Skocz do zawartości

Czy weizen powinien/może tak smakować i pachnieć?


Wolfmark

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry-wieczór.

 

15 kwietnia tego roku, popełniłem weizena.

Receptura i przebieg zacierania miały się następująco:

 

Zacieranie - zasyp:

 

pale ale - strzegom - 2,2 kg;

pszeniczny - strzegom - 2,2 kg;

zakwaszający - weyermann - 150 g;

płatki jęczmienne - 100 g;

łuska ryżowa - 100 g;

 

Zacieranie:

 

pszenica - infuzja 5 l @ 49 stC - 25' @ 46-47 stC;

pozostałe - infuzja 5,5 l @ 76 stC;

po połączeniu - 7' @ 65 stC, podgrzane do 72 stC - 60', dogrzewane, żeby mniej więcej utrzymać temperaturę;

mash - 10' @ 76-78 stC;

 

Wysładzanie:

Wysładzałem ~14l wody @ 74-78 stC. Dwukrotnie zamieszałem we wiadrze, żeby podnieść wydajność.

 

Chmielenie:

Gotowanie - 65';

Lubelski 27 g - 60';

 

Po chmieleniu całość (z chmielinami) przelałem do wiadra. Wyszło tego około 18l @ 12 BLG.

 

Chłodziłem w miednicy z wodą, do której dorzuciłem parę butelek z zamrożoną wodą i wkładami do przenośnej lodówki. Trwało to jakieś 4-5 h.

 

Drożdże:

 

Użyłem suchych WB-06, namoczone przez ~30', zadane do brzeczki @ 20 stC.

 

W tej chwili zeszło do ~2 BLG

 

Piwo fermentuje od 15 kwietnia. Pomieszczenie z fermentorem przez pierwszy tydzień miało temperaturę 18,5 - 19,5 stC. Od paru dni jest 0,5 - 1 stC wyższa.
Początkowo zapach był w porządku. Może też zadziałała siła autosugestii, ale zapach bananów był  w porządku. Zaznaczę, że przez półtorej tygodnia nie zaglądałem pod wieczko, a jedynie wąchałem to, co samoczynnie wydostawało się na zewnątrz.

Teraz jednak zielone piwo wyraźnie pachnie jak surowe ciasto drożdżowe, a w smaku jest kwaskowate i trochę jak surowe ciasto drożdżowe.

Czy i na ile jest to normalne?
Czy coś w recepturze nawaliło?

Jakieś sugestie?

 

Dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje 3-warkowe doświadczenie z WB-06 to nie powinieneś się niepokoić. Dają taki specyficzny kwaskowy posmak. Banan jest taki se, o goździkach to już nawet nie wspominam.

 

Nie do końca... Pierwotnie również miałem takie wyniki na tych drożdżach ale od czasu kiedy zadaję pół paczki (underpitching) i zadaję je w niższej temperaturze (12-14C) stopniowo ją podnosząc do 20-21C to wyniki mam rewelacyjne... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jancewicz, w takim razie jak przekładałoby się to na zadawanie gęstwy po WB-06? Wystarczy zadać połowę tego, co wychodzi z kalkulatora?

 

Wydaje się na logikę, że tak... aczkolwiek gęstwy WB-06 nigdy nie używałem (nie warzyłem po prostu waizena po waizenie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.