Skocz do zawartości

Chmiel Caascade z różnych krajów (USA, AU, NZ, CN, DE, PL)


Rekomendowane odpowiedzi

Kraj pochodzenia: USA

Odmiana: aromatyczna

Średnia zawartość alfakwasów: 4.5-7%

Krótki opis:

Amerykański chmiel aromatyczny używany w szczególności do piw górnej fermentacji ze względu na aromat owoców tropikalnych. Może być również wykorzystywany do chmielenia dla goryczki oraz na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś używał Cascade z upraw niemieckich i ma porównanie z amerykańskimi? Czy te chmiele są ciągle do siebie podobne?

A drugie pytanie do osób mających cascade w swoich chmielnikach. Jak ma się ten chmiel do oryginału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Robię AIPA i pierwszy raz używam Cascade. Wymyśliłem, że na chmielę nim na chłodzenie i na zimno. Przed chwilą na chmieliłem na chłodzenie i pachnie jakoś zwyczajnie. Ostatnio robiłem APA na Amarillo i Citra i zapach chmielu wrzuconego na chłodzenie już był świetny, a przy Cascade jakoś tak zwyczajnie. Czy może jak na chmielę na zimno pokaże swoje prawdziwe oblicze? :)  Jak oceniacie ten chmiel i jego aromat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyka amerykańskiego chmielu, nic mu zarzucić raczej nie można. Myślę, że ocenianie przed spróbowaniem finalnego produktu nie ma sensu.

 

Jak w każdym chmielu bardzo duże znaczenie ma też jego świeżość. Może Amarillo i Citra, których używałeś były świeższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robię AIPA i pierwszy raz używam Cascade. Wymyśliłem, że na chmielę nim na chłodzenie i na zimno. Przed chwilą na chmieliłem na chłodzenie i pachnie jakoś zwyczajnie. Ostatnio robiłem APA na Amarillo i Citra i zapach chmielu wrzuconego na chłodzenie już był świetny, a przy Cascade jakoś tak zwyczajnie. Czy może jak na chmielę na zimno pokaże swoje prawdziwe oblicze? :)  Jak oceniacie ten chmiel i jego aromat?

Moje podejrzenia się sprawdziły. Cascade dał dość zwyczajny aromat. :| Piwko wyszło świetne i jak najbardziej charakter AIPY ma, ale liczyłem na trochę więcej od Cascade :) Może taki sezon? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robię AIPA i pierwszy raz używam Cascade. Wymyśliłem, że na chmielę nim na chłodzenie i na zimno. Przed chwilą na chmieliłem na chłodzenie i pachnie jakoś zwyczajnie. Ostatnio robiłem APA na Amarillo i Citra i zapach chmielu wrzuconego na chłodzenie już był świetny, a przy Cascade jakoś tak zwyczajnie. Czy może jak na chmielę na zimno pokaże swoje prawdziwe oblicze? :)  Jak oceniacie ten chmiel i jego aromat?

Moje podejrzenia się sprawdziły. Cascade dał dość zwyczajny aromat. :| Piwko wyszło świetne i jak najbardziej charakter AIPY ma, ale liczyłem na trochę więcej od Cascade :) Może taki sezon? :roll:

 

 

No nie wiem czy to wina Cascade, ostatnio go używałem do kilku piw i za każdym razem miałem miły cytrusowy i lekkich owoców tropikalnych aromat. Może jakaś lipna partia, bo u mnie to był pierwszy chmiel z zamówienia, który zużyłem tak mi się jego zapach podobał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to pierwszy amerykański chmiel jakiego uzyłem do chmielenia. Po otwarciu paczki ładny zapach chmielowy typowo amerykański. Chmielenie na zimno 30g na 19litrów juz dało fajny efekt, piwo akurat wyszło dosyć estrowe ale zapachy cytrusów dają po nosie. Na pewno wróce do tego chemielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...

Robiłem lagera chmielonego na zimno tylko Cascade i aromat jest bardzo delikatnie cytrusowy ale niestety wyłasi lekkie sianko - oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że mamy Sierpnień, więc chmiel został zebrany jakieś 11 miesięcy temu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Cześć

W ofercie jednego ze sklepów z Wrocławia znalazłem kilka różnych "wersji" chmielu Cascade pochodzących z różnych krajów (USA, AU, NZ, CN, DE, PL). Porównywał ktoś z was te "wersje"? Jaka jest ich rzeczywista charakterystyka? Warto w ogóle wybierać Cascade nie pochodzące bezpośrednio z USA?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zamiast zakładać dziesiątki tematów o każdym rodzaju słodu, chmielu, stylu piwnego itd mógłbyś wykorzystywać te już istniejące:

http://www.piwo.org/topic/9591-cascade/

 

I wydaje mi się, że sklep, którego ofertą jesteś zainteresowany udostępnił opisy tych chmieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wydaje mi się, że sklep, którego ofertą jesteś zainteresowany udostępnił opisy tych chmieli.

Opisy nijak się mają do rzeczywistej oceny aromatu i smaku tych "wersji" chmielu cascade przez piwowarów domowych, którzy te chmiele wykorzystują, nieprawdaż? No, chyba że w każdym przypadku polecasz kierować się, przy wyborze chmielu i innych surowców do piwowarstwa, wyłącznie tym, co podaje sklep w opisie... A polecasz to czy jednak opieranie się bardziej na opinii piwowarów, tych którzy dany surowiec wykorzystali w praktyce?

 

 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem USA, PL i DE i są różnice.

 

O DE pisałem tutaj:

http://www.piwo.org/topic/13819-cascade-de

 

O PL wypowiem się niedługo tutaj:

http://www.piwo.org/topic/22963-cascade-pl/

I tak jak Michał pisze jestem z niego też dość zadowolony. Jest przyjemny owocowy, delikatnie kwiatowy - nie cytrusowy.

 

I do Admina czemu temat Cascade USA wylądował tutaj a nie w charakterystykach chmielu? I został scalony z tym tematem... Trochę się to mija z celem, a że kolega Igorrodz się spytał o różnicę bo mu się nie chce szukać i musi mieć wszystko napisane jak krowa na rowie to trochę inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.