Skocz do zawartości

Polskie Ale z jęczmieniem niesłodowanym - receptura do sprawdzenia


paajonk

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o sprawdzenie poprawności receptury na Polskie Ale. Receptura jest inspirowana przepisem użytkownika Jejski. Piwo w założeniu ma być pijalne dla ludzi nieobeznanych z domowym piwem. Do tej pory robiłem tylko kilka warek "Pale Ale" wg. prostej receptury gdzieś znalezionej, więc poczuję się pewniej jak ktoś mi powie, że założenia są OK lub skoryguje błędy :) Szczególnie chodzi mi o sens lub bezsens wykorzystania śruty jęczmiennej, która została mi z innych "eksperymentów" i szkoda mi jej wywalić ;).

 

Warka 50l. (12Blg, ok. 29IBU)

Zasyp:

- Pilzneński (Strzegom) - 8,40 kg (ok. 77,5%)

- Karmel 30 (Strzegom) - 0,27 kg (ok. 2,5%)

- Śruta jęczmienna "ze młyna" - 2,2 kg (ok.20%)

 

Zacieranie: 63°C 30min, 72°C 40min, 77°C 15min.

 

Chmiele (granulat):

- Marynka (10,5%)  - 40g / 60min.

- Lubelski (3,5%)  - 70g / 0 min.

- Sybilla (7%) - 20g / 0 min.

 

Fermentacja:

Temperatura otoczenia 15°C. W dwóch fermentorach, po jednej saszetce uwodnionych US-05 i S-04 na fermentor (celem porównania obu rodzajów drożdży)

 

Pytania:

- czy z taką ilością niesłodowanego dodatku powinienem już postępować jakoś specjalnie?

- czy ilość i rodzaje chmielu będą do zniesienia dla przeciętnego pijacza tyskacza?

 

Dziękuję z góry za sugestie i (nie)dobre słowa :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jęczmień niesłodowany musisz najpierw skleikować- instrukcja tutaj: http://blog.homebrewing.pl/kleikowanie-czyli-nie-taki-diabel-straszny/

Reszta ok ;)

Z poleconej lektury wywnioskowałem, że skleikuję jęczmień w docelowej ilości wody dla całego zacieru przez np.20min, tak celując z temperaturą "kleiku", żeby po dodaniu słodów osiągnąć od razu temperaturę pierwszej przerwy 63°C...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla pewnosci zawsze zagotowuje w polowie objetosci wody do zacierania i zostawiam na 40min. Potem dolewam druga polowe i slody, tak zeby ustalic temp na 63c i zaczynam zacierac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem oszczędzić trochę na czasie... Zrobię jak Ty tylko bez czekania 40min jeżeli temperatura będzie dobra dla dodania słodów. Będzie to moja pierwsza warka na całkiem nowym sprzęcie i zaoszczędzony czas wolę zostawić na nieprzewidziane sytuacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwko uwarzone 26.04.2017 :) bez większych zmian w recepturze.

Śrutę kleikowałem 20 minut w 15l wody o temp. 80oC, zagotowałem, dolałem resztę wody, trochę podgrzałem i wsypałem słody.

Pierwsza warka na nowym sprzęcie zrobiona, muszę usprawnić proces (szczególnie chłodzenie) bo całość bez mycia sprzętu zajęła mi 10 godzin :( Wszystko mam zapisane po kolei, wiem gdzie popełniłem błędy, gdzie miałem awarie itp. Pozostaje wyciągnąć wnioski i warzyć następne. :)

Za jakieś dwa miesiące opiszę jak wyszło moje "Polskie Ale".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wygląda na koniec fermentacji, pomiary tydzień temu takie same jak dziś. Miałem dziś butelkować, ale zastanawia mnie klarowność piwa na S-04 - jest zdecydowanie gorsza niż na US-05. Spodziewałem się, że będzie odwrotnie. Jaka może być tego przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.