Skocz do zawartości

Najtańsze Polskie Piwo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników.

 

Od razu zaznaczam, że jestem typowym Mirkiem, który żywi się piwem z pierwszego lepszego marketu. I tu zadacie pytanie co ja tu robię ? i słusznie. Jestem tutaj, a nawet więcej, specjalnie się zarejestrowałem na forum,  bo chce zacząć pić POLSKIE piwo, wytworzone w Polsce, przez Polaków i przez Polski kapitał - a więc idea myślę jak najbardziej słuszna :) Chce skończyć z dofinansowaniem zagranicznych marek. Ostatnio po prostu przyjrzałem się kto produkuje piwa dostępne w każdym lepszym sklepie i się załamałem. Wszystko z pospolicie znanych marek to zagraniczne firmy - łomża, żywiec, warka, lech, no wszystko prawie.

I tu mam drodzy użytkownicy gorącą prośbę. Znacie się na wytwarzaniu piwa, na piwach regionalnych... to czy moglibyście mi wskazać najtańsze POLSKIE piwa, które mógłbym sobie kupić jako zamiennik tych zagranicznych idąc na grila imprezę czy coś innego ? Chodzi o najtańsze ponieważ, oczywiście takie popularne marki jak Lwówek, Cieszyńskie Zamkowe, Alter itp znam. Ale one kosztują zazwyczaj od 5 zł w górę, co niestety daje po kieszeni - zaraz ktoś powie dobre piwa kosztują - no i racja ! Kupie sobie takiego jednego, dwa żeby sobie kulturalnie napić z przyjemnością, ale niestety jak chce kupić piwo w większych ilościach niestety często Pada na koncerniaki... Dlatego prosiłbym o wskazanie mi najtańszego polskiego piwa, które mógłbym kupować zamiennie za zagraniczne i nie dostając przy okazji mocno po kieszeni (oczywiście nie spodziewam się, że to będzie 2 zł ale np. 3.50 było by już niezłą ceną). Najfajniej, gdyby padły propozycje regionalnych, ale również jakiś większych polskich koncernowych - o ile takie istnieją...

 

PS. Panie adminie, nie wiedziałem dokładnie w którym dziale napisać. Proszę o wyrozumiałość i w razie czegoś o przeniesienie wątku.

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Edytowane przez Piwo?OwszemLej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników.

 

Od razu zaznaczam, że jestem typowym Mirkiem, który żywi się piwem z pierwszego lepszego marketu. I tu zadacie pytanie co ja tu robię ? i słusznie. Jestem tutaj, a nawet więcej, specjalnie się zarejestrowałem na forum,  bo chce zacząć pić POLSKIE piwo, wytworzone w Polsce, przez Polaków i przez Polski kapitał - a więc idea myślę jak najbardziej słuszna :) Chce skończyć z dofinansowaniem zagranicznych marek. Ostatnio po prostu przyjrzałem się kto produkuje piwa dostępne w każdym lepszym sklepie i się załamałem. Wszystko z pospolicie znanych marek to zagraniczne firmy - łomża, żywiec, warka, lech, no wszystko prawie.

I tu mam drodzy użytkownicy gorącą prośbę. Znacie się na wytwarzaniu piwa, na piwach regionalnych... to czy moglibyście mi wskazać najtańsze POLSKIE piwa, które mógłbym sobie kupić jako zamiennik tych zagranicznych idąc na grila imprezę czy coś innego ? Chodzi o najtańsze ponieważ, oczywiście takie popularne marki jak Lwówek, Cieszyńskie Zamkowe, Alter itp znam. Ale one kosztują zazwyczaj od 5 zł w górę, co niestety daje po kieszeni - zaraz ktoś powie dobre piwa kosztują - no i racja ! Kupie sobie takiego jednego, dwa żeby sobie kulturalnie napić z przyjemnością, ale niestety jak chce kupić piwo w większych ilościach niestety często Pada na koncerniaki... Dlatego prosiłbym o wskazanie mi najtańszego polskiego piwa, które mógłbym kupować zamiennie za zagraniczne i nie dostając przy okazji mocno po kieszeni (oczywiście nie spodziewam się, że to będzie 2 zł ale np. 3.50 było by już niezłą ceną). Najfajniej, gdyby padły propozycje regionalnych, ale również jakiś większych polskich koncernowych - o ile takie istnieją...

 

PS. Panie adminie, nie wiedziałem dokładnie w którym dziale napisać. Proszę o wyrozumiałość i w razie czegoś o przeniesienie wątku.

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Spróbuj Warmińskie Rewolucje z Kormorana , jeśli bliżej "koncernowych smaków" to może Kormoran Jasny. Warmińskie rewolucje w Selgrosie ok 3.80, w Tesco ok 4 zł. Niezależnie od pobudek jak ktoś posmakuje coś wiecej niż koncernów to już raczej nie wraca do ich piw :)

P.S. Pozdrawiam mieszkańca rodzinnego miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich tańszych to wyroby na Witnicy, czy Czarnkowa (właściwie chyba jest to Gontyniec), Namysłów, różne wyroby Sulimaru (chociaż często nie są najlepsze, ale stosunkowo w dobrej cenie), Raciborskie, Kormoran (chociaż ten trochę droższy), Amber.

Jest tego trochę.

Praktycznie jak na etykiecie nie będzie grupy żywiec, kompanii piwowarskiej, carslberga albo vanpura to w większości można brać śmiało :)

 

Ale mimo wszystko proponuję rozważyć zakup jakiegoś podstawowego zestawu i spróbować zrobić samemu :D nic tak nie cieszy jak swoje piwo. Zresztą cenowo tez go nic nie pobije, nie licząc ceny sprzętu spokojnie można wyprodukować piwo poniżej 1 zł za butelkę

Edytowane przez xanovich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy za odpowiedzi. Ostatnio właśnie kupiłem wspomniane wyżej Raciborskie za 3,75 i naprawdę smakowało przednio właściwie jedne z najlepszych jakie piłem :) . Browary Bojana i Kormorana też nie są mi obce. Ale zdziwiło mnie ze Sarmackie z biedrony i Namysłów są polskie. Jeżeli to prawda to w takim razie z miłą chęcią przerzucę się na Namysłów, który tak naprawdę smakuje jak większość koncerniaków.

Czy ktoś może to potwierdzić ;) ? Czy znów się okaże że udziały przejęła jakaś firma zagraniczna itp.

Oraz pytanko czy zwykły Ciechan (zielona etykieta) to polskie piwo ? Bo on chyba koło 3zł kosztuje na promocji w te°Co.

Aha i szukamy jak coś piw górnej fermentacji ;)

Sprawdzę także browar z Witnicy i Czarnkowa jak poradził Xanovich oraz rozważę swoją produkcję, aczkolwiek najpierw zastanawiałem się nad alkoholami wysokoprocentowymi.

Kolega powyżej napisał o piwach Bojan Toporek itp. też pamiętam że całkiem w porządku.

Edytowane przez Piwo?OwszemLej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo trefl. 

 

Dawno temu jeszcze w czasach gimnazjum kumpel dostał 3 zł by kupić puszkę piwa...  Wrócił z trzema. smaku nie opiszę, sam spróbuj.

 

Jest tak charakterystyczny, że gdy w zeszłym roku znalazłem to w osiedlowym "getto" za 0,99zł puszka i kupiłem dla kolegi by odświeżyć wspomnienia to odgrażał się, że wleje mi to do lufy lub magazynka.....

 

Polecam piwo. Jak widzicie, wspomnienia z picia trefla zachowują się latami.

 

Jest to też jedyne piwo, które nie poskutkowało wzięciem dodatkowego gabarytu przez służby oczyszczające miasto. Zwykle zostawiam ze dwa piwka, jak się worków za dużo naprodukuje... tylko przy treflu nie poskutkowało!

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich tańszych to wyroby na Witnicy, czy Czarnkowa (właściwie chyba jest to Gontyniec), Namysłów, różne wyroby Sulimaru (chociaż często nie są najlepsze, ale stosunkowo w dobrej cenie), Raciborskie, Kormoran (chociaż ten trochę droższy), Amber.

Jest tego trochę.

Praktycznie jak na etykiecie nie będzie grupy żywiec, kompanii piwowarskiej, carslberga albo vanpura to w większości można brać śmiało :)

 

Ale mimo wszystko proponuję rozważyć zakup jakiegoś podstawowego zestawu i spróbować zrobić samemu :D nic tak nie cieszy jak swoje piwo. Zresztą cenowo tez go nic nie pobije, nie licząc ceny sprzętu spokojnie można wyprodukować piwo poniżej 1 zł za butelkę

VanPur jest polskim browarem. Z polskim kapitalem, na pewno w wiekszosci, tzn grubo ponad 50%.

 

Czyli idac tym tropem marki wlasne w marketach beda najtanszym polskim piwem.

Edytowane przez Młynek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar AMBER

 

Dostępny w wielu sklepach. Droższe Żywe lub Złote Lwy (3,5-4,0zł) , ewentualnie tańsze po prostu Amber (ok 2zł) puszka. Dostępne w wielu marketach, najczęściej w Kauflandzie (niestety troche zagranicznego kapitału wesprzesz :P ).

 

Ja odkąd pierwszy raz spróbowałem "Żywe" to zacząlem się interesować piwami innymi niż Tyskie :P

 

Oprócz tego jedno z moich ulubionych tj. Ciechan Wyborne (Tesco 3,5zł)

 

Polecam serdecznie ;)

 

Więc mówisz, że jesteś niczym Nikoś Dyzma? "A i ja po zagranicznych trunkach choruję...natomiast polska wódka smakuje mi niezmiernie, czego i Państwu życzę" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar Jabłonowo: Pils Manufakturowy - i nie, nie musi kosztować 4,30 jak w większości marketów, bo od 2 już lat kupuję je we wrocławskiej Piwnicy po 2,90PLN, w biedzie się pojawia czasem ale to już niepolski pośrednik przygarnia piniondz ze sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VanPur jest polskim browarem. Z polskim kapitalem, na pewno w wiekszosci, tzn grubo ponad 50%.

 

Nie jest całkowicie polskim dlatego go włączyłem, kiedyś większościowe udziały miały spółki obce, a teraz cholera go wie. Może faktycznie skoro się reklamują jako independent teraz to mają większość jest Polska ale obstawiałbym raczej coś typu 51% :)

Do teraz mi się kojarzy, że duński Faxe był właścicielem Van Pur'a, ale to już zamierzchła historia. Zresztą VanPur jakie robi piwa chyba każdy wie :D chyba tylko raz się zaskoczyłem, bo piwo było tylko niedobre, a nie obrzydliwe.

 

Jak już wspominamy o browarach typu 50%-50%Trzeba by jeszcze wspomnieć o Fortunie (właścicielem jest IBG, spółka polsko-belgijska, z większościowymi udziałami chyba Polaków ale nie dam sobie główy uciąć :) ), piwa od nich są dostępne w żabkach w całej Polsce i jest to ciekawa opcja.

Ich marki to wszelkie Miłosławy, Komesy, Fortuny, Smoki (ostatnio gdzieś widziałem, że powróciły). Fortuna jest też właścicielem Browaru w Grodzisku i to jest akcent prawdziwie polski, bo grodzisz to jedyny rdzennie polski styl piwny :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako - Luzak.

Mój ulubiony z najniższej półki cenowej.

 

edit: ostatnio pite litrami ok.7 lat temu w gorące lato na festiwalu. Smakowało tak jak lechotyskowarkokocimie ale było 1/3 tańsze.

 

edit 2: jeszcze Staropolskie/ Acan/ Złote ze Zduńskiej Woli. Ale to też sprzed jakieś 7 lat, teraz nie widzę w ofercie żadnego z tamtych.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

VanPur jest polskim browarem. Z polskim kapitalem, na pewno w wiekszosci, tzn grubo ponad 50%.

 

Nie jest całkowicie polskim dlatego go włączyłem, kiedyś większościowe udziały miały spółki obce, a teraz cholera go wie. Może faktycznie skoro się reklamują jako independent teraz to mają większość jest Polska ale obstawiałbym raczej coś typu 51% :)

Do teraz mi się kojarzy, że duński Faxe był właścicielem Van Pur'a, ale to już zamierzchła historia.

Jest kontrolowany przez Wantusiaka. Sprawdzenie tego zajmuje jakies 2-3 min. Slabo to swiadczy o tej stronie lub tez jest slabo aktualizowana. To wszystko sa ogolnie doatepne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz, zrób sobie. To będzie najtańsze z możliwych, pijalne i pewnie około 50gr/butelkę.

http://www.piwo.org/topic/4035-zbig-zapiski-z-browaru-domowego/page-3?do=findComment&comment=199642

 

Warka #61 Lager budowlany

- Pilzneński – 4 kg
- Monachijski – 7 kg
- Karmel 100 EBC – 3 kg
- Carramunich II - 1 kg
- Special B - 0,5 kg

- Marynka 80 g - 60 min
- Lubelski 100 g - 60 min
- Lubelski 100 g - 15 min

- Cukier 12 kg
- Ryż 2 kg surowy do beczki
- Woda mineralna 26 x 5 L do beczki


Wyszło około 200l, 11 BLG, Saflager w 34/70

No ciekawe co z tego wyjdzie... Gorsze od sklepowego być nie powinno :D

Warka nastawiona we współpracy z Browarem Krzeczyńskim :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy za propozycje, zapiszę je sobie i posprawdzam dostępność oraz ceny w okolicznych sklepach. Nie powiem, ale miałem trochę obawy co do przyjęcia mojego pytania na forum, ale zostałem miło zaskoczony :)

Co do Van Pura to właśnie coś czytałem że to kapitał 50/50 polski/zagraniczny dlatego od razu go wykluczyłem (chodziło mi o całkowicie polski).

Mam natomiast jeszcze tylko dwa pytanka:

 

1. Jak z tym Namysłowem czy to w pełni Polska spółka/firma ?

 

2. Skoro koledzy piszecie o zrobieniu własnego piwa to czy, jest jakaś receptura na zrobienie Piwa Raciborskie (chyba tradycyjne) ? Ponieważ bardzo mi przypadło do gustu i fajny słodkawy posmak. Wiem, że to pewnie strzeżona receptura czy coś w tym stylu, ale może chociaż jest jakiś orientacyjny przepis - tak żebym miał na przyszłość w razie podjęcia próby uwarzenia własnego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pracuje w dziale finansowym Namysłowa i coś wspominał że należy do hamerykanów od jakiegoś czasu.

 

 

O..

CHICAGO POLAND INVESTMENT GROUP LLC - wg KRSu jest jedynym wspólnikiem w spółce.

Edytowane przez Niesob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Skoro koledzy piszecie o zrobieniu własnego piwa to czy, jest jakaś receptura na zrobienie Piwa Raciborskie (chyba tradycyjne) ? Ponieważ bardzo mi przypadło do gustu i fajny słodkawy posmak. Wiem, że to pewnie strzeżona receptura czy coś w tym stylu, ale może chociaż jest jakiś orientacyjny przepis - tak żebym miał na przyszłość w razie podjęcia próby uwarzenia własnego piwa.

A może chodziło o Raciborskie klasycznie warzone? Co do receptury... To jest lager, czyli dla początkującego piwowara raczej trudne piwo. Po drugie nie znalazłem nawet dokładnego składu tego piwa i ciężko będzie zrobić nawet mniej udaną kopię. Może ktoś z piwowarów pił niedawno i mógłby dookreślić jakich słodów i chmieli użyć by osiągnąć ten smak. A po trzecie to na początek polecam uwarzyć zwykłe ALE na drożdżach górnej fermentacji oczywiście, z nienachalną goryczką i jakimiś kontynentalnymi chmielami. Napisz w dziale "receptury" to piwowarzy na pewno podrzucą Ci jakąś recepturę. Gwarantuję, że będzie Ci bardziej smakowało niż to Raciborskie, które na ratebeer ma bardzo niepochlebne opinie ;)

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na raciborza klasycznego z tzw. nie utrafionej warki:

 

Słód Pilzneński 4 kg
Słód monachijski II 0,3
Słód carapils 0,2
Chmiel Marynka 30 g
Chmiel Lubelski 30 g

zacierać raczej słodko
63°C - 15 min
73°C - 45 min
78°C - mashout

Gotować 90 min (najlepiej pod szczelną przykrywką, tak by nie odparować za dużo DMS)
Chmielenie
60' 20 g marynki
25' 10 g marynki i 10 g lubelskiego
5'  20 g lubelskiego

Fermenatacja jakimiś neutralnymi dolniakami np (W-34/70) w 9°C
przerwę diacetylową można pominąć
Na cichą do fermentora należy dorzucić gwoździe (im mniejszy kaliber tym można dać mniej) - 30-100 g (należy uważać by nie kupić przypadkiem takich z nierdzewki, cynkowanych czy też pasywowanych bo może nie wyjść)

 

Nie żeby coś - lubię Raciborskie, ale nie raz trafiłem na takie zamkowe cudaki :D Mieli jakoś wymieniać okładziny w tanko fermentorach, parę tygodni temu piłem twierdzowe i nie wyczułem żelaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.