Skocz do zawartości

Płatki pszenne/żytnie vs słody żytni i pszeniczny


Bourdell

Rekomendowane odpowiedzi

Płatki nie są słodowane, zatem nie mają enzymów. Musisz zatem dobierać tak zasyp aby miał na tyle siłę diastatyczną, aby rozłożyć skrobię zawartą w płatkach na cukry bardziej proste (przykładowo maltoza). Dodatkowo jak płatki nie są błyskawiczne to powinieneś je kleikować aby enzymy miały swobodny dostęp do skrobi.

 

Inna różnica to smak/aromat - z pszenicy oraz żyta możesz wytwarzać różne słody (chociażby carawheat, czy żytni palony).

Edytowane przez Daniel / Gruby Stefan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa ze smakiiem i gęstością piwa przy płatkach żytnich? Czy słód wnosi dużo inne smaki od płatków, oraz czy płatki żytnie dadzą tą charakterystyczną kisielowość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czuje się pewnie w tej dziedzinie, ale postaram się jak potrafię. Słodowanie to szereg procesów biochemicznych (np: reakcje Maillarda). Zatem smak i aromat słodów będzie inny aniżeli zbóż niesłodowanych. Żyto ma sporo betaglukanów zatem będzie kisiel (co więcej często nasze babcie używały owsa i żyta do produkcji kisielu :)). Tutaj można poczytać więcej: http://www.piwo.org/topic/6932-zyto-nieslodowane/

I proszę cytujcie posty, wtedy przychodzą powiadomienia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa ze smakiiem i gęstością piwa przy płatkach żytnich? Czy słód wnosi dużo inne smaki od płatków, oraz czy płatki żytnie dadzą tą charakterystyczną kisielowość?

 

Robiłem piwa o podobnym zasypie używając zarówno słodu żytniego jak i płatków żytnich. Stosując płatki żytnie otrzymuje się również konsystencję kisielu. W kwestiach smakowych to myślę, że zastosowanie słodu żytniego daje bardziej dosadną ziemistość w smaku, charakterystyczną dla żyta. Nie zgodzę się, że płatki są tańsze. 1 kg słodu żytniego Viking to ok. 3,90 zł. 400 g płatków żytnich błyskawicznych w sklepie to koszt ok. 3 zł.

Polecam wypróbować na płatkach jak i słodzie poniższa recepturę:

http://www.piwo.org/topic/9272-zytnie-ciemne/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

To ja tak z flanki zadam pytanie.

Dla słodu żytniego oczywista jest (dla mnie) przerwa betaglukanowa, żeby nie oszaleć przy filtracji.

Jutro pierwszy raz zamiast słodu, użyje płatków. Czy ta przerwa też pomoże?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.