Skocz do zawartości

Browar Projekt


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po wielu warkach zdecydowałem się uaktywnić w sieci 

 

Mam kilka refleksji, wątków do dyskusji odnośnie aktualnych "projektów ;)

 

Sweet Milk Stout 15 Blg

 

Słód Pale Ale Maris Otter 3 kg

Słód Colorado Honig 1kg

Słód Caraaroma 1 kg Weyermann

Słód Melanoidynowy 0,5 kg

Słód Karmelowy czerwony 0,5 kg

Słód Caramel Pils 0,5 kg Bestmalz

 

Zacieranie 30' 

Takiego użyłem zasypu na 21l nastawnej (ekstrakt około 15 Blg) szczepionego S-04 Fermentisa.

Najwięcej zdziwienia i radości przysporzył starter 1l ~12 Blg natleniony mikserem - po 48h namnażania starter miał aromat dżemu truskawkowego.

Natchnęło mnie do zrobienia piwa o takim właśnie aromacie, bo piwo odfermentowane do około 6 Blg po dodaniu 150g laktozy takich cech już nie wykazuje.

Czytałem gdzieś na forum że zadanie pewnego "szoku" drożdżom w starterze wzmaga produkcje estrów, chciałbym zapytać o doświadczenia?

Czy mocny starter, w niskiej temperaturze, po intensywnym natlenieniu rzeczywiście potęguje estrowość w pszeniczniakach np?

 

Ginger Ale

 

Często warze piwa specjalne w których zamiast bazować na antybakteryjnych właściwościach chmielu używałem przypraw czy soku z cytryny, limonki.

 

Chciałbym zapytać o doświadczenia z niskochmielonymi piwami górnej fermentacji z różnymi dodatkami.

Mam problem z tym że aromat w butelce bardzo szybko zmienia się w inny, może nie nieprzyjemny ale upłycający cały bukiet. 

Kwestia utlenienia piwa, zbyt długiej cichej z dodatkami? 

 

 

 

Słód Karmelowy czerwony 0,5 kg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy mocny starter, w niskiej temperaturze, po intensywnym natlenieniu rzeczywiście potęguje estrowość w pszeniczniakach np?

Wyczytałem u @dori że w przypadku Hefewizena (zapewne odnośnie Dunkelwizena będzie identycznie) "mniejsza ilość [drożdży] (underpitching) może powodować dużą produkcję octanu izoamylu, więc „banany” będą grać pierwsze skrzypce, a zadanie większej ilości drożdży niż zalecana (overpitching) pozwala wydobyć aromaty goździkowe." A banany w piwie pszenicznym to estry, nieprawdaż? Do tego pamiętać należy, że "Stara regułka mówi, że im niższa temperatura fermentacji tym więcej aromatów goździkowych, a im wyższa tym więcej wyczujemy estrów, które skutecznie zakryją fenolowe nuty." I jeszcze jedna uwaga, równieżod @dori - "Dobrym pomysłem jest zadawanie drożdży w temperaturze 12°C i fermentowanie piwa w 18°C, wolno podnosząc temperaturę fermentacji. Zadając drożdże do brzeczki o niskiej temperaturze wywołujemy u nich szok temperaturowy, dzięki czemu drożdże zaczynają produkować większe ilości octanu izoamylu odpowiedzialnego za aromat bananowy w piwie. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.