Skocz do zawartości

Płukarka? do butelek


ASadam

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobry pomysł, chodziło mi coś takiego po głowie, ale z braku czasu nie wiedziałem jak sie za to zabrać, a tu proszę gotowiec. Jeszcze bym klamry dwie założył po boku żeby się skrzynki trzymało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę i mam naczynie w którym to ma być zanurzone.

Wczoraj dopiero skończyłem i tylko przetestowałem.

Muszę jeszcze wykombinować podłączenie (najlepiej jakiś śrubunek obrotowy) i pomyślimy o innych zastosowaniach.

Może również sterylizacja, np. StarSanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka drobnych uwag . Ponieważ używam podobnej konstrukcji od kilku lat to z perspektywy czasu mogę podpowiedzieć . Rurki zaspawane na stale to zły pomysł , przy podtykaniu brudem problemy z czyszczeniem . Ja nagwintowałem gwintem drobnozwojowym i wkręciłem ,  idealna szczelność nie potrzebna ponieważ i tak stosowane pompy z dużą wydajnością . U mnie taka konstrukcja przymocowana na stale do obciętej skrzynki na butelki i wstawiona do przerobionej zmywarki . Daję to możliwość myć , płukać i wyparzać bez problemów . Co do dysz ..... zaspawałem rurkę , zeszlifowałem wywierciłem małym wiertłem otworek i dużym wywierciłem lej , to pozwala na jakieś w miarę sensowne rozpraszanie wody , można było nad tym popracować jeszcze ale i tak robi robotę . Używam sodę kaustyczną , star san i oxi , temp. pracy max 75-80C . Ale trzeba pamiętać że jeżeli butelka nagrzana do 80C i dasz zimną wodę do płukania .... kilka pęknie . Dla tego optymalne dla NaOH 40-45C po czym płukanie i star san( mocno pieni się ) , lepiej sani clean  reżym bardzo brudnych butelek  . Dla czystych tylko Oxi czy star san i wyparzanie . 

 

https://youtu.be/t_wF6jqXsXY

 

Filmik dość stary obecnie myje też od zewnątrz i ma ramę do podtrzymania butelek . Myślę też o zrobieniu nasadki do mycia kegów

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze moja uwaga, bo też już jakiś czas czymś podobnym się wspomagam. Oprócz strumienia do góry warto też wywiercić kilka malutkich otworów dookoła na boki - dużo lepiej płucze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam szalonych konstruktorów :)

Zrobiłem coś podobnego, na razie wygląda tak, będzie jednak kilka poprawek oraz dołożona grzałka z termostatem:

https://youtu.be/TNfdIOwoPmU

Nie jestem pewny, ale na filmie wygląda jakby strumień nie obmywał dna butelki. Chyba powinieneś użyć mocniejszej pompy albo mniejsze dysze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam szalonych konstruktorów Zrobiłem coś podobnego, na razie wygląda tak

 

A da radę wrzucić jakiś bardziej szczegółowy filmik? ;)  Bo na tym niewiele widać, a fajnie jakbyś pochwalił się tym sprzęcikiem - pokazał dysze, połączenia, jak to rozwiązałeś, jak to wygląda bez butelek. Sam jestem bardzo ciekawy, bo chodzi mi po głowie coś podobnego. No i jaka pompa dokładnie tam jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dodałem jeszcze grzałkę z termoregulatorem - całość postaram się opisać w sobotę :) jesli chodzi o pompę, jest to WELLING YXW50-2 (karta charakterystyki podaje wydajność na poziomie 50l na minutę i muszę powiedzieć, że raczej taka jest, albo i większa, bo test przelewania z fermentora do fermentora trwał bardzo krótko :D)

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

 

NOWY FILM PO WYMIANIE WĘŻY:  https://www.youtube....h?v=LD7kWREGEGE

 

Fajnie to wygląda. Od dawna mam koncepcję takiej maszynki, z tym że ja chce mieć ją jako płukarkę/myjkę. Zamierzam zastosować sam plastik, żeby móc używać NaOH do mycia brudnych butelek i fermentorów po użyciu. Fajna opcja z grzałką - można mieć stałą, wysoką temp NaOH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zbudowałem też myjkę do butelek, ale w moim przypadku woda będzie miała obieg zamknięty z racji używania jej w mieszkaniu.

Budowa jest prosta. Kontenerek plastikowy (kalfas) z nawierconymi dwoma dziurami (wlot i wylot rur z wodą), rury i kolanka stalowe, pompa C.O. z trzema stopniami mocy na 230V, dwa plastikowe rozdzielacze wody w sumie na 20 dysz. Rurki łączące i rurki plastikowe ześlepione z nawierconymi dziurkami, filtr z akwarium (gąbka z dużą ziarnistością)

 

Wodę nalewam ciepłą do obiegu ale zastanawiam się czy coś do wody dodać do mycia... płynu nie bo będzie jedna wielka piana. Może pirosiarczyn sodu? Co sądzicie jaki może być efekt i czy nie zaszkodzi plastikom i pompie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.