Skocz do zawartości

Starter przelewa


6maro6

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie robię swój pierwszy starter (FM51  - Amerykański sen).

Piana zaczęła wylewać się poza kolbę, czy może to wpłynąć na zakażenie startera? Czy zdjąć filie przeczyścić bok kolby spirytusem i dać nową folie na wierzch? Piana już trochę opadła i nie podnosi się w górę.

 

post-16496-0-73830200-1493307610_thumb.jpg

post-16496-0-59278200-1493307622_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam czasami ;) a najlepsze jest to, że mam kolbe 2l, ale ona nie działa pod te mieszadła z Twój Browar, bo są za słabe więc musiałem kupić kolbe 1l. Jak bym wiedział, że drożdże będą wychodziły na takie spacery to odłożył bym na lepsze mieszadło. Także jak będziesz brał kolbe 2l to upewnij się wcześniej, że Twoje mieszadło to uciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

myślę że ta też jest ok

Nie jest OK :(

Kolby używasz do namnażania drożdży, a te się namnażają w warunkach tlenowych.

Mała ilość przestrzeni nad starterem nie sprzyja swobodnemu dostępowi tlenu, skutkiem czego drożdże zamiast się namnażać fermentują, a jednym z objawów tego jest piana. Również dlatego, że masz za małą kolbę piana wychodzi na zewnątrz.

 

 

 

mam kolbe 2l, ale ona nie działa pod te mieszadła z Twój Browar, bo są za słabe

 

jak będziesz brał kolbe 2l to upewnij się wcześniej, że Twoje mieszadło to uciągnie

Rozumiem, że mieszadło nie działa gdy używasz kolby 2l, ale jak mieszadło ciągnie kolbę? :D U mnie ono porusza zupełnie co innego, a kolba sobie stoi spokojnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro mowa o starterach... Pewnie było to pytanie, ale co mi tam. Czy jak starter się miesza, to trzeba od czasu do czasu uchylać folię. Bo jakby nie patrzeć drożdże potrzebują tlenu żeby się namnożyć, a skąd tlen jak kolba cały czas będzie przykryta folią? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

myślę że ta też jest ok

Nie jest OK :(

Kolby używasz do namnażania drożdży, a te się namnażają w warunkach tlenowych.

Mała ilość przestrzeni nad starterem nie sprzyja swobodnemu dostępowi tlenu, skutkiem czego drożdże zamiast się namnażać fermentują, a jednym z objawów tego jest piana. Również dlatego, że masz za małą kolbę piana wychodzi na zewnątrz.

mam kolbe 2l, ale ona nie działa pod te mieszadła z Twój Browar, bo są za słabe

jak będziesz brał kolbe 2l to upewnij się wcześniej, że Twoje mieszadło to uciągnie

Rozumiem, że mieszadło nie działa gdy używasz kolby 2l, ale jak mieszadło ciągnie kolbę? :D U mnie ono porusza zupełnie co innego, a kolba sobie stoi spokojnie :)

A czy ja napisałem coś takiego, że mieszadło ciągnie kolbę? Za bardzo próbujesz łapać wszystkich za słowka i właśnie Ci to nie wyszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

myślę że ta też jest ok

Nie jest OK :(

Kolby używasz do namnażania drożdży, a te się namnażają w warunkach tlenowych.

Mała ilość przestrzeni nad starterem nie sprzyja swobodnemu dostępowi tlenu, skutkiem czego drożdże zamiast się namnażać fermentują, a jednym z objawów tego jest piana. Również dlatego, że masz za małą kolbę piana wychodzi na zewnątrz.

 

 

 

mam kolbe 2l, ale ona nie działa pod te mieszadła z Twój Browar, bo są za słabe

 

jak będziesz brał kolbe 2l to upewnij się wcześniej, że Twoje mieszadło to uciągnie

Rozumiem, że mieszadło nie działa gdy używasz kolby 2l, ale jak mieszadło ciągnie kolbę? :D U mnie ono porusza zupełnie co innego, a kolba sobie stoi spokojnie :)

 

Filia aluminiowa jest i byłą położona dość luźno, co zapewnia dostęp tlenu, a przestrzeń do wykorzystania mają około 75m3 :D. Z tego co wyczytałem mieszadło magnetyczne ciągle natlenia starter (jeśli jest cyrkulacja powietrza), oraz pozbywa się dwutlenku węgla, który nie sprzyja rozmnażaniu drożdżom, ale drożdże produkują go podczas fermentacji jak i namnażania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam czasami ;) a najlepsze jest to, że mam kolbe 2l, ale ona nie działa pod te mieszadła z Twój Browar, bo są za słabe więc musiałem kupić kolbe 1l. Jak bym wiedział, że drożdże będą wychodziły na takie spacery to odłożył bym na lepsze mieszadło. Także jak będziesz brał kolbe 2l to upewnij się wcześniej, że Twoje mieszadło to uciągnie.

 

Powiem szczerze, że mnie naprawdę zaintrygowałeś. Jak się to niedawanie rady objawia? Rdzeń nie kręci się odpowiednio szybko żeby pojawił się wir? Jeśli tak to obstawiałbym raczej winę wielkości rdzenia, a nie mieszadła. No chyba, że np obudowa wygina się pod ciężarem kolby ze starterem i i trze o magnesy. Nie sądzę, by różnica mas samych kolb (bo startera w obu przypadkach jest litr?) była tak znacząca.

 

Zrobiłem nawet teraz nas szybko test to moje mieszadło (samoróbka) równie łatwo ruszyło wodę w dzbanku na herbatę czy słoiku z grubym dnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Teoretycznie to nie powinno mieć żadnego wpływu. Zmieniasz naczynie, korygujesz prędkość wirowania i jazda. A próbowałeś coś podłożyć pod kolbę? Jakąś podkładkę czy coś? Sorry, że tak drążę - inżynierska ciekawość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem na wiele sposobów i nic. Pojechałem do sklepu wymienić to sprzedawca powiedział, że klienci już wiele razy zgłaszali, że kolby 2l nie działają pod te mieszadła. Są to samoróbki, więc ten kto to robił użył pewnie mniejszych magnesów, nie znam się na budowie mieszadła, ale jak widać te są zasłabe. Z kolbą 1l śmiga bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak bylo mało wody to magnes wypadał a wszystkich nie próbowałem skoro sprzedawca powiedział, że te mieszadła nie pójdą z kolbą 2l. Tak jak pisałem nie znam się na budowie mieszadła, ale przecież różnica ciężaru kolby 1l i 2l nie jest aż tak duża, żeby to nie ruszyło. W kolbie 2l rdzeń nawet się nie obracał, tylko chwilę drgał a potem wypadł. Może większy rdzeń by pomógł? Też mnie ciekawi czemu to nie działa, dobrze jak bym chociaż wiedział o co chodzi to dał bym ewentualnie te mieszadło komuś na warsztat żeby poprawił, bo nie będę pókic co kupował nowego mieszadła skoro za to zapłaciłem 150zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej w drugą stronę bym kombinował i mniejsze mieszadło użył żeby się mieściło w polu. To większe ciężej utrzymać.

 

Spróbuj je rozkręcić i popatrzeć czy nie da się podnieść magnesu. może mniejsza kolba bardziej ugina obudowę (ta sama masa, ale na mniejsze powierzchni, bardziej oddalonej od ścianek bocznych) i dlatego "załapuje się" jeszcze na odpowiednio silne pole magnetyczne. Byłby to wyjątkowo dziwny scenariusz, ale fizycznie możliwy. Jeśli wiatraczek jest przytwierdzony bezpośrednio do dna obudowy to podniesienie go na jakiś śrubach, albo innej podkładce może pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywe dno i dlatego rdzeń wypada. To nie ma zależności od wielkości kolby. Ja mam 3-litrową, mieszadło samoróbkę i nie ma problemu, tylko trzeba trochę więcej czasu poświęcić na znalezienie odpowiedniego miejsca na rdzeń. No i ruszać na początku z mniejszymi obrotami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie jest taki myk. Mam kolbę 2 litry i mieszadło od Mundexa z forum. I co się dzieje. Jak stawiam kolbę to mogę rozkręcić obroty na max 1/3 [co - nawiasem mówiąc - w zupełności wystarcza], bo powyżej tego rdzeń spada. A jak stawiam zwykły słoik po ogórkach to mieszadło zap...dala jak Błaszczak na Nowogrodzką. I niech mi ktoś powie, że kolba ma mniej płaskie dno od zwykłego słoika.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie jest taki myk. Mam kolbę 2 litry i mieszadło od Mundexa z forum. I co się dzieje. Jak stawiam kolbę to mogę rozkręcić obroty na max 1/3 [co - nawiasem mówiąc - w zupełności wystarcza], bo powyżej tego rdzeń spada. A jak stawiam zwykły słoik po ogórkach to mieszadło zap...dala jak Błaszczak na Nowogrodzką. I niech mi ktoś powie, że kolba ma mniej płaskie dno od zwykłego słoika.  

Reasumując: nie trzeba kupować kolby, wystarczy słoik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kładę książkę (50 str.) między kolbę a mieszadło i rdzeń nie wylatuje!

Podziałało! Dzięki wielkie za dobry patent, bez książeczki rdzeń nie chce się obracać, a z kskążęczką tworzy się bardzo ładny wir, nawet przy dwóch litrach wody. No to spkojnie można zrobić starter bez obawy, że będzię uciekał z kolby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.