Skocz do zawartości

Polish Cascade Pale Ale - jak nachmielić?


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Jakie są podobieństwa i różnice w przypadku chmielenia na 20' i 7' versus chmielenie na 15'?
Jaka będzie różnica w przypadku jednej dawki na zimno na 5 dni versus dwie dawki na 5 i 3 dni?

 

Mam zamiar uwarzyć Polish Cascade Pale Ale w stylu American Pale Ale i nie wiem jak lepiej nachmielić.

 

Zasyp: pilzeński 3kg, wiedeński 1kg i pszeniczny 1kg

Zacieranie: jednotemperaturowe 68°C 60' plus krótki wygrzew

 

Chmielenie: Iunga PL (11% alfa kwasów) 15g 60'

Cascade PL (5.2%) 100g 15' lub 50g 20' i 50g 7'
Cascade PL 100g na zimno na 5 dni lub 50g na 5dni i 50g na 3 dni

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o chmieleniu na whirpool przy chłodzeniu. Chmieliłem tak do tej pory 3 piwa. Jedno black ipa, 10 minut whirpool w 75°C efekt słaby. I dwie APY po 30 minut w ~75°C, 60g chmielu na ~25l brzeczki. Efekt powala. W zasypie masz pilznenski, nie wiem jak to będie z DMSem. Ja robiłem piwa na zasypie pale ale/pszenica i DMS nie ma wcale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie są podobieństwa i różnice w przypadku chmielenia na 20' i 7' versus chmielenie na 15'?

@Igorrodz życia mało aby sprawdzić taką ilość permutacji nie mówiąc już o kombinacjach. Cascade PL to niemowlę w śród ogólnie dostępnych nam odmian. Wg mnie jest niezwykle mało prawdopodobne, że ktoś z naszej braci udzieli jednoznacznej odpowiedzi. Ale mimo tego poteoretyzujmy. Literatura podaje (pewne poparta badaniami), że dłuższy czas gotowania, to większa izomeryzacja, ale w drugą stronę więcej olejków odparuje. Przyjęło się też, że chmielenie w kadzi warzelnej nie dłużej jak 30 minut  to chmielenie na 'smak'. Nie jest jednak to takie oczywiste, bo różne odmiany zachowują się inaczej i również jako jednostki mamy inną percepcję. Ze swojego skromnego doświadczenia powiem Ci, że Cascade PL nie jest to typowo amerykański chmiel. Łączy (moje subiektywne zdanie) w sobie 'stabilny' kontynent z wyczuwalnym aromatem USA. Jeżeli zależy Ci na aromacie, to nie gotowałbym chmielu zbyt długo, to z kolei będzie niosło za sobą zapewne korekcję goryczy. Chcesz zacierać raczej słodko i do tego sporo wiedeńskiego, jak dla mnie słodowość będzie znaczna). Jak masz warunki to możesz pokusić się o chmielenie hop-stand (whirpoolowe).

 

 

 

Jaka będzie różnica w przypadku jednej dawki na zimno na 5 dni versus dwie dawki na 5 i 3 dni?

Kolejny raz: to zależy. Od temperatury, aktywności drożdży (może chcesz chmielić na cichej a może bez przelewania). Jednakże 5 dni jest to dość sporo jak na moje doświadczenie i smak (chociaż w niskiej temperaturze, kto wie - sprawdź). Tutaj jest pole do popisu - możesz warkę podzielić na dwie i wypróbować dwa rodzaje chmielina. 

 

I też widzę, że pominąłeś o najważniejszym - czym chcesz to fermentować i w jakich warunkach :). Jak, załóżmy, wejdą Ci estry, to powyżej mamy tylko dywagację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne piwo robiłem tydzień temu. Zasyp bardzo podobny:

 

Pilsneński - 3,4 kg,

wiedeński 1 kg,

carapils - 0,2 kg.

 

Zacieranie:

68-66 stopni C - 50 min,

73 stopnie C - 10 min

 

Chmielenie (wszystkie chmiele z mojej uprawy):

Magnum -  25 g - 60 min

Cascade - 15 g - 60 min

Cascade - 30 g - 20 min

Cascade - 45 g - Flameout

 

Chcę to jeszcze chmielić na zimno, ale niestety nie będę mógł dosypywać chmielu stopniowo, gdyż warka fermentuje 130 km od mojego miejsca zamieszkania. Zamierzam dać jakieś 40 g Cascade na 14 lub 12 dni i ewentualnie jakieś 50 g na 2 dni (tylko tak się wyrobię). Co myślicie o takim chmieleniu na zimno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anglicy tak chmielą, że sypią chmiel do cask'a i leży tam aż do wypicia.. niestety nie będę miał 3 -4rech dni na to, żeby tak je wsypać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anglicy tak chmielą, że sypią chmiel do cask'a i leży tam aż do wypicia.. niestety nie będę miał 3 -4rech dni na to, żeby tak je wsypać..

 Wsypują chmiel w szyszkach czy granulat, to różnica. Wsyp wszystko co masz na 2 dni.

Edytowane przez opeciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 

Pomyśl o chmieleniu na whirpool przy chłodzeniu.

Właśnie nie wiem. Podczas gotowania chmielę w workach / pończochach zatem whirpoolu nie robię, bo i po co? To chyba byłoby lepiej wrzucić na 0' czy tam na flame out i tyle, co nie? Dodatkowe 50g byłoby ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie na whirpool nie wymaga robienia whirpoola, to tylko taka nazwa. Chodzi o wrzucenie chmielu w trakcie chłodzenia i przetrzymanie w odpowiedniej temperaturze, w której już nie izomeryzuja alfkakwasy, ale dobrze rozpuszczają się olejki.

No i nawet jak chmielisz w worku to masz jeszcze osady białkowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Osadów się nie uniknie dlatego może mech irlandzki zastosować? Spróbuję.

Mech irlandzki powoduje wytrącenie się większej ilości osadów białkowych, co poprawia klarowność gotowego piwa. Co za tym idzie osadów po warzeniu jest więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa, że mała ilość osadów pogarsza a większa polepsza... Ale co ja tam wiem?

To przeczytaj jeszcze raz,ale ze zrozumieniem. A jeszcze lepiej użyj mchu i sam się przekonaj co i ile będziesz miał w garze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.