Jump to content
piotr7404

Dziwny osad - przyczyny?

Recommended Posts

Witajcie!

Mam prośbę o podpowiedź:

Uwarzyłem dwie warki. Jedną (ordinary bitter) butelkowałem19.03 a drugą ( polskie IPA) 4.04. Pierwsza częściowo skonsumowana. W pozostałych butelkach pierwszej i w całej drugiej zrobił się:

1. Ciemny i mętny osad na dnie,

2. Osad na ściance butelki (taki drobny, czarny, nie wiem, czy precyzyjnie to opisuję ale tak to wygląda),

3. Po otwarciu od razu piana i piwo ucieka,

4. Po przechyleniu widać pływające farfocle (dotyczy w zasadzie tylko drugiej warki).

Według mnie przyczyną może być temperatura przechowania (ok. 23 stopnie) i / lub (tylko w drugiej warce) zakażenie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Temperatura tu nie ma nic do rzeczy. Według opisu to może być infekcja. W smaku Ok ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

A może to są drobiny chmielu?

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Bitter był ok. Ale już z dwa tygodnie go nie piłem. A IPĘ nie piłem. Od razu zobaczyłem, co się w środku porobiło to nawet nie próbowałem. Zapach jest ok ale ten osad i farfocle...

A może to są drobiny chmielu?

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Myślisz o tych farfoclach?

1 wynika z obecności drożdży i być może białek, 3 wynika z 2, 4 i może trochę z 1. 2 może wynikać z brudnych butelek, 4 z nieumiejętnej filtracji. reszta to loteria jeśli ktoś ogarnięty tego nie spróbował.

Edited by jaras

Jeżeli to ipa, jest duże prawdopodobieństwo, że to drobiny chmielu, stąd gushing. Wrzuć może zdjęcie butelki pod światło.

1 wynika z obecności drożdży i być może białek, 3 wynika z 2, 4 i może trochę z 1. 2 może wynikać z brudnych butelek, 4 z nieumiejętnej filtracji. reszta to loteria jeśli ktoś ogarnięty tego nie spróbował.

Butelki były myte i dezynfekowane bezpośrednio przed rozlewem. Filtracja taka, jak zawsze (przedtem nie było problemów). Być może to białka i drożdże.

Jeżeli to ipa, jest duże prawdopodobieństwo, że to drobiny chmielu, stąd gushing. Wrzuć może zdjęcie butelki pod światło.

Wrzucam zdjęcie.

post-17732-0-72717800-1494090152_thumb.jpg

Przede wszystkim spróbuj, jeśli smak i aromat ok, to wypij. Wg mnie na ściankach to chmiel, w niskiej temperaturze powinien opaść. A na dnie pewnie drożdże z refermentacji.chmieliłeś na zimno, jak filtrowałeś?

Przede wszystkim spróbuj, jeśli smak i aromat ok, to wypij. Wg mnie na ściankach to chmiel, w niskiej temperaturze powinien opaść. A na dnie pewnie drożdże z refermentacji.chmieliłeś na zimno, jak filtrowałeś?

chmieliłem na zimno IPĘ. Bittera nie. Filtrowałem jak zawsze przy pomocy wężyka.

chmieliłem na zimno IPĘ

Tu masz odpowiedź. Drobiny chmielu po chmieleniu na zimno często pozostają zawieszone w piwie (te najdrobniejsze). Piwo może się wydawać klarowne, ale ten chmiel tam jest, teraz osadził się już w butelkach. W jakiej temperaturze były przechowywane butelki z piwem?

Filtrowałem jak zawsze przy pomocy wężyka

Czyli jak dokładnie? :)