Skocz do zawartości

kwaśny zapach brzeczki


piotrekg87

Rekomendowane odpowiedzi

 

A sezon grillowy się zaczyna.

 

To nie powód żeby butelkować niedofermentowane piwo, w którym drożdże zapewne jeszcze nie posprzątały po sobie.

 

 

 

Kolejny raz... temperatura fermentacji jak u kolegi i szybkość fermentacji.  2 dni i z 12-3 blg robi się 3-4blg . Bym się zdziwił jakby po 5 dniach coś niedofermentowało...

 

1. http://www.piwo.org/topic/18202-bardzo-szybka-fermentacja/

2. https://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-63992.html

3. https://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-111560.html

4. http://www.piwo.org/topic/10156-szybki-koniec-fermentacji-burzliwej/

5. http://www.piwo.org/topic/23719-mega-szybka-fermentacja/

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A sezon grillowy się zaczyna.

 

To nie powód żeby butelkować niedofermentowane piwo, w którym drożdże zapewne jeszcze nie posprzątały po sobie.

 

 

 

Kolejny raz... temperatura fermentacji jak u kolegi i szybkość fermentacji.  2 dni i z 12-3 blg robi się 3-4blg . Bym się zdziwił jakby po 5 dniach coś niedofermentowało...

 

1. http://www.piwo.org/topic/18202-bardzo-szybka-fermentacja/

2. https://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-63992.html

3. https://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-111560.html

4. http://www.piwo.org/topic/10156-szybki-koniec-fermentacji-burzliwej/

5. http://www.piwo.org/topic/23719-mega-szybka-fermentacja/

 

Zgadzam się z Tobą. Też zauważyłem, że niektórzy przesadzają z tymi tygodniami trzymania piwa z drożdżami w przypadku standardowych ejli w 20°C "bo na wszelki wypadek". Robi się pomiary blg, a najlepiej do tego FFT i przynajmniej można wcześniej brać się za kolejną warkę. Oczywiście słuszny jest argument, że pośpiech może tylko zaszkodzić, ale nie nazywajmy pośpiechem prawidłowo przeprowadzonych pomiarów. Pomijam niektóre wyjątkowo kapryśne drożdże, np. płynne do witbiera od Wyeast. Potrafią nawet 3 tygodnie obrabiać cukry. Tak czy inaczej ja bym jeszcze przetrzymał może w niższej temperaturze, żeby się trochę wyklarowało.

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

niektórzy przesadzają z tymi tygodniami

Tyle, że kolega warzył w zeszłą niedziele więc możemy mówić co najwyżej o dniach a nie tygodniach.

 

Ktoś wcześniej napisał, żeby przetrzymać jeszcze 3 tygodnie. Do tego się odnosiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości, jakie dostrzegasz minusy strzykawki?

 

Ja z minusów zauważyłem, że te "żanety" 100ml szybko zaczynają stawiać duży opór, w praktyce co kilka warek kupuję nową bo niewygodnie się to to obsługuje kiedy trzeba się siłować żeby pobrać/spuścić próbkę. Ale i tak nic lepszego jeszcze nie wymyśliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A z ciekawości, jakie dostrzegasz minusy strzykawki?

Ja z minusów zauważyłem, że te "żanety" 100ml szybko zaczynają stawiać duży opór, w praktyce co kilka warek kupuję nową bo niewygodnie się to to obsługuje kiedy trzeba się siłować żeby pobrać/spuścić próbkę. Ale i tak nic lepszego jeszcze nie wymyśliłem.

Tez to zauwazylem, guma zaczyna stawiac opor. Myslalem ze to moze od maczania strzykawki w nadweglanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A z ciekawości, jakie dostrzegasz minusy strzykawki?

 

Ciężko pobrać brzeczkę używając jednej ręki, raz mi strzykawka wpadła do brzeczki, więc musiałem i tak wieko fermentora otwierać szerzej żeby użyć obu rąk. Więcej z tym paprania niż pożytku, już mnie zaczynał szlag trafiać. Teraz tylko lekko uchylam wieko w jednym miejscu, wsuwam wężyk aby lekko się zanurzyła końcówka i zaciągam odpowiednią ilość brzeczki. Zatykam drugi koniec wężyka i wyciągam go z fermentora...i tyle, próbka pobrana. Bez problemu, szybko i sprawnie. Nigdy już nie wrócę do strzykawek i innych pierdół. Zwykły wężyk robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Gaz ucieka przez airlocka co 25 sekund 

 

To nie ma w zasadzie dużego znaczenia. Po fermentacji w piwie zostało dużo CO2.  Samoistnie uwalnia się on z piwa - zwłaszcza jak jest wzrost temperatury. Bulgotanie z rurki fermentacyjnej (przynajmniej dla mnie) to po prostu sygnał, że fermentacja ruszyła - no chyba, że fermentor nieszczelny to wtedy nie będzie bulkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma określonego blg.

 

Urządzenie pomiarowe w odstępie 2-3 dni powinno wskazać ten sam odczyt. Wtedy butelkujesz. Mierzysz w tej samej temperaturze, dla pochwalenia się na forum/obliczeń powinieneś  mieć 20C. Jeśli pierwszy pomiar wykonasz w innej temperaturze niż 20C to następny również musisz wykonać w takiej samej.

 

Przy brewkitach zwykle jest to 3-4 blg (przynajmniej takie miałem odczyty jak się bawiłem w puszki). 

 

Uprzedzając - butelkujesz z ilością surowca dostosowanego do stylu, który robiłeś... najlepiej oblicz to w kalkulatorze, który uwzględnia temperaturę. W praktyce to ja zwykle daję 100-150g na PEŁNE 20L. Daj trochę mniej cukru/glukozy, bo jak robiłeś brewkita na 20L to musisz brać korektę, że na dole fermentora są drożdże i z 20L robi się w praktyce te 33-35 butelek 0,5L. Czemu to takie ważne? Bo jak się pomylisz o np. ten 1g na butelkę to będziesz miał za mocno nagazowane piwo.

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy takim, które już nie spada przez 3 kolejne dni + dołóż jeszcze bufor bezpieczeństwa na początku.

 

Warto podkreślić, że to blg musi być jeszcze odpowiednio niskie, bo ktoś początkujący jeszcze będzie gotów pomyśleć, że skoro ma 5 blg i mu nie spada przez 3 dni to zacznie butelkować, a to może być najzwyczajniej zatrzymana fermentacja. Dużo osób za szybko zlewa na cichą, potem pomiar blg - przez 3 dni nie spada, no to heja...butelkujem! Następnie wraca na forum i płacze, że ma gushing, albo nie daj Boże granaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co ty chcesz tam mieszać? Jedyne przelewanie do innego fermentora to: 1) Zlewanie na cichą; 2) Dekantacja klarownego piwa znad drożdży przed butelkowaniem i dodanie do niego surowca do refermentacji.

Jeśli chodzi Ci o to drugie w twoim pytaniu, to z tym mieszaniem ostrożnie aby nie natlenić piwa i tu mowie tylko o mieszaniu piwa z surowcem do refermentacji.

 

czyli jeśli nie przelewam na cicha i mam piwo cały czas w fermentorze to mogę od razu nalewać do butelek bez mieszania ani przelewania do innego zbiornika?

chodzi mi o to, czy smak i ilość alko w rożnych butelkach będzie taka sama?

 

kapsułki do gazowania piwa będę wkładał bezpośrednio do butelek 

Edytowane przez piotrekg87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj brałem probe na blg - dzien 8

dalej pachnie jak cydr, choć piłem wczoraj Zubra i pachniał on mniej intensywnie, ale podobnie

w smaku tez jest lepszy niż się obawiałem - jak wygalowany lager, lekko kwaskowaty ale smakuje ok

balingometr pokazuje ok 1.010

z air locka ciągle wydostaje się gaz go jakieś 25s 

na powierzchni jest trosze piany, ale bardzo delikatnej i pokrywającej tylko ok polowe powierzchni brzeczki 

obróbka nie była klarowna, żółta i nieprzezroczysta

 

myślicie ze czas na butelkowanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj brałem probe na blg - dzien 8

dalej pachnie jak cydr, choć piłem wczoraj Zubra i pachniał on mniej intensywnie, ale podobnie

w smaku tez jest lepszy niż się obawiałem - jak wygalowany lager, lekko kwaskowaty ale smakuje ok

balingometr pokazuje ok 1.010

z air locka ciągle wydostaje się gaz go jakieś 25s 

na powierzchni jest trosze piany, ale bardzo delikatnej i pokrywającej tylko ok polowe powierzchni brzeczki 

obróbka nie była klarowna, żółta i nieprzezroczysta

 

myślicie ze czas na butelkowanie? 

Pianę masz jeszcze na powierzchni a myślisz o butelkowaniu ? Czytałeś cokolwiek czegokolwiek ? Daj spokój temu piwu. Nie na 5 dni tylko na jakieś półtora tygodnia. Wtedy zmierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwierałem fermentor kilka dni temu i piana przez ten okres się nie zmnienila. przez ostatnie kilka dni piana jest identyczna i gazy z airlocka wychodzą w tym samym odstępie czasu (25 s) 

z czystej ciekawości, co by się stało gdybym je teraz zaczął butelkować? tak czysto teoretycznie, by uniknąć problemów w przyszłości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia ponad 30 warek powiem tak: minimalny sensowny okres burzliwej poniżej którego nie ma sensu i nie powinno się schodzic to 10-14 dni. Poza przejedzeniem cukrów drożdże muszą mieć jeszcze czas na przemetabolizowanie produktów ubocznych procesu fermentacji. Jak za szybko przelejesz na cichą albo do butelek - komórek drożdży może być już trochę za mało na to by porządnie 'posprzątać' po fermentacji burzliwej. Granatów może i nie będzie, ale piwo może nie być tak dobre - jak mogłoby być gdyby skończyć fermentację na spokojnie.

 

Wysłane z mojego XT1039 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem przy przelaniu na cichą nie jest mała ilość drożdży w piwie (bo przecież te co opadły i tak nie pracują, a zawsze trochę ich zaciągniemy), tylko napowietrzenie piwa. Drożdże przełączą się na metabolizm tlenowy zamiast dojadać cukry i sprzątać po sobie.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko, poczekam do soboty i zobaczymy jak będzie

 

czy myślicie ze szerokość fermentora ma znaczenie? ja mam taki w kształcie beczki o nieregularnym kształcie który się zwęża przy poziomie wody bo ma wgłębienia na uchwyty. czy lepszy byłby szerszy, taki o zwykły kształcie wiaderka? 

czy mniejsza powierzchnia lustra wody, czy tez brzeczki, może mieć wpływ na wolniejsza fermentacje? 

Edytowane przez piotrekg87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.