Skocz do zawartości

Bardzo szybka fermentacja, w niskiej temperaturze


prosenbaum

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie fermentacji. W sobotę ok 14 zadałem drożdże do mojego Milk Stouta (12BLG z laktozą, 8,5BLG przed gotowaniem). Piana pojawiła się w niedzielę rano, zaś już w poniedziałek po południu praktycznie opadła. Piwo schłodziłem do ok. 22 stopni, zadałem drożdże (S-04) i wrzuciłem do mojej styropianowej lodówki gdzie było ok 15-16 stopni. Termometr na fermentorze wskazuje 16-17 stopni. Czy zbyt szybko wstawiłem piwo do chłodnego? Czy piana nie powinna jeszcze się utrzymywać? Wczoraj mierzyłem BLG, było ok.8. Czy podejmować jakieś działania, czy zostawić piwo i czekać?

Edytowane przez prosenbaum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelkuj. 

a tak serio? Dodawać na nowo drożdże czy czekać? Będe wstawiał piwo na cichą z dodatkami, ale chyba 2 dni w tak niskiej temperaturze, to za krótko by burzliwa się zakończyła. Brzeczkę przelałem raz z ok 0,5m żeby natlenić, zrobiła się ładna piana. Zacierałem w 67 stopniach przez godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak serio S-04 są bardzo szybkie, potrafią w 2 dni przejeść cukry. Po zadaniu drożdży nie powinieneś drastycznie obniżać temp. bo grzyby się robią leniwe. Po prostu nie są głodne jak jest im zimno, a przyzwyczaiłeś ich do Egiptu.. Nie bądź niecierpliwy, poczekaj spokojnie co najmniej 10 dni. Zmierz zawartość cukru, potem znów zapomnij na 3 dni i znów zmierz, spróbuj próbki, zdegustuj. Jak będzie dobre to zostaw na kolejne 3 dni i w butle :) Cierpliwość cnotą piwowara. 

 

PS. Co do cierpliwości to niestety trochę mi zabrakło przy moim "butelkuj", sorry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak serio S-04 są bardzo szybkie, potrafią w 2 dni przejeść cukry. Po zadaniu drożdży nie powinieneś drastycznie obniżać temp. bo grzyby się robią leniwe. Po prostu nie są głodne jak jest im zimno, a przyzwyczaiłeś ich do Egiptu.. Nie bądź niecierpliwy, poczekaj spokojnie co najmniej 10 dni. Zmierz zawartość cukru, potem znów zapomnij na 3 dni i znów zmierz, spróbuj próbki, zdegustuj. Jak będzie dobre to zostaw na kolejne 3 dni i w butle :) Cierpliwość cnotą piwowara. 

 

PS. Co do cierpliwości to niestety trochę mi zabrakło przy moim "butelkuj", sorry. 

Dzięki za pomoc, Co do cierpliwości to nie miałem na myśli butelkowania, czy jakichkolwiek takich ruchów. Chodziło mi jedynie o to aby nie zmarnować tej brzeczki, a jakoś zadziałać prewencyjnie wcześniej. Staram się być cierpliwy choć czasami jest ciężko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, początki... Też byłem niecierpliwy. 

Czytałeś już wiki na piwo.org? Jeśli nie to polecam lekturę. :)

 

Jak nie będziesz otwierał fermentora z młodym piwem co chwilę to doczekasz się dobrej warki. Póki co zachowaj spokój. 

Masz przezroczyste fermentory? Używasz rurki fermentacyjnej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, początki... Też byłem niecierpliwy. 

Czytałeś już wiki na piwo.org? Jeśli nie to polecam lekturę. :)

 

Jak nie będziesz otwierał fermentora z młodym piwem co chwilę to doczekasz się dobrej warki. Póki co zachowaj spokój. 

Masz przezroczyste fermentory? Używasz rurki fermentacyjnej? 

Mam białe fermentory, nie przeźroczyste. Używam rurki, ale fermentory mają po dwa małe otwory którymi wydobywa się CO2 przez co nie ma w niej ruchów. Chyba najelpiej będzie kupić przeźroczyste, wtedy ciekawość będzie zaspokojona:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba najelpiej będzie kupić przeźroczyste, wtedy ciekawość będzie zaspokojona:)

 

I tu popieram :)

Jak piana opada to nie znaczy, że fermentacja się kończy. Kończy się faza wysokich krążków tzw. burzliwa. Jak pianka opadnie zaczyna się fermentacja cicha, gdzie drożdże zjadają cukry bardziej złożone, a potem sprzątają po sobie. Jak już będzie po wszystkim, piwo zaczyna się od góry klarować, drożdże i osady zaczynają opadać. Fajnie to widać w przezroczystych fermentorach. Sam mam takie, stąd wiem, kiedy jest koniec. Lepiej przetrzymać kilka dni dłużej piwo. Chociaż są wyjątki od reguły....... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba najelpiej będzie kupić przeźroczyste, wtedy ciekawość będzie zaspokojona:)

 

I tu popieram :)

Jak piana opada to nie znaczy, że fermentacja się kończy. Kończy się faza wysokich krążków tzw. burzliwa. Jak pianka opadnie zaczyna się fermentacja cicha, gdzie drożdże zjadają cukry bardziej złożone, a potem sprzątają po sobie. Jak już będzie po wszystkim, piwo zaczyna się od góry klarować, drożdże i osady zaczynają opadać. Fajnie to widać w przezroczystych fermentorach. Sam mam takie, stąd wiem, kiedy jest koniec. Lepiej przetrzymać kilka dni dłużej piwo. Chociaż są wyjątki od reguły....... 

 

A gdzie kupowałeś takie przeźroczyste fermentory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz link: 

https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Fermentor-33-L-z-pokrywka-oraz-skala/214

 

E: Jakiś czas temu widziałem tam białe fermentory. Jak coś zapytaj sprzedawcy jakie ma. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 12 blg z laktoza, czyli 10 bez laktozy (700g na 20l to ok 2blg więcej) spadło do 6 blg. Trochę słabo. Czym robisz pomiar blg? Aerometrem czy refraktometrem?

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Aerometrem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak serio S-04 są bardzo szybkie, potrafią w 2 dni przejeść cukry

S-04, z mojego doświadczenia, to są wręcz wyjątkowo wolno dofermentowujące drożdże.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cUżywam rurki, ale fermentory mają po dwa małe otwory którymi wydobywa się CO2 przez co nie ma w niej ruchów

Czy ominął mnie jakiś nowy trend sprzętowy? Fermentory z otworami? Przecież to musi być szczelne bez możliwości dostania się czegokolwiek z zewnątrz.

 

 

Oczywiście, mam 6 fermentorów i wszystkie jak kupowałem miały po 2 otwory, jeden na rurkę a drugi na kranik...  :D

A tak poważnie, to pewnie kolega ma na myśli takie dwa otworki po bokach na zamontowanie kabłąka, ale tamtędy CO2 na pewno nie uchodzi    :naughty:

Edytowane przez WithoutStress
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.