Skocz do zawartości

Niedochmielone piwo - jak to skorygować ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W ostatnią niedzielę (30.04) uwarzyłem Saisona w oparciu o recepturę Dori:

 

http://www.wiki.piwo.org/Saison,_Dorota_Chrapek_(dori)

Receptura była z drobnymi modyfikacjami - nie użyłem słodu zakwaszającego, użyłem trochę innych chmieli niż w recepturze powyżej, no i glukozy dałem około 280 g.  Wyszło ok 22 l i 14,5 Blg. Drożdże MJ 29 French Saison. Burzliwa - cał czas trwa i rurka równomiernia i w miare intensywnie bulka. Ale nie w tym tkwi problem ;-)

 

Dzisiaj ważąc na wadze resztki słodów odkryłem, iż miałem źle ustawiony UNIT na wadze - zamiast kg miałem lb ;-)

Innymi słow dałem 0,45 masy tego chmielu co miałem dać...

 

Wtopa wtopą, dla was to może być zabawne, ale ja się zastanawiam jak to skorygować.

 

Myślałem nad zrobieniem herbatki - z 0,5 albo 1 litra wody - i dodatku ekstraktu słodowego oraz cukru w takiej proporcji by Blg było analogiczne jak w moim piwku, i nachmieleniu tego wg takiego samego schematu jak była chmielona reszta piwa, przy uzyciu chmielu który powinien znaleźć się w garze a się nie znalazł.

Wiem że w 1 litrze wydajnośc chmielenia będzie niższa niż w 22 litrach brzeczki, jakkolwiek nie mam pomysłu jaki przelicznik zastosować, by nie przeszarżować w żadną stronę.

Edytowane przez maro86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem post ze 3 razy i nadal nie wiem czy chodzi o goryczkę czy aromat, więc pozwól że odpowiem jak uważam:

 

TAK

 

 

 

 

 

albo NIE

 

 

 

 

 

 

w sumie nie wiem...

 

mam nadzieję że pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużym uproszczeniu o obie rzeczy - wszystkich chmieli dałem o połowę za mało.

 

Zamiast czegoś takiego;

 

30g Marynki - 65 minut

20g Żateckiego 20 minut

10g Żateckiego 5 minut

 

poszło z grubsza cos mniej więcej w tym stylu :

~15g Marynki - 65 minut

~20g Żateckiego 20 minut

~5g Żateckiego 5 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[żartMODE on]

100g citry na cichą rozwiązuje wszystkie problemy

[żart MODE off]

IMO saison nie jest tak bardzo wymagającym jeśli chodzi o goryczkę stylem. Można zostawić  jak jest. Jeśli Ci bardzo zależy, to zrób herbatkę, ale nie piernicz się z ekstraktem. Zaparz chmiel w lekko osłodzonej wodzie. Powinno zagrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumiałeś - ja może i nawet odważyłem się odtworzyć linkowaną recepturę, ale rozsądny Humulus Erectus (mający wzwód na samą myśl o chmielu XD) nie będzie klikał po kolejnych linkach (być może blog Dori linkuje jeszcze gdzieś głębiej) - opisz swój problem porządnie i czekaj na odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Nie kombinuj już.

Albo kombinuj:

Dodaj na cichą Saazu (ze 30-50 g) i będzie okej. IBU nie wzrośnie, ale delikatnie poziom goryczki będzie bardziej odczuwalny i oczywiście aromat chmielu. Rasowy saison nie będzie, ale będzie oryginalny, co nie znaczy, że gorszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie dodawaj, szkoda zachodu. Aromat i smak jaki dają drożdże zabije każdy inny chmielowy aromat/smak. Chmiel w saisonie to bardziej delikatne nuty daje niż pierwszorzędny akcent. Zostaw parę butelek, zrób w przyszłości kolejnego saisona i zobacz czy jest różnica ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też już bym się z tym stylem nie bawił. Drożdże swoje zrobią. Goryczki i tak jakoś specjalnie nie zwiększysz.

 

Wysłane z mojego D6633 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.