Skocz do zawartości

Piwo: butelki dezynfekowane OXI - smak mydła


moki

Rekomendowane odpowiedzi

Otworzyłem dzisiaj FESa chmielonego na zimno, 5 dni po zabutelkowaniu żeby zobaczyć jak nagazowanie. Piwo w smaku straszne mydło, proszek doprania. Po wypiciu 0,3L nadal czuje gorzki smak mydła. Piwo chmielone:Sybilla marynka cascade summit. Butelki i fermentory dezynfekowałemn nadweglanem sodu bez płukania. Czy coś jeszcze z tego będzie? Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było oxi czy jakiś wybielacz? Jeżeli czyste oxi to czysty nadweglan mydła raczej wnieść nie powinien. Mam 12 warek na oxi, nic takiego nie stwierdziłem.

 

Edyta: jeżeli to nie było czyste oxi, sprawdź sklad, jak są dodatki to piwo nie do uratowania.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było oxi czy jakiś wybielacz? Jeżeli czyste oxi to czysty nadweglan mydła raczej wnieść nie powinien. Mam 12 warek na oxi, nic takiego nie stwierdziłem.

 

Edyta: jeżeli to nie było czyste oxi, sprawdź sklad, jak są dodatki to piwo nie do uratowania.

według etykiety to czysty nadwęglan sodu. Musiałem filtrować chmieliny przez sitko i rajstopę, rajstopa wygotowana a sitko zdezyfekowane, nie wiem czy to może być oznaka infekcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mydlane posmaki to wysokie pH, może NaOH nie wypłukałeś?

Nie mam jeszcze na stanie NaOH, mam twardą wodę ale chyba ona mydlin by nie wniosła, zwłaszcza, że poprzedni FES nie dawał tak mydłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem mydlane posmaki w butelkach dezynfekowanych czystym nadwęglanem. Smak był na tyle mało intensywny (wychodził tylko w pilsach i był w tle), że się nim nie przejmowałem, ale jak trzecia osoba zwróciła mi na to uwagę, to zacząłem płukać - teraz wszystko gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadwęglan też jest lekko zasadowy ale ja dezynfekowałem nim butelki bez płukania w ze 70 warkach i było ok.

 

A może masz po prostu taniny, ściąganie, kołkowe nuty jak stara herbata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie domysły tylko więc bez hejtu :D

a może jest tak że jak butelki są świeżo umyte i suszone na suszarce tlen ucieka do góry i zbiera się przy dnie, przy napełnianiu mimo wszystko zostaje go dużo w wolnej przestrzeni i dochodzi do jakiegoś "wyjątkowego" utlenienia ?

albo jakaś brzoza jest w pobliżu :naughty:

a może to jakiś gatunek chmielu daje taki efekt ? :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozróżnijmy też dwie rzeczy zapach mydła (np kostka toaletowa to najczęściej estry) czy posmak mydlany czyli wysokie pH.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi Żona mówi na wszystkie chmielone mocno piwa, że smakują mydłem. 

Ja osobiście tego mydła nie czuję i uważam, że tak interpretuje goryczkę powyżej swojej tolerancji. 

Wszystko co ma powyżej 25 IBU smakuje jej mydłem. I z kega, i z butelki.

Piwa poniżej tej granicy pije ze smakiem. 

Więc ja bym szukał problemu w chmielu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ja miałem smak mydlany w tylko jednej butelce z całej warki w Stoucie - butelka wylana, nie do picia. Butelki nowe, tylko płukane i dezynfekowane czystym Oxi. Dezynfekowałem tak, że wsypałem Oxi do pierwszej butelki, zalałem wodą i przelewałem później do kolejnych butelek. Oxi nie rozpuszcza się od razu i w tej trefnej butelce musiało zostać trochę granulek, których nie zauważyłem. Wniosek - nie robić za mocnego stężenia Oxi i wcześniej rozpuścić dokładnie Oxi w osobnym naczyniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2017 o 21:53, Gość napisał:

To było oxi czy jakiś wybielacz? Jeżeli czyste oxi to czysty nadweglan mydła raczej wnieść nie powinien. Mam 12 warek na oxi, nic takiego nie stwierdziłem.

 

Edyta: jeżeli to nie było czyste oxi, sprawdź sklad, jak są dodatki to piwo nie do uratowania.

nadwęglan mydła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.