to niemożliwe (co pokazują różne komercyjne przykłady), jednak na pewno wymaga b. dobrego warsztatu ;)

 

edit 2:

Zresztą zrobienie piwa 25°Blg bez rozpucha, aldehydu i odczuwalnego alkoholu na poziomie jakby to była nalewka 30% alk. też wymaga dobrego warsztatu :D

 

Kantor - byle nie przesadzić z cukrem i temp. fermentacji trzymać ok 14°C a będzie dobrze. Mój BW 34brix był fermentowany na bayanusach i jeśli ktoś twierdzi że te drożdże plytko schodzą to kłamie. Piwo jest słodowe a słodycz nie była na tyle wysoka by nie dało się skontrować goryczką aby powstał balans. Piwowarzy którzy pili to piwo wypowiadają się o nim baaardzo pochlebnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu uwarzyłem BW 27blg jako 13. warkę i planuję w niedalekiej przyszłości jeszcze mocniejsze. Bardzo przyjemnie to się pije i z wielkim zaciekawieniem obserwuję jak się zmienia, będę próbował kilka sztuk potrzymać naprawdę długo. Moim zdaniem raz na rok warto sobie coś takiego uwarzyć. Chyba, że ktoś zupełnie nie gustuje w takich piwach to nie ma o czym mówić.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój porter był  2-a tygodnie na burzliwej tydzień już na cichej. Zaraz pójdę posmakować. No całkiem przyjemne, Czuć moc, bardzo fajny aromat palonej kawy,

i chyba jeszcze w smaku za słodkie. ale to dopiero 3-tyg. fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój BW 34brix był fermentowany na bayanusach i jeśli ktoś twierdzi że te drożdże plytko schodzą to kłamie.

Mild na samych Bayanusach G995 Spiritferma z 8°Blg do 3°Blg coś (chyba 3,5°Blg), kłamię czy co? ;)

 

 

Kantor - byle nie przesadzić z cukrem i temp. fermentacji trzymać ok 14°C a będzie dobrze.

Tyle skopanych mocarzy widziałem (na konkursach i nie tylko), a to takie proste.

 

 

Piwowarzy którzy pili to piwo wypowiadają się o nim baaardzo pochlebnie.

Być może, nie piłem, piłem za to takie które były muląco słodkie albo muląco słodkie z mocną goryczką (mocna słodycz i obok mocna goryczka to piwo o b. słabym balansie).

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Furek... ehhh trochę żal mnie w dupie ciśnie i cebula się odzywa... zobaczę ile mam na stanie to się zastanowię...

 

 

 

 

Mój BW 34brix był fermentowany na bayanusach i jeśli ktoś twierdzi że te drożdże plytko schodzą to kłamie.

Mild na samych Bayanusach G995 Spiritferma z 8°Blg do 3°Blg coś (chyba 3,5°Blg), kłamię czy co?  ;)

Wziąłeś pod uwagę kwestię zacierania w 62°C ? To że przy bardzo mocnych piwach słody karmelowe jeśli już dajesz to wręcz homeopatycznie ? To wszystko ma wpływ na odfermentowanie. Używałem Entaris Ferm Perlage

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.