Skocz do zawartości

Płatki róży w witbierze


Paweł N

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

chodzi mi po głowie dodanie wysuszonych płatków róż do witbiera, bo myślę że może to dać fajny efekt w połączeniu ze skórkami pomarańczy i cytryny. Na naszych forach informacje są skąpe, a na amerykańskich ścierają się dwie wizję: dodawanie na ostatnie 10 minut gotowania+na cichą albo robienie herbaty i dodawanie ekstraktu.

 

Czy ma ktoś doświadczenia z podobnymi dodatkami i zechciałby się podzielić?

 

Pozdr

Edytowane przez Paweł N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

chodzi mi po głowie dodanie wysuszonych płatków róż do witbiera, bo myślę że może to dać fajny efekt w połączeniu ze skórkami pomarańczy i cytryny. Na naszych forach informacje są skąpe, a na amerykańskich ścierają się dwie wizję: dodawanie na ostatnie 10 minut gotowania+na cichą albo robienie herbaty i dodawanie ekstraktu.

 

Czy ma ktoś doświadczenia z podobnymi dodatkami i zechciałby się podzielić?

 

Pozdr

Niedługo będzie podobne piwo od jednego z polskich browarów rzemieślniczych w kooperacji z innym browarem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem piwo typowo różane.

Wrzuciłem 10g płatków na litr piwa.

Nie parzyłem i nie dezynfekowałem.

Robiłem test z gotowanymi płatkami, ale oprócz aromatu dają taniczne, ściągające uczucie, polecam wrzucić świeże, dają lepszy efekt i właściwie sam aromat i kolor, także możesz śmiało nachmielić na goryczkę.

Radzę też wyciągnąć płatki jak stracą kolor, bo potem oddają już tylko trawiaste posmaki. Oczywiście konieczna będzie też filtracja, bo płatki nie chcą za bardzo opadać na dno.

Powodzenia.

Edytowane przez JackStyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wskazówki! Ponieważ mamy tu 2 opcje: 5 g/l i 10g/l to postanowiłem dać 7,5:P Wleję na cichą ale przed tym jednak wyparzę w gorącej wodzie bo nie chciałbym ryzykować zakażenia (po nazwie browaru kolegi powyżej wnoszę, że infekcje mu jednak niestraszne!). Tak sobie myślę, żeby nie wyciągać tanicznych posmaków nie będę trzymał ich we wrzątku tylko szybko wyciągnę i dodam przestudzony płyn jak i płatki osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wskazówki! Ponieważ mamy tu 2 opcje: 5 g/l i 10g/l to postanowiłem dać 7,5:P Wleję na cichą ale przed tym jednak wyparzę w gorącej wodzie bo nie chciałbym ryzykować zakażenia (po nazwie browaru kolegi powyżej wnoszę, że infekcje mu jednak niestraszne!). Tak sobie myślę, żeby nie wyciągać tanicznych posmaków nie będę trzymał ich we wrzątku tylko szybko wyciągnę i dodam przestudzony płyn jak i płatki osobno.

Z Infekcjami trzeba żyć w zgodzie :)

 

Co do wyparzania, to radzę jak kolega z wcześniejszego postu dodać płatki razem z wodą. Z tego co pamiętam, w gorącej wodzie szybko tracą kolor (jeśli Ci na nim zależy), którego i tak nie jest bardzo dużo. Zresztą sam stwierdzisz w trakcie :)

Edytowane przez JackStyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Te płatki róż kupowaliście w kwiaciarni czy np. w sklepie ekologicznym( suszone płatki), jeżeli w kwiaciarni to czy preparaty którymi są spryskiwane kwiaty nie zepsują piwa? 

 

Może zamiast wyparzać płatki too umyć i wymrozić ?

 

Dzięki ! :)

 

Pozdro!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Eksperymentowałem raz z płatkami tulipanów, dodałem ok 100gr mrożonych platków na cichą na ok 10L piwa, nie parzyłem ni nic podobnego. Dawka zdecydowanie zbyt wysoka, całkowicie zdominowaly piwo, mimo iż smak i aromat bardzo ciekawy. Oczywiście infekcja także wskoczyła, więc na przyszłość będę próbował wcześniej zalewać płatki alkoholem i dodawać w postaci ekstraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.