Skocz do zawartości

Starter Drożdżowy


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli było proszę o skasowanie wątka ale używałem szukajki i nie znalazłem odpowiedzi.

 

Możecie podać przepis na przygotowanie startera dla drożdży Safale S-04 chcę z nich zrobić 2 warki 22L Jasne i 12L ciemne :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli było proszę o skasowanie wątka ale używałem szukajki i nie znalazłem odpowiedzi.

 

Możecie podać przepis na przygotowanie startera dla drożdży Safale S-04 chcę z nich zrobić 2 warki 22L Jasne i 12L ciemne :cool:

Poczytaj to:

http://www.piwo.org/forum/t2288-Jak-zrobic-starter-z-drozdzy--opis-ze-zdjeciami-.html

i to:

http://www.piwo.org/forum/t2269-Czy-trzeba-robic-starter-z-drozdzy-suchych-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Pozwolę podpiąć się do tematu. O tym, że starter lepiej zrobić to wiadomo ale w przypadku drożdży suchych lepiej podzielić saszetkę na kilka starterów(drożdży płynnych przecież dzielić nie będziemy) czy sypnąć całą saszetkę na raz do stertera by później zaatakować brzeczkę zmasowanymi drożdżowymi siłami? Jak jest lepiej dla portfela to oczywista sprawa ale jak lepiej dla smaku/jakości piwa?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie które dotyczy uwodnienia drożdży Mauribrew ALE 514.

 

Wg instrukcji, którą dostałem w zestawie z HB drożdże należy rozsypać na powierzchni brzeczki o temperaturze ok 20 stopni. Ale z tego co się na forum naczytałem mimo wszystko zalecana jest rehydratacja.

 

Nie wiem jednak czy dobrze interpretuję instrukcję ze strony producenta http://www.maurivin....REW ALE TDS.pdf

Chodzi o fragment:

Step 1: rehydrate the yeast by slowly sprinkling it into 10 times its weight of clean water at 35°C (+/-

3°C).

Step 2: allow to stand for 15 minutes then adjust the temperature of the rehydrated yeast to within 5°C

of the wort to be inoculated by adding wort to the yeast and water solution. Never subject the yeast to

temperature shock. For best results the wort should be 15°C or higher.

 

Czy dobrze rozumiem, że po przetrzymaniu przez 15 minut w 35°C mam je schłodzić do temperatury nieodbiegającej o 5 stopni od temp. brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić dokładnie wedle przepisu.

 

Osobiście uwadniam drożdże w około 27-30°C, przez pół godziny temperatura spada sama o kilka stopni i bez żadnego dodatkowego schładzania (ewentualnie można sprawdzić termometrem) możną je zadać do brzeczki o temperaturze 18-20°C (jeśli robimy fermentacje górną).

 

Masz jeszcze tekst na wiki.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Standardowa" rehydratacja w przedziale do 30°C jest mi znana.

Natomiast w większości wątków, które czytałem na ten temat, przewija się informacja że powyżej tej temperatury drożdże zginą.

Tutaj producent zaleca temperaturę 35°C (+/-3°C) - czyli nawet 38°C. Stąd moje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 38°C nie zginą, ale też nie ma potrzeby rehydryzować je w tak wysokiej temperaturze. Może się np. okazać, że termometr (analogowy) zaniża Ci temperaturę o kilka stopni w dolnym zakresie i co wtedy? Zrób standardową rehydryzację i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :-)

Zrób standardową rehydryzację i będzie dobrze.

Wlasnie o to chodzi ze rechydracja w niższych temperaturach nie jest standartowa.

 

Wysłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w jakiej temperaturze uwadniać drożdże lagerowe (W34-70) przed dodaniem do schłodzonej brzeczki o temp. 6-8°C ?

 

Najlepiej w temperaturze polecanej przez producenta. A pozniej powoli ochladzac do temepratury zadania drozdzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby najpierw uwodnić, a potem wlać do startera? Chodzi mi o zużycie jednej saszetki na 45l piwa.

 

Ja nie robię startera i stosuję od dawna 1/2 opakowania suchych na 20-25 l warkę i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobioną warkę lagera ale niestety drożdżom nie chce się pracować nawet w 15st C. Drożdże płynne pilsner urquell activator 3-mce. Zrobiłem jak było na paczce. Po 3h(weast zaleca ale podaje iż nie jest konieczne tyle czekać) od zgniecenia pożywki jako że paczka nie spuchła zrobiłem starter na mieszadle(średnio działającym ze względu na zbyt duże mieszadełko, teraz nam odpowiednie). Po 24h wlałem drożdże do fermentora w temp. pokojowej, po kolejnej dobie gdy pokazała się delikatna piana fermentor poszedł do lodówki, ustawiłem temperaturę na początek na 15st C i poszły spać. Wziąłem litr tego piwa, postawiłem na mieszadle, po 48h wziąłem same namnożone drożdże, reszta poszła do zalewu. Dolałem kolejny litr piwa żeby drożdże w tym ruszyły w 22st i po dobie mam zamiar wlać to spowrotem do fermentacj, ma to sens?

 

Ps. Wyczytałem tu opinię, ze starterem z suchych drożdży można piwu tylko zaszkodzić, w jaki sposób? Wiadome jakie zalety mają startery, chodzi mi tu o kondycję drożdży ale jakie mają wady w przypadku drożdży suchych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże suche przed wysuszeniem, są w idealnej kondycji, z dużymi zapasami itd. Starter jeśli jest za mały, to po pierwsze w praktyce zmniejszy ilość komórek drożdży a po drugie pogorszy ich jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.