Skocz do zawartości

Prośba o ocenę receptury na pierwsze East Coast AIPA z sosną


moki

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję moją trzecią warkę. Do tej pory mam 2 FESy z zacieraniem. Teraz planuję coś na kształt East Coast Amercian India Pale Ale, ale mimo kopania ciężko mi znaleźć jakąś przekonującą wskazówkę co do zastosowania słodów karmelowych, proszę o szczerą ocenę:

Zasyp:
Pale Ale Strzegom                          5,8 kg (82%)
Pilzneński Strzegom                       0,21 kg (3%)
Pszeniczny Strzegom                     0,5 kg (7%)
Jęczmień niesłodowany Strzegom 0,28 kg (4%) (pasuje to w ogóle?)
Karmel 30 Strzegom                      0,14 kg (2%)
Crystal Fawcett                              0,14 kg (2%)

 

Chmielenie:
60' Marynka 49g
10' Cascade US 15g + 50 g pędów sosny
1' Summit US 10g + 50 g pędów sosny

na zimno 
5 dni: Citra 10g oraz  Simcoe 10g
3 dni: Summit 20g  oraz Cascade 10g

Drożdże US 05
Według excela PPPP celuję w 23L 15,0 Blg (przy mojej wydajności to pewnie z 14,5 wyjdzie) oraz około 50 IBU. Nie chcę by wyszło zbyt karmelowe, a jednocześnie żeby nie było nic poza goryczką. Czy zacieranie na lenia w 66stopniach wystarczy?
Co myślicie bardziej doświadczeni Szanowni Koledzy Forumowicze?

Edytowane przez moki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp jest ok chociaż naprawdę nie wiem w jakim celu ten jęczmień, jak też nie wiesz to wywal. Na pędach sosny się nie znam. Natomiast moim zdaniem ilości chmielu masz dosyć symboliczne biorąc pod uwagę styl. Z taką ilością karmelu raczej nie przesadzisz. Zacieranie w 66 ok.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp jest ok chociaż naprawdę nie wiem w jakim celu ten jęczmień, jak też nie wiesz to wywal. Na pędach sosny się nie znam. Natomiast moim zdaniem ilości chmielu masz dosyć symboliczne biorąc pod uwagę styl. Z taką ilością karmelu raczej nie przesadzisz. Zacieranie w 66 ok.

Został mi z poprzedniej warki, mam mało Pale Ale w zapasie i pomyślałem, że w zamian jęczmienia błyskawicznego dosypię. Chyba po prostu przejadę się do centrum Łodzi i kupię jeszcze Pale Ale trochę i wywalę z receptury jak radzisz.

Sosnę to tak trochę na pałę wymyśliłem na podstawie, tego co inni gdzieś tam w starszych tematach pisali :)

Jakie ilości chmielu byś dał, żeby było chociaż przyzwoicie? Rozumiem, że uważasz, iż na zimno za mało?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udarr a co ten jęczmień szkodzi, jeszcze w tak małej ilości? Pytam poważnie bo dziś uwarzyłem "Polskie Ale" z dodatkiem śruty jęczmiennej, ktorej szkoda mi wywalić i zasiałeś ziarno niepewności czy dobrze zrobiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udarr a co ten jęczmień szkodzi, jeszcze w tak małej ilości? Pytam poważnie bo dziś uwarzyłem "Polskie Ale" z dodatkiem śruty jęczmiennej, ktorej szkoda mi wywalić i zasiałeś ziarno niepewności czy dobrze zrobiłem...

 

Nic nie szkodzi, może źle się wyraziłem, po prostu moje receptury są raczej minimalistyczne i nie wprowadzam bezcelowych dodatków, jak koledze po prostu zalega i chce się pozbyć to można wrzucić bez obaw, to tylko jęczmień.

 

Jakie ilości chmielu byś dał, żeby było chociaż przyzwoicie? Rozumiem, że uważasz, iż na zimno za mało? 

 

Jeden powie, że nie trzeba w ogóle, drugi, że dobrze a ja, że za mało. Musisz popróbować sam. Ja zazwyczaj sypię ok. 100g/20l w jednej porcji na 3-4dni. Do kotła idzie podobna ilość nie licząc goryczkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dodasz więcej chmielu to nie wiem czy poczujesz nuty wnoszone przez samą sosnę. Ja bym albo zwiększył ilość pędów do 150 g na smak i 50 na aromat i chmielu zostawił tak jak jest.

Sosna ma dość delikatny aromat nie wiem czy 15* to nie będzie zbyt duży ekstrakt, piłem już piwo które miało prawie 200g sosny przy 16blg i aromaty były ledwo wyczuwalne. Ale wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać - aromat z chmieli + nuta sosny, czy główny aromat ma być sosnowy ;)

Edytowane przez xanovich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i rady, dokupiłem słodu Pale Ale. Jak uwarzę piwo, to pochwalę się ostateczną recepturą i napiszę jak sosna się ułożyła w nim. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Obserwacje: piwo miało mieć docelowo 15,0 blg, ale sypnąłem nieco więcej słodu oraz wydajność wyszła według PPPP 76% (a zakładałem 70%) Łącznie mam mniej piwa o większym Blg.
Przelanie na cichą - 23.05.2017 Blg ok. 5,2 obj. 24L (może tyle objętość wzrosnąć w stosunku do burzliwej? źle wyskalowane fermentory?)

Degustacja z cylindra: mango! papaja! żywica gdzieś w tle? W smaku piwo słodkie, dość wyklejejące, ale gdzieś tam na języku goryczka się pojawia. Sosny nie czuć wcale według mnie jeszcze. 
Czy mogę coś zrobić, by zmniejszyć słodycz piwa? Dolać wody przed rozlewem? Wody i cukru na cichą? (będzie bardziej wytrawne?)

ostateczne dane warki:
#3 Sosnowe American East Coast IPA : "Leśny ludek"

18,0 Blg 22,5L
IBU 45 59 (po korekcie objętości)

Zasyp:
Pale Ale Strzegom  7,0 kg (85%)
Pilzneński Strzegom 0,22 kg (3%)

Karmelowy 30 Strzegom 0,22kg (3%)

Crystal Fawcett 0,15kg (2%)

Pszeniczny Strzegom  0,52 (7%)

Zacieranie:
67-66 st C 60'
wygrzew do 80stC

Chmielenie:
Gotowanie 70'
60' Marynka PL 8g
20' Casacde US 10g
15' Citra US 30g
15' Casacde US 17g
15' SOSNOWE PĘDY 150g
1' SOSNOWE PĘDY 50g
0' Simcoe US 22g
Fermentacja:

Safale US-05 1 saszetka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I caly misterny plan poszedł w pi... Wg mnie dales za malo drozdzy. Te 15blg które zakladales zjadłyby. 18 niekoniecznie

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakiej temp fermentowało ? może zamieszaj trochę fermentorem i daj do cieplejszego.

fermentacja w temp. 16-18 stopni cały czasz, teraz na cichej podniosłem do 20 stopni. 

Czy w temp. zacierania 67-66 mógł mi taki ulep wyjść? 

Czy dodanie gęstwy z tego samego piwa coś da? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tego nie praktykowalem. Nich sie wypowie ktos bardziej doswiadczony. Pokolysaj troche fermentorem i daj do 22 stopni. Jak po tygodniu nic sie nie zmieni to wal w butle i kontroluj nagazowanie. Surowca do refermentacji daj mniej i najwyzesz spijesz szybko.

 

Amiga 600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pokolysaj troche fermentorem
to zacznie napowietrzac...zły pomysł. Kolego poczekaj costaw na miesiac w wiadrze . Po najmniej 3 tygodniach zobacz do ilu blg zeszło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym już nic nie kombinował, ani napowietrzać, ani dodawać drożdży. Zostaw w spokoju tak jak jest zobaczysz co wyjdzie. Jedna z moich pierwszych warek to FES 17 blg, paczka US-05 dała rade, piwo wyszło całkiem dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak popatrzylem w swoje zapiski i bywalo tak ze na us-05 piwo schodzilo z 16 do 4 blg. Wiec twoj wynik nie wydaje sie najgorszy. Na przyszlosc na us-05 rob warki tak do 15blg a do mocniejszych uzywaj gestwy. Poczekaj jeszcze pare dni i wal w butle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie w temp. 66-67 st daje właśnie pełnie w piwie. Żeby piwo wyszło bardziej wytrawne to zacieraj w temp. 63-64st. ZAinwestuj w kolbę i mieszadło magnetyczne, ja już nie mam problemów z lagami drożdży czy ze słabym odfermentowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.