Jump to content
Sign in to follow this  
Str

Temperatura wody

Recommended Posts

Koledzy piwowarzy,

mam mały problem, otóż zapomniałem z mieszkania w którym zawsze warzylem piwo zabrać termometrach i problem jest taki, że nie mam pojęcia jak mogę dowiedzieć się czy temperatura wody do rehydratacji jest odpowiednia dla drożdży. Jakieś pomysły czym to sprawdzić, czy po prostu odstawić zagotowana wodę na jakis czas tak żebym mieć pewnośc, że nie zabije drożdży.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak nie masz jak zmierzyć, to zostaw wodę na noc pod przykryciem. Z rana będzie temperatura otoczenia. Więc jak to będzie stało w domu to będziesz miał temperaturę ok 22C

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja rehydratyuzuję bez termometru. Kilka godzin przed wsypaniem drożdży zalewam szklankę wrzątkiem i przykrywam. Jak przez szkło nie jest już ciepła to mogę wsypać drożdże. Do tej pory to działa, z 10 warek tak zrobiłem.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak masz nadgarstek, to od wewnętrznej strony masz bardzo wrażliwe miejsce, przyłóż tam miskę, powinno być lekko chłodne i to będzie ta temperatura :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to ja robię jeszcze inaczej. Hydratyzuje w buteleczce 0.3 po frugo. Wcześniej tą buteleczkę zalewam wrzątkiem z czajnika i zostawiam na kilka minut. po czym wylewam gorącą wodę i wlewam wodę butelkowaną niegazowaną z temperatury pokojowej. Przepłukuję aby szkło złapało temperaturę pokojową i wylewam ta wodę do szklanki, bądź do zlewu jak kto woli. Wlewam kolejny raz wodę z butelki i wsypuje drożdże. I mam pewność że woda ma temp pokojowa czyli około 20 stopni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeżeli, zgodnie z publikowanymi na forum wykresami, uwadniasz w 30-35 stopniach, to jest to odczuwalnie w dotyku delikatnie ciepłe, tak więc coś pomiędzy lekko chłodne a delikatnie ciepłe nie zrobi dżordżom krzywdy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Tak jak pisze jaras.

Gdy robiłem na sucharach piwo wodę gotowałem w mikrofali w szklanej butelce po np. frugo później zacząłem używać małej szklanej kolby laboratoryjnej a następnie przykrywałem folią aluminiową (np jednorazowe aluminiowe foremki do babek).

Aluminium można zdezynfekować nad palnikiem gazowym.

Wychładzanie na szybkości w kąpieli wodnej, ale uwaga ! PRZY BUTELCE NA POCZĄTKU DO KĄPIELI WODNEJ WLAĆ CIEPŁĄ WODĘ I DOPIERO POTEM JĄ SCHŁADZAĆ WLEWAJĄC ZIMNĄ BO W PRZECIWIEŃSTWIE DO KOLBY NIE JEST ZE SZŁA BOROKRZEMOWEGO I PĘKNIE OD SZOKU TERMICZNEGO.

Kilka minut i woda zimna.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.