Skocz do zawartości

Chmielenie Australian Pale Ale 13Blg 25l


Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem w TB zestaw jak w tytule, jutro chcę to uwarzyć.

Ale firma w soboty nie pracuje, więc może Forum pomoże ...

W instrukcji napisali :

 

Gotowanie:   70 minut

Chmiel Galaxy 37g po 60 min od początku gotowania (10) min

Chmiel Ella      37g po 60 min od początku gotowania (10) min

Pozostały chmiel (Australian Cascade 50g) użyty będzie podczas cichej fermentacji.

 

10 minut to trochę mało. Rąbnęli się ?

Pozdrawiam.

Edytowane przez zielony07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze. Chmielami z wysoką zawartością alfa kwasów można chmielić na goryczkę przy okazji chmielenia na aromat. Ogólnie zasada jest taka, że najpierw układasz recepturę na aromat ewentualnie smak a dopiero później dokładasz (jeśli trzeba) chmielenie na goryczkę. Rzeczywiście dla 13blg i tych chmieli IBU wychodzi powyżej 40, więc spokojnie, będzie gorzkie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut na goryczkę to mało. Zaś na smak to w sam raz.

Poczytaj na wiki o chmieleniu - kiedy daje się chmiel na goryczkę, smak i aromat.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Amerykanie (i nie tylko oni) od dawna stosują chmielenie na goryczkę w ostatniej fazie gotowania. Modern drinking z Pinty uwarzono właśnie według tej strategii i jak wiadomo - z dobrym skutkiem. Sam kiedyś wrzucałem do gara większe ilości galaxy na ostatnie 20 minut bez żadnego chmielu na 60'. Wyszło super i z dobrze zaznaczoną goryczką. Dlatego zapodana wcześniej receptura jest ok, a nawet bym stwierdził, że bardzo ok ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut na goryczkę to mało. Zaś na smak to w sam raz.

Poczytaj na wiki o chmieleniu - kiedy daje się chmiel na goryczkę, smak i aromat.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Amerykanie (i nie tylko oni) od dawna stosują chmielenie na goryczkę w ostatniej fazie gotowania. Modern drinking z Pinty uwarzono właśnie według tej strategii i jak wiadomo - z dobrym skutkiem. Sam kiedyś wrzucałem do gara większe ilości galaxy na ostatnie 20 minut bez żadnego chmielu na 60'. Wyszło super i z dobrze zaznaczoną goryczką. Dlatego zapodana wcześniej receptura jest ok, a nawet bym stwierdził, że bardzo ok ;)
Szybki edit. Źle spojrzałem na recepture. Wydawało mi się że Galaxy jest na 60 min.

Sam robiłem kiedyś coś podobnego tylko że na sybilla - cały chmiel poszedł na 15 min.

 

PS najlepiej to wrzucić to w jakiś kalkulator receptur np na brewness.com i sprawdzić jakie wyjdzie IBU - bo na oko z takich chmieleniem to nie będzie zbyt wysokie IBU

Edit2 coś dzisiaj chyba że mną nie tak. Przecież kolega wyżej już wyliczył ibu

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. IBU przyzwoite. Szału nie ma, ale jak na 13 blg i styl to jest dobrze. Nie wiem jak brzeczka będzie chłodzona, ale raczej na pewno to IBU podskoczy nieco wyżej. Piszesz, że coś z Tobą dzisiaj nie tak, a ja właśnie leżę w szpitalu z rozciętą stopą po pile łańcuchowej i na lekach przeciwbólowych :D Także pisanie dzisiaj na forum jest dla mnie wysoce niewskazane. Jak zacznę pisać głupoty to ostrzeżcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.