Jump to content
reszkapl

Strategia fermentacji pilsa

Recommended Posts

Hej,

Chciałbym uwarzyć Pilsa ale mam problem z podejściem do fermentacji, posiadam następujące warunki - piwnica z temperaturą ok 10° oraz styropianowe pudło.

Myślałem aby zrobić to tak:

- maksymalnie możliwie schłodzić brzeczkę po gotowaniu (gotuję w kuchni), w zależności od "zimności" wody w kranie, jeżeli się udało by zejść do np. 6-8°C to by było idealnie ale tak czy inaczej zadanie drożdży po schłodzeniu

- wyniesienie zamkniętego szczelnie fermentora do piwnicy, gdzie jest ok 10°C i pozostawienie go na 2-3 tygodnie

- po 2-3 tygodniach fermentacji burzliwej, przelanie na fermentację cichą

- włożenie fermentora do styropianowego pudła i dodanie 4 zamrożonych butelek PET w celu maksymalnego obniżenia temperatury (wymiana 1 PET'a codziennie)

- rozlew do butelek po miesiącu

- zostawienie butelek w temperaturze 10°C na kolejny miesiąc

Co o tym sądzicie? Czy ktoś ma doświadczenie jak to zrobić w takich warunkach?

Wszystko ma sens. Brakuje ewentualnie przerwy diacetylowej, ale jak zadasz zdrowe drożdże w dobrej ilości to powinno się obyć bez.

Lagerowanie z tymi PETami tak naprawdę możesz odpuścić, bo przy pierwszym dolniaku to i tak pewnie coś pójdzie nie tak i wady przykryją subtelne korzyści z tego procesu :D

u mnie dolniaki właśnie idą w tych 10 i o ile uważam, że jestem niebezpiecznie blisko akceptowalnej przez siebie granicy, tak temperatura na tyle stabilna póki co, że jestem spokojny. zamierzam potrzymać toto miesiąc i lać w butle nawet bez przerwy diacetylowej.

Wszystko ma sens. Brakuje ewentualnie przerwy diacetylowej, ale jak zadasz zdrowe drożdże w dobrej ilości to powinno się obyć bez.

Lagerowanie z tymi PETami tak naprawdę możesz odpuścić, bo przy pierwszym dolniaku to i tak pewnie coś pójdzie nie tak i wady przykryją subtelne korzyści z tego procesu :D

Zapewne masz rację, że coś pójdzie nie tak :). Czyli sugerujesz aby przefermentować te 2-3 tygodnie w 10 stopniach, zlać do drugiego fermentora i zostawić na kolejne 2-3 tygodnie?

Czy po tych "2 miesiącach", po zabutelkowaniu nagazuje się? Czy do butelkowania powinienem zadać jakieś dodatkowe drożdże?

Zapewne masz rację, że coś pójdzie nie tak :). Czyli sugerujesz aby przefermentować te 2-3 tygodnie w 10 stopniach, zlać do drugiego fermentora i zostawić na kolejne 2-3 tygodnie?

Albo tak albo z miesiąc w pierwszym wiadrze i w butle od razu.

Czy po tych "2 miesiącach", po zabutelkowaniu nagazuje się? Czy do butelkowania powinienem zadać jakieś dodatkowe drożdże?

Nagazuje się.

Ostatnio mój pilsik lagerował w temperaturze ujemnej przez 3 tygodnie, temperatura miedzy 0 a minus 2. Też miałem zgryza czy mi się nagazuje ale nie miałem gęstwy i zabutelkowałem. Dziś mija drugi tydzień refermentacji, pierwszy w temperaturze około 15, teraz jest w piwnicy  w 8 stopniach i ładnie się nasyca. Oczywiście jeszcze troszkę czasu potrzebuje ale moje obawy były nieuzasadnione.

10 stopni będzie OK. Ja mam ze wzgl na zadawanie gęstwy cykle trzytygodniowe, więc po 3 tygodnie będzie dobrze. Nie słuchaj głosów, że coś pójdzie nie tak- pilnuj tylko żeby zakręcać kraniki i wszystko się uda.

Edited by hajclander