Skocz do zawartości

Czyszczenie wymiennika ciepła


Browar Drzewo Jeżozwierza

Rekomendowane odpowiedzi

Haaalo ;)

 

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w czyszczeniu wymienników płytowych do chłodzenia brzeczki? Od nowości moje czyszczenie wyglądało tak, że po warce solidnie przepłukiwałem go gorącą wodą  i zalewałem spirytusem, ale w środku zawsze zostawały jakieś drobinki chmielu. Co prawda, nie miałem jeszcze żadnej infekcji, ale lepiej chyba zapobiegać i przepłukać go roztworem wodorotlenku sodu, tylko obawiam się czy nie wejdzie on w reakcję z miedzią, którą wymiennik jest lutowany (płyty z 316L).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepuść wodę w drugą stronę niż płynęła brzeczka. Stosuj hop stopper w garnku. Średnio co 10 warek obieg zamknięty przy użyciu pompy i roztwór 1,5-2% NaOH.

Standardowo dezynfekuje nadwęglanem sodu po każdym warzeniu. Od 2 lat stosuje takie mycie i dezynfekcję nie trafiają się mi kwasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie podobnie jak vettis.

Po warzeniu przepłukuję wodą w kierunku przeciwnym do obiegu brzeczki, zalewam roztworem NaOH i trzymam 1-2h. Wylewam, zobojętniam kwaskiem cytrynowym i przepłukuję wodą. Zalewam wrzątkiem i zakręcam szczelnie króćce zaślepkami z uszczelakmi silikonowymi. I tak sobie siedzi chłodnica do następnego warzenia. Gdy już ono przyjdzie, to bezpośrednio przed użyciem przepłukują wodą i dezynfekuję nadwęglanem sodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepuść wodę w drugą stronę niż płynęła brzeczka. Stosuj hop stopper w garnku. Średnio co 10 warek obieg zamknięty przy użyciu pompy i roztwór 1,5-2% NaOH.

Standardowo dezynfekuje nadwęglanem sodu po każdym warzeniu. Od 2 lat stosuje takie mycie i dezynfekcję nie trafiają się mi kwasy.

 

Ja robię podobnie, najpierw wodą w obydwie strony, potem zalewam nadwęglanem i zostawiam do czasu następnego użycia. Przed użyciem wylewam płyn i działam :) Co 2-3 warki przepuszczam NaOH 2-4% i narazie jest ok, Są osoby, które mają bardziej rygorystyczne podejście. 

Jednak bez hop stoppera jakoś nie wyobrażam sobie chłodzenia wymiennikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 26.04.2017 o 21:33, wena napisał:

Ja czyściłem sodą kaustyczną i przesadziłem, przeżarło mi go. Teraz mam filtry, hopstopery i jest OK.

Cześć, jaki był efekt przeżarcia? Woda chłodząca mieszala sie z brzeczką? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.