Skocz do zawartości

Słód Pilzneński Strzegom vs Niemcy vs Belgia


Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna zastanawia mnie taka o to sprawa:

 

W pewnym sklepie w którym się zaopatruje mam spory wybór słodów. Dla przykładu weźmy Pilzneński.

 

Mogę kupić 1kg:

Pilzneński Strzegom: 3,80zł

Pilzneński Niemcy: 5,50zł

Pilzneński Belgia: 5,50zł

Pilzneński 6-rzędowy Belgia: 5,50zł

 

Jaka (po za oczywiście ceną) jest różnica w tych słodach? Czy warto zapłacić więcej za słód zagraniczny? Oczywiście przy zakupie 1kg różnica jest nie warta uwagi ale już np. przy 5kg da się ją odczuć. Pytałem sprzedawce i powiedział że różnicy w przypadku mojego piwa które aktualnie miałem w planach zrobić (APA SH Mosaic) nie odczuje i żebym kupił ten tańszy. Ten ostatni 6-rzędowy jest jakiś mega wyjątkowy i czy ma jakieś konkretne zastosowanie po za zasypem podstawowym?

 

Szukałem na ten temat informacji na forum ale albo go nie ma albo ja źle szukałem.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszystkie wskazówki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szukałem na ten temat informacji na forum ale albo go nie ma albo ja źle szukałem.

 

wg mnie, ani jedno, ani drugie, Ty nie umiesz szukać po prostu :D

 

Pierwsza odpowiedź wujka google na pytanie

https://www.google.pl/search?q=s%C5%82od+6-rz%C4%99dowy+piwo.org&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=I2YTWYbyCoqDYO2noZAC

 

życzę miłej lektury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to już wiem co to ten 6-rzędowy. Dzięki :-) A między słodem Pilznenskim Polskim a Niemieckim czy Belgijskim jest jakaś jakościowa różnica która skłania do jego kupna i wydania paru złotych więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A między słodem Pilznenskim Polskim a Niemieckim czy Belgijskim jest jakaś jakościowa różnica

nie znam odpowiedzi na to pytanie. Myślę jednak, że zapewne są różnice pomiędzy słodami z różnych słodowni :) i narodowość raczej ma tu niewielki wpływ.

Słody to produkt naturalny i co prawda spełnia pewne normy i wymagania, ale rozrzut parametrów pomiędzy pomiędzy nawet partiami z tej samej słodowni może być znaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A między słodem Pilznenskim Polskim a Niemieckim czy Belgijskim jest jakaś jakościowa różnica która skłania do jego kupna i wydania paru złotych więcej?

 

Jeszcze podczas studiów na laborkach trochę badaliśmy słody i generalnie wychodziło na to, że strzegom wypadał najsłabiej biorąc pod uwagę różne parametry, którymi się określa jakość słodu ale powiedzmy sobie, że to może mieć znaczenie pomijalne (rozluźnienie itd), natomiast zawsze wychodziła różnica w wydajności rzędu ładnych kilku procent na korzyść zagranicznych. Tylko duża różnica w cenie nie przekłada się na nieznaczną różnicę w wydajności więc ja tam jadę od zawsze na strzegomiu a od niedawna malt europ bo mają przyjemne ceny na całe worki z dostawą. Co do moich osobistych odczuć to mam wrażenie, że w 2015 strzegom dawał mi dużo lepszy przełom niż 2016 i 2017, może ktoś podzieli się swoimi odczuciami w tej kwestii?

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem optimę, nie badałem ale piwa wyszły dobre. strzegomia używam nie dlatego że optima gorsza, tylko dlatego że TB nie ma optimy w ofercie. poza tym colorado ze strzegomia mi bardzo podszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optima produkuje bardzo dobre słody. Nie używaliśmy tylko najciemniejszych z uwagi na nasze preferencje smakowe. W naszej opinii to najlepsze polskie słody. Jeśli chodzi o porównanie z importowanymi to zdecydowanie czystsze (niezaśniecone) do ostatnio zakupionej partii z CM.

Edytowane przez anmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam ponieważ mijam optime w drodze do pracy ;) Szkoda, że nie widzę u nich słodów specjalnych :(

 

Optima ujdzie, choć też ich słody różnią się czasem partiami. Miałem raz 2*50 kg Pilzneńskiego optimy, przerobiłem jeden worek było spoko wydajność na poziomie 63-70% więc całkiem w normie na moim sprzęcie. Drugi worek 55-61% wydajności... Masakryczny był, co ciekawe po mieszaniu 50/50 z innym słodem wydajność wracała na poziom 64-66% mógł być jakiś słabiej enzymatyczny, albo przesuszony cholera wie. Generalnie później jeszcze miałem trochę ich słodów i było dobrze. 

 

Oprócz optimy polecam Malteurope: http://malteurop.shop.pl/slody-jasne-c-1.htmlCeny mają niskie, a słody całkiem niezłe - jedyny mankament, że są ciemniejsze w rzeczywistości niż to co podają EBC. Pilzneński i pszenica od nich potrafią dać kolor w piwie jak na 100% pale ale ;) Co jest fajną opcją w Malteurope to darmowa przesyłka.

 

Co do Strzegomia jestem bardzo krytyczny, kiedyś używałem bardzo dużo tego słodu i ostatnio dostałem dwa worki jego ponownie Pilzneński i Monacha. Nie wiem co się stało, wcześniej ich słód był przyzwoitej jakości, tak jak pisałem używałem ich bazy całkiem sporo ponad 400 kg mam zamówień w ich sklepie. Przez te wszystkie zmiany właściciela niestety wychodzi jakaś lipa i ich słody są dla mnie bardzo słabe. Po pierwsze baza, która znacznie odbiega jakościowo od tego co było wcześniej i od porównywalnych słodowni. Przy Malteurope który zjechał do 62 zł za 25 kg, Strzegom (76 +przesyłka 24 zł) nie jest w żaden sposób ani ekonomiczny, ani jego jakość nie przystoi do ceny - co było dla mnie kiedyś dobrym argumentem. Karmele natomiast są ostre i drażniące w piwach, albo zbyt lekkie, że wręcz nie wyczuwalne - bursztynowy, który kiedyś mi zastępował Biscuita bo był fajnie ciasteczkowy, obecnie lipa jest jałowy jak pilzneński. Niestety bazowe słody Strzegomia dla mnie śmierdzą,  zamówiłem raz partię  100 kg pilzneńskiego, który pachniał zielonym groszkiem nie ważne co się zrobiło w piwie (połączenie DMS z Zbożowością taką ostrą gryzącą) gotowałem nawet 90 minut i nic. Każde piwo śmierdziało tym groszkiem. W nowej partii co mam pilzneński jest nie lepszy, słaba wydajność, piwa mętne, aromat ostry słodowy. Monach jest tak jasny jak pilzneński, pachnie trawiaście i tak samo ostro gryząco zbożowo, co wychodzi też w piwie, do tego dawno takiej ilości śmieci w worku nie widziałem! Dużo słomy ziaren chwastów i nawet groch co ostatnio spotkałem w pszenicznym z Bestmalza. I co najgorsze w tym słodzie monachijskim na niektórych ziarnach widać różowe naloty jak od grzyba fusarium, który powoduje gushing. Całe szczęście Rauch DoppleBock i Lite Rya APA nie wykazuje oznak jego - a tylko do tych piw go dodałem, po czym poszedł słód dla kurek dla mojego dostawcy jajek. Dobrze że LRA to cienkusz i nie czuć zbytnio aromatów słodowych bo zakryte jest wszystko chmielem.

 

Nic mnie nie przekona ponownie do użycia ich słodów, całkowicie są zablokowani u mnie w browarze, choć wcześniej bardzo chwaliłem teraz to co dostałem i poprzednia partia oraz niedawno kupione słody karmelowe sprawiły, że uważam, że ten słód jest zwyczajnie słaby. Zwiększyła się też ilość alternatyw i wyboru słodów na rynku do tego co było dwa trzy lata temu, a Strzegom chyba trochę za tym nie nadążą podnosząc ceny co roku. Fajnie wprowadził słody Colorado w cenach Fawcetta i Wyermanna, które są wzorem dobrych jakościowo słodów ale Ja bym tysiąckrotnie bardziej chciał dobre słody bazowe nasze krajowe - których używa się najwięcej. Nie widzę sensu ekonomicznego ani jakościowego by kupować ich słody i szczerze ludziom też odradzam jeżeli chcą mieć piwa na w miarę przyzwoitym poziomie. Oczywiście każdy zrobi jak chce - wasz browar wasze zabawki ;) Może komuś nie przeszkadzać w ich słodach co wyżej wymieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

do tego dawno takiej ilości śmieci w worku nie widziałem! Dużo słomy ziaren chwastów i nawet groch

 

Niestety tu potwierdzam słabą jakość Strzegomia :(

Robiłem ostatnio SMASH-a na pale ale Strzegomia i kupa śmieci w paczce - jakieś patyki, słoma, nawet wyglądało jakby jakieś ziarna palonego słodu się tam dostały, no po prostu syf kiła mogiła, jakbym jakieś zmiotki z podłogi dostał. Wątpię, że będę kupować Strzegom, już chyba wole dopłacić do droższych słodów lepszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.