Skocz do zawartości

Refermentacja Piwa.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Panowie mam szybkie pytanie.

Mianowicie ostatnia warka wyszła mi bardzo nie nagazowana troszeczkę jednak brakowało gazu.
Nie chciał bym ponownie popełnić tego błędu i myślę czy nie zakupić sobie 

 

http://www.browamator.pl/dropsy-czeskie-50-szt-do-refermentacji-piwa-lu,3,82,2864

 

I tutaj moje pytanie gdyż co opinia o nich to inna.

Czy wpływają one jakoś na smak piwa ? zmieniają jego kolor etc?
Nie chce sobie popsuć smaku piwka.

Pozdrawiam Serdecznie

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał po prostu użycie większej ilości cukru do refermentacji następnym razem, jak chcesz wyższe wysycenie. Masz większą kontrolę wtedy na tym parametrem niż podczas dodawania jakiś cukierków.

 

edit:

Jak chcesz wysycenia np. na poziomie koncerniaków to tak w 2,7-2,8 v/v trzeba celować.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile dałeś cukru? Ile litrów i jakiego piwa uwarzyłeś? W jakiej formie podałeś surowiec do fermentacji? Jeżeli syrop to czy jesteś pewny że dobrze wymieszałeś? Kiedy zabutelkowałeś piwo? Jakie drożdże? W jakiej temperaturze stoi piwo? Napisz coś więcej bo na nagazowanie wpływa wiele zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co poprzednie piwko już poleciało w gardło :) 

Był to Irish Stout na 20 L brzeczki poszło 120g syropu cukrowego (z glukozy)

Piwko stało w temperaturze 19 stopni.

Teraz warzę AIPA i niechciał bym mieć nie do gazowanego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam jak najbardziej.

Chyba problem był w wymieszaniu syropu gdyż jedne butelki były ok a drugie praktycznie 0 gazu.

 

Poradzicie Panowie ile glukozy czy zwykłego cukru do AIPA dosypać żeby wyszło odpowiednio nagazowane ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradzicie Panowie ile glukozy czy zwykłego cukru do AIPA dosypać żeby wyszło odpowiednio nagazowane ? 

 

To zależy od objętości, preferencji, odfermentowania, temperatur także ciężko odpowiedzieć. Korzystaj z forumowego kalkulatora. Dla mnie 2.2-2.3vol jest wystarczające dla takich piw. "Syrop" najlepiej przygotuj w co najmniej 500ml wody żeby łatwiej go było wymieszać z piwem, nie rób "syropu" o konsystencji syropu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taką małą dygresję na temat. Do ostatniego piwa użyłem ksylitolu w ilości 4g/0,5L. Rozpuściłem w 200ml młodego piwa i wymieszałem z resztą.

Efekt: słodkość zwiększona co pociągło za sobą zmianę smaku piwa (zdecydowanie na gorsze, zmienił się bukiet smakowy) a także praktycznie brak gazu.

Tak więc, wydawanie kasy bo może będzie lepiej, jest zupełnie bez sensu i zostaję przy tradycyjnym białym cukrze. 

 

Nie mogę znaleźć linku do forum, ale gdzieś czytałem, że gość robił próby refermentacyjne z różnymi surowcami: ksylitol, cukier biały i glukoza.

Próbki rozesłał losowym forumowiczom po 3 takie same butelki piwa, ale z innym surowcem refermentacyjnym. Co dziwne, praktycznie wszyscy (niezależnie) uznali, że najlepiej smakuje piwo oznaczone nr 2, w którym znajdował się ksylitol. Pisali, że ma największe walory smakowe, bardzo dobrze wyczuwalną gorycz chmielu i słody, nagazowanie na dobrym poziomie. Po swoim doświadczeniu nie mam pojęcia jak mogli dać taką ocenę.  :eusathink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ja mam taką małą dygresję na temat. Do ostatniego piwa użyłem ksylitolu w ilości 4g/0,5L. Rozpuściłem w 200ml młodego piwa i wymieszałem z resztą. Efekt: słodkość zwiększona co pociągło za sobą zmianę smaku piwa (zdecydowanie na gorsze, zmienił się bukiet smakowy) a także praktycznie brak gazu. Tak więc, wydawanie kasy bo może będzie lepiej, jest zupełnie bez sensu i zostaję przy tradycyjnym białym cukrze. Nie mogę znaleźć linku do forum, ale gdzieś czytałem, że gość robił próby refermentacyjne z różnymi surowcami: ksylitol, cukier biały i glukoza.
:facepalm:

Czy Ty sugerujesz, że ksylitol można używać do refermentacji i nagazowania piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taką małą dygresję na temat. Do ostatniego piwa użyłem ksylitolu w ilości 4g/0,5L. Rozpuściłem w 200ml młodego piwa i wymieszałem z resztą.

Efekt: słodkość zwiększona co pociągło za sobą zmianę smaku piwa (zdecydowanie na gorsze, zmienił się bukiet smakowy) a także praktycznie brak gazu.

Tak więc, wydawanie kasy bo może będzie lepiej, jest zupełnie bez sensu i zostaję przy tradycyjnym białym cukrze.

 

Nie mogę znaleźć linku do forum, ale gdzieś czytałem, że gość robił próby refermentacyjne z różnymi surowcami: ksylitol, cukier biały i glukoza.

Próbki rozesłał losowym forumowiczom po 3 takie same butelki piwa, ale z innym surowcem refermentacyjnym. Co dziwne, praktycznie wszyscy (niezależnie) uznali, że najlepiej smakuje piwo oznaczone nr 2, w którym znajdował się ksylitol. Pisali, że ma największe walory smakowe, bardzo dobrze wyczuwalną gorycz chmielu i słody, nagazowanie na dobrym poziomie. Po swoim doświadczeniu nie mam pojęcia jak mogli dać taką ocenę. :eusathink:

Ksylitol nie ulega fermentacji, nadaje tylko słodkości w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

:facepalm:

Czy Ty sugerujesz, że ksylitol można używać do refermentacji i nagazowania piwa?

 

No właśnie już tak nie uważam. Nie doczytałem o tym produkcie i była wtopa. Także ku przestrodze innym...

 

...chyba że kupisz u cwaniaka z allegro co wymiesza ze zwykłym cukrem, jak to kiedyś w innym wątku opisano....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No właśnie już tak nie uważam. Nie doczytałem o tym produkcie i była wtopa. Także ku przestrodze innym...

To może następnym razem napisz wprost i jasno o co Ci chodzi :)

Tym razem niestety dopiero teraz napisałeś to co w tym wszystkim mogło być istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nurtuje mnie jedna kwestia związana z fermentacją w butelkach, mianowicie: czy istnieje możliwość rozlewu piwa nie doferentowanego do końca tj. zostawienie 1°Blg, a więc tych 10g/litr czukru z brzeczki do dofermentowania w butelce? Czy taki sposób nagazowania piwa mógłby mieć rację bytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jedna kwestia związana z fermentacją w butelkach, mianowicie: czy istnieje możliwość rozlewu piwa nie doferentowanego do końca tj. zostawienie 1°Blg, a więc tych 10g/litr czukru z brzeczki do dofermentowania w butelce? Czy taki sposób nagazowania piwa mógłby mieć rację bytu?

Teoretycznie tak, ale to trochę loteria. Po pierwsze musisz zabutelkować piwo idealnie w odpowiednim momencie - musisz tego pilnować wręcz non stop. Po drugie nie masz pewności, że drożdże dojedzą ten 1 BLG? Ten jeden stopień może być już niefementowalny i będziesz miał niedogazowane piwo

 

Wysłane z mojego Che2-L11 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.