Skocz do zawartości

Saison fermentacja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Uwarzyłem piwo w stylu Saison według receptury Dori. Drożdże zadałem w temperaturze 20°C, fermentacja ruszyła po około 7 godzinach (pierwsze bulkanie). Piwo jest 7 dzień na fermentacji burzliwej. Temperaturę podnosiłem o 1°C na dobę. Teraz mam 28°C, rurka bulka co około 3 minuty, piana na około 0,5 cm. Pod koniec fermentacji burzliwej chcę podnieść temperature do 30°C i później przelać na cichą. I tu mam pytanie: W jakiej temperaturze przeprowadzić fermentacje cichą? 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicha zwykle przebiega w niższych temperaturach. W zależności od warunków jakie posiadasz. Jeśli znajdziesz miejsce 15-17 C będzie git.

Musisz wiedzieć że te drożdże są leniwe. Burzliwa będzie trwała pewnie 3-4 tygodnie. Z drugiej strony trudno zepsuć takie piwo, są więc dobrym wyborem na początek. Jeśli nie przegiąłeś z karmelem i lubisz Saison będziesz do nich wracał.

 

Wysłane za pomocą mTalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że są leniwe i lubią ciepło, dlatego systematycznie zwiększam im temperaturę i cały czas ładnie pracują. Co do karmelu to skład wygląda w następujący sposób:

 
2,7kg słód pilzneński
 
0,8kg słód wiedeński
 
0,7kg słód pszeniczny
 
0,2kg słód carahell
 
0,2kg słód caraaroma
 
0,1kg słód zakwaszający
 
Wyszło 22 litry 14°Brix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dori na swoim blogu w recepturze na Saison podaje:

– fermentacja burzliwa 14 dni w temp około 22°C

– fermentacja cicha 19 dni w temp około 22°C

 

Na wiki vettis w swojej recepturze na Saison podaje:

Fermentacja burzliwa 20°C - 30°C  
Fermentacja cicha 1-3°C

Edytowane przez Piotrek83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Dnia 9.05.2017 o 17:21, Piotrek83 napisał:

Dori na swoim blogu w recepturze na Saison podaje:

– fermentacja burzliwa 14 dni w temp około 22°C

– fermentacja cicha 19 dni w temp około 22°C

 

Na wiki vettis w swojej recepturze na Saison podaje:

Fermentacja burzliwa 20°C - 30°C  
Fermentacja cicha 1-3°C

Odkopię trochę temat. Mam właśnie saisona w fermentorze 7 dzień (w planach minimum drugie tyle w tym samym, później przelewam do drugiego) i zastanawiam się jaką ustawić temperaturę po zlaniu znad osadów. Jak Ty zrobiłeś Piotrek? Jaki był efekt? Z góry dzięki za info :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja burzliwa trwała 23 dni. Start fermentacji w 20̊ C w ciągu 7 godzin. W ciągu 12 dni temperatura stopniowo podnoszona do 32̊ C. Podnosiłem temperaturę o 1̊ C na dobę. Fermentor umieszczony w 50 litrowym garze emaliowanym z wodą z zamontowaną grzałką akwariową o mocy 50 watów i płynną regulacją temperatury w zakresie 18-36̊C. Piwo odfermentowało do 2,5̊ Blg.  Fermentację cichą przeprowadziłem w temperaturze między 20-22̊ C. Temperatury które podałem mierzone były za pomocą umieszczonego termometru wewnątrz fermentora. Po 27 dniach zrobiłem pomiar który wskazał 2̊ Blg. Po następnych 3 dniach bez zmian więc butelkowałem. Wyszło 20 litrów + 0,5 litra wody ze 150g glukozy. Refermentacja w temperaturze otoczenia 22-23̊ C.

Piwo wyszło dość smaczne, w aromacie sporo owoców. Po około pół roku piwo bardzo mocno się nagazowało, powiedział bym że było przegazowane bo zaczęło wychodzić z butelki po otwarciu mino dość niskiej temperatury w którym było przechowywane około 8̊ C.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Odkopię temat. Aktualnie fermentuję Saisona 3 tydzień, drożdże WLP565. 

Fermentator nie otwierany, bez przelewania na cichą. Temperatura fermentacji najpierw 24 stopni, po tygodniu 28 do chwili obecnej. 

Zlałem przez kranik próbkę. Odfermentowanie z 11 do ok. 2,3blg. Zacieranie na bardzo wytrawnie. Aromaty typowe dla szczepu, tylko lekka kwasowość, taka cytrusowa w smaku. Ogólnie miałoby się ochotę całe zielone piwo na raz wypić.

Teraz, po 3-4 dniach zlałem kolejną próbkę celem zmierzenia gęstości. Aromaty saisona całkowicie zniknęły, odfermentowanie ok. 1,7blg i aromat zielonego jabłka, kwasowość zniknęła.

Wiem, że drożdże są żarłoczne, ale martwi mnie zanik charakterystycznych aromatów. Fermentatora nie otwierałem, jednak obawiam się, czy to przypadkiem nie przypałętała się kolejna infekcja

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Korekta gęstości. Okazało się, że cukromierz do wykiany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.