Skocz do zawartości

X/XI 2017 - III Flisacki Konkurs Piw Domowych


Bergie

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z wytycznymi Regulaminu Pucharu PSPD Kujawsko-Pomorski Oddział Terenowy Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych ogłasza kategorie III Flisackiego Konkursu Piw Domowych:

 

1. Albae Cerevisiae - rekonstrukcja pomorskiego piwa pszenicznego z XVII w., opis stylu: https://goo.gl/w2HXJh 

 

2. Porter Bałtycki z dodatkami - styl bazowy 9C (BJCP 2015) z jednym lub więcej spośród następujących dodatków: słód wędzony, śliwka suszona (w tym wędzona), płatki drewniane

 

3. Irish Red Ale - według 15A (BJCP 2015)

 

Konkurs odbędzie się 14-15 października 2017 r. w Bydgoszczy.

 

Regulamin konkursu z datami, warunkami udziału, sposobem rejestracji piw: https://goo.gl/4syx6A


Edytowane przez Bergie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Here is the description in English if you'd like:

 

 

Albae Cerevisiae

Reconstruction of a Pomeranian wheat beer from the 17th century.

 

Aroma: The aroma of wheat, wheat bread, and cereal should mix with a rich, varied bouquet of herbs.

Herbs and spices can also be enhanced by phenols from the yeast. The fruitiness resulting from esters

should be citrus, rather than banana or apple.

 

Appearance: The color should be from light yellow to yellow, as characteristic for beers with high

proportions of wheat malt. Also, the beer will usually be murky and cloudy, and this is not a fault. Should

be capped with a white, fine, lasting head.

 

Flavor: The taste should be predominantly notes of malt, corn, and esters - according to original notes

about this style, the beer was ”more sweet than bitter”. There may also be a slight sourness associated

with the wheat character of the beer. An important aspect of the taste is the bitterness from the mixture of

hops and herbs. It should be delicate, moderate, cannot dominate, nor leave the impression of astringency

or be overbearing. As with the aroma, spicy notes should be present from the herbs and phenols. Should

have a sweet finish.

 

Mouthfeel: The beer should be light, crisp, and leave a feeling of fullness. Medium or light carbonation.

Undesirable to have astringency, or an alcoholic bite.

 

Additional Information: Beers submitted to the contest should have a minimum of 75% wheat malt.

The rest of the grist can be any light colored barley malt. Hops should be German or Polish (to be

compatible with the historic beer) and local herbs used should be more aromatic than bitter (avoiding

those often used for gruit). It is advisable to add herbs from the time period, for example: thyme, yarrow,

St. Benedict’s herb, mulberry flowers, calamus, wild strawberry leaves, linden leaves. For the historical

character of the beer, yeast should produce a large amount of phenols and not be neutral. The gravity should be between 12-15◦ Plato.

Edytowane przez BretBeermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Here is the description in English if you'd like:
 
 
Albae Cerevisiae
Reconstruction of a Pomeranian wheat beer from the 17th century.
 
Aroma: The aroma of wheat, wheat bread, and cereal should mix with a rich, varied bouquet of herbs.
Herbs and spices can also be enhanced by phenols from the yeast. The fruitiness resulting from esters
should be citrus, rather than banana or apple.
 
Appearance: The color should be from light yellow to yellow, as characteristic for beers with high
proportions of wheat malt. Also, the beer will usually be murky and cloudy, and this is not a fault. Should
be capped with a white, fine, lasting head.
 
Flavor: The taste should be predominantly notes of malt, corn, and esters - according to original notes
about this style, the beer was ”more sweet than bitter”. There may also be a slight sourness associated
with the wheat character of the beer. An important aspect of the taste is the bitterness from the mixture of
hops and herbs. It should be delicate, moderate, cannot dominate, nor leave the impression of astringency
or be overbearing. As with the aroma, spicy notes should be present from the herbs and phenols. Should
have a sweet finish.
 
Mouthfeel: The beer should be light, crisp, and leave a feeling of fullness. Medium or light carbonation.
Undesirable to have astringency, or an alcoholic bite.
 
Additional Information: Beers submitted to the contest should have a minimum of 75% wheat malt.
The rest of the grist can be any light colored barley malt. Hops should be German or Polish (to be
compatible with the historic beer) and local herbs used should be more aromatic than bitter (avoiding
those often used for gruit). It is advisable to add herbs from the time period, for example: thyme, yarrow,
St. Benedict’s herb, mulberry flowers, calamus, wild strawberry leaves, linden leaves. For the historical
character of the beer, yeast should produce a large amount of phenols and not be neutral. The gravity should be between 12-15◦ Plato.

 

 

Ha, przynajmniej działa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wiadomo coś więcej o konkursie? Data?

Konkurs jest aktualny, odbędzie się tak jak wstępnie zaplanowano - na przełomie października i listopada. Dokładną datę podamy już wkrótce - domykamy kwestię dyspozycyjności osób odpowiedzialnych za organizację. Info o terminie pojawi się tutaj, na FB, na stronie PSPD, itd.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dokładną datę konkursu!

 

III Flisacki KPD odbędzie się w dniach 14-15 października 2017 r. w Bydgoszczy. Ruszyła strona wydarzenia na FB:

https://facebook.com/events/690748121120934

 

Wkrótce dokładny regulamin i dedlajny dostarczania piw. 

 

Pytania, uwagi, etc.: kujawskopomorski@pspd.org.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
Też macie problem z zarejestrowaniem piw? W zakładce rejestracji wyskakuje tylko jako sędzia lub steward 
"Registration will open Monday 25 September, 2017 at 20:00, CEST. Please return then to register your account"

Czytajcie proszę dokładnie aktualności na stronie konkursu. Pisaliśmy, że ze względu na konieczność dopracowania systemu przesunęliśmy początek rejestracji piw na 25.09, a konkretnie na 20:00.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1 maja 2017 o 21:50, Maryh napisał:

No proszę , tłumaczenie na angielski od ręki. Czekamy na międzynarodową obsadę w Bydgoszczy :)

Ech Maryh, wyprorokowałeś, jest szansa na Portera Bałtyckiego z dodatkami od utytułowaniego piwowara domowego z Czech!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku kategorii porter bałtycki z dodatkami trzeba się trzymać ściśle dopuszczalnego maksymalnego ekstraktu (22Blg wg BJCP) czy może być on wyższy?

Edytowane przez Martinez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku kategorii porter bałtycki z dodatkami trzeba się trzymać ściśle dopuszczalnego maksymalnego ekstraktu (22Blg wg BJCP) czy może być on wyższy?
Kategorie konkursowe oraz powszechnie uznawane wytyczne stylów (jak na przykład BJCP) ogłaszane są z klikumiesięcznym wyprzedzeniem właśnie po to, aby piwowarzy mieli czas na przygotowanie piwa o odpowiednich parametrach. Kategorią naszego konkursu jest Porter Bałtycki, a nie jego imperialny wariant > 22° Blg. Gdybyśmy oczekiwali na konkurs IPB, to byśmy to jasno zakomunikowali ogłaszając kategorie pół roku temu.

Przewodniczący jury ma prawo odrzucić przed eliminacjami piwo nie spełniające parametrów zgodnych z kategoriami, tudzież jurorzy mają prawo odstrzelić je w eliminacjach, jeśli uznają, że piwo jest "zbyt bogate" jak na styl.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się spodziewałem, ale wolałem się upewnić. Mam na szczęście dwa piwa, imperialny PB i zwykły, imperialny wprawdzie lepszy, ale skoro wszystko już jasne to nie mam wątpliwości co słać a czego nie. Dzięki za odpowiedź.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoszenie zrobiłem wcześniej. Dopiero później podałem numer legitymacji czy w tym może być problem? Piwo już spakowałem i nie chciałbym robić zgłoszenia ponownie.
Niech tak zostanie :) a nr legitymacji wyślij mi proszę na maila: kujawskopomorski@pspd.org.pl - i tak będziemy weryfikować po wyciągu bankowym. Dzięki!

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.