Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji o różnicach i podobieństwach między słodami czekoladowymi, konkretnie chodzi mi o te dwa z angielskiej słodowni Fawcett --- 1 (jęczmienny) i 2 (pszeniczny)

 

Według specyfikacji słód Pale Chocolate Malt (czyli 1) charakteryzuje się łagodnym posmakiem czekoladowym i  nadaje brązowy kolor (Smooth coffee flavour, brown colour). Nie znalazłem w specyfikacji informacji o słodzie 2 czyli takim, który powinien być nazwany jako Wheat Chocolate Malt (chyba). I tu moje pytanie - jakie smaki i kolor daje ten drugi słód (pszeniczny), czy tylko wpływa na tylko kolor czy na coś jeszcze (na smak / aromat)?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie to odkrywcze, ale każdy rodzaj słodu wpływa na i na kolor, i na smak i na aromat :)

Zresztą powinieneś porównywać ciemny czekoladowy jęczmienny z pszenicznym czekoladowym. Pale ma dwukrotnie niższe EBC.

Podstawową różnicą na pewno jest to, że jęczmienny ma łuskę, da więcej ostrych, palonych posmaków - a pszeniczny, jak to pszeniczny łuski nie ma, więc paloność od niego bardziej będzie w stylu carafy special, ale nie oznacza to, że jest to taki sam słód :)

 

Na pewno ta paloność/czekoladowość będzie inna, ale czy będzie wyczuwalana duża różnica to zależy od udziału w zasypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówienie, że jakiś konkretny słód nadaje jakiś konkretny kolor jest dla mnie niezrozumiałe, bo tym pale chocolate możesz zrobić równie dobrze jak brązowe piwo bursztynowe czy smoliście czarne, wszystko kwestia tego ile go użyjesz. 

 

Drugi na smak i aromat oczywiście wpływa. Słód pszeniczny jest bez łuski, więc na pewno będzie łagodniejszy i nie tak "ostry" jak jęczmienny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ta paloność/czekoladowość będzie inna, ale czy będzie wyczuwalana duża różnica to zależy od udziału w zasypie.

Dlaczego pytam? Bo np słód czekoladowy ze Strzegomia nijak ma się do słodu czekoladowego (pale chocolate) od Fawcett, ten pierwszy praktycznie nie wnosi żadnego czekoladowego posmaku i aromatu a jedynie zaciemnia kolor - ten drugi ma i posmaki i daje kolor. Dlatego pytam jak to jest ze słodem opisanym jako "pale chocolate"  w kontekście słodu opisanego jako "pszeniczny czekoladowy" (oba od Fawcett). Oczywiście znam podstawową różnicę między słodem jęczmiennym a słodem pszenicznym - bardziej chodzi mi o odniesienie nie do różnicy jęczmień-pszenica ale do "chocolate" w nazwie tych dwóch konkretnych słodów ze słodowni Fawcett.

 

 

 

 

bez nadmiernej paloności i kwasoty?

Może użyj wody o bardziej zasadowym charakterze a kwasowość wynikająca ze słodów zostanie zrównoważona do poziomu bardziej neutralnego?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ostatnio używałem w dwóch warkach dość sporo jasnego czekoladowego ze strzegomia - 400 EBC, powiem szczerze, że wnosi dość fajne smaki, używałem go 0,5 kg do stoutu, i piwo jakaś tam czekoladowość wyszła :) sypnąłem go tez do koźlaka i robiłem z niego i carafy II herbatkę do przyciemnienia porteru bo wyszedł mi za jasny, próbowałem samej tej herbatki i nie powiedziałbym, że była bez smaku.

Oczywiście nie była to taka słodka czekoladowość, a raczej aromat kojarzący się z dość gorzką czekoladą, ale przyjemny.

 

@wlewka, palone ziarno, lub nawet lepiej - carafę III special dodaj na ostatnie minuty zacierania. A ewentualnie jeżeli chcesz jszcze bardziej zredukować te smaku możesz zrobić zimną ekstrakcję ze słodu: zalej ten ześrutowane ziarno zimną wodą i potrzymaj kilka-kilkanaście godzin, po tym wszystkim odcedź przez sito i dodaj do zacieru. Mimo wszystko dałbym też część słodów palonych od razu - taka wyektrahowany słód palony nie wniesie Ci posmaków charakterystycznych dla stoutu, wyjdzie po prostu ale smakujące prawie jak ale, a wyglądające jak stout :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Drugi na smak i aromat oczywiście wpływa. Słód pszeniczny jest bez łuski, więc na pewno będzie łagodniejszy i nie tak "ostry" jak jęczmienny.

Ale powiedz mi, czy daje wyraźne lub lekkie aromaty i posmaki czekolady i kawy jak Pale Chocolate  czy tylko przyciemnia kolor tak, jak to robi czekoladowy ze Strzegomia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz do CDA używałem pszeniczny palony, 0.5kg na warkę dodane na wygrzew. No i piwko wyszło czarne tak jak miało wyjść, posmaków spalenizny bardzo mało czyli niby ok, ale... wyszła ta czekoladowość jakaś taka zbożowa. Najlepiej porównać to właśnie do smaku kawy zbożowej.

 

Teraz do CDA dodaje tylko carafy special II, kolorek ok i wprowadza fajna czekoladowość. Spalenizny brak. A i jeszcze ostatnio warzyłem porter czekoladowy i dodawałem słód pale chocolate od początku zacierania i spalenizny brak a czekoladka super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedz mi, czy daje wyraźne lub lekkie aromaty i posmaki czekolady i kawy jak Pale Chocolate  czy tylko przyciemnia kolor tak, jak to robi czekoladowy ze Strzegomia?

Coś tam daje, kawa zbożowa to w sumie niezły deskryptor, ale wszystko zależy od ilości i dodatków innych słodów. 

 

Swoją drogą wątpię, żeby strzegomski tylko przyciemniał kolor, no ale nie będę się mądrzył bo go chyba nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio używałem vikinga czekoladowy jasny bo caraaroma mi się skończyła. W zapachu słód był fajnie kawowy i czekoladowy. Jak piwo wyszło to nie wiem bo się właśnie refermentuje.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.