Skocz do zawartości

Dodawanie kawy do piwa


kraczo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wiem ze temat piwa i kawy był poruszany wielokrotnie jednak chciałbym zapytać innych piwowarów jaki mają sposób na dodanie kawy do piwa aby:
1. Kawa nie wpłynęła znacząco na barwę piwa, chciałbym uwarzyć jasne piwo z dodatkiem kawy.
2. Posmak był czystej kawy bez palonych posmaków. 
3. Czy macie jakis sposób aby smak i aromat kawy w piwie utrzymywał się długo bo z tego co wiem po 3-4 tygodniach znacząco znika.
4. Chmielenie a dodatek kawy, jak jest z pale ale i kawą jeśli chciałbym pomieszać amerykańskie chmiele i dodać kawy, próbował ktoś moze kiedyś taki eksperyment ?

Ostatnio spróbowałem dodać kawy do piwa juz gotowego ( zaparzyłem mocne espresso i wlałem do piwa ) efekt bardzo mierny, kawa znacząco podniosła goryczkę a sam jej smak był mało aromatyczny i bardzo płytki. 
Myślicie ze lepiej dodać kawe przy przelewaniu na zimno czy raczej przed juz samym butelkowaniem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do jasnego na zimno, sporo (zależy jak bardzo chcesz kawowe) dobrej kawy na 6-8 godzin, czy smak będzie mocno palony czy nie to zależy od kawy też

nawet po długim czasie mi aromat nie znikał, najlepszy efekt dawało mi "kawowanie" po wyłączeniu grzania ale to stosowałem w ciemnych, koler jasnego pewnie by się zmienił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do jasnego na zimno, sporo (zależy jak bardzo chcesz kawowe) dobrej kawy na 6-8 godzin, czy smak będzie mocno palony czy nie to zależy od kawy też

nawet po długim czasie mi aromat nie znikał, najlepszy efekt dawało mi "kawowanie" po wyłączeniu grzania ale to stosowałem w ciemnych, koler jasnego pewnie by się zmienił

Ok dzięki za odpowiedz a w jaki sposób najlepiej dodawać wtedy kawę, normalnie zmielić młynkiem i dospypać ? zrobić wywar czy może tak sobie pomyślałem zamrozić i dodać zamrożoną, na koniec gotowania nie dodawał bo własnie nie chciałem zmienić barwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem jedno,nie dodawaj kawy zaparzanej w ekspresie automatycznym,infekcja murowana.

mam taką kawiarkę włoską na gaz w tym robiłem

A może dodać kawy nieplalonej próbował ktoś może ? mam możliwość kupna takiej kawy dobrej gatunkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem drogą cold brew. Czyli ok 100 g grubo mielonej aromatycznej kawy zalanej litrem zimnego młodego piwa. Całość trzymana dobę w lodówce, a następnie dodana do reszty piwa (filtrując fusy) podczas rozlewu.  Tyle że u mnie to był porter, więc nie wiem jaki był wpływ na barwę. Za to aromat był obłędny. Jak wyjdzie ostatecznie zobaczę za pół roku po niezbędnym okresie leżaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem drogą cold brew. Czyli ok 100 g grubo mielonej aromatycznej kawy zalanej litrem zimnego młodego piwa. Całość trzymana dobę w lodówce, a następnie dodana do reszty piwa (filtrując fusy) podczas rozlewu. Tyle że u mnie to był porter, więc nie wiem jaki był wpływ na barwę. Za to aromat był obłędny.

Robiłem podobnie, tylko zamiast piwa dałem zwykłą przegotowaną i ostudzoną wodę. Potwierdzam, świetny aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem jedno,nie dodawaj kawy zaparzanej w ekspresie automatycznym,infekcja murowana.

Nie wiem skąd to wiesz, ale ja tego nie wiem :)

Niby tylko 2 na 2 bez infekcji ale jak widać nie jest murowana.

Raz że te kilkadziesiąt stopni tam jest, dwa że jestem leń i wlewam to do roztworu cukru do refermentacji zaraz po zagotowaniu więc chwilę tą temperaturę trzyma

Najwyraźniej mój ekspres nie jest jeszcze tak mocno zakażony jak Twój :D (ok sprawiedliwie przyznam że mój jest kolbowy a nie automatyczny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja wiem jedno,nie dodawaj kawy zaparzanej w ekspresie automatycznym,infekcja murowana.

Nie wiem skąd to wiesz, ale ja tego nie wiem :)

Niby tylko 2 na 2 bez infekcji ale jak widać nie jest murowana.

Raz że te kilkadziesiąt stopni tam jest, dwa że jestem leń i wlewam to do roztworu cukru do refermentacji zaraz po zagotowaniu więc chwilę tą temperaturę trzyma

Najwyraźniej mój ekspres nie jest jeszcze tak mocno zakażony jak Twój :D (ok sprawiedliwie przyznam że mój jest kolbowy a nie automatyczny)

 

W kolbowym do umycia masz tylko kolbę,przez ekspres przepływa gorąca woda.Automatyczny....a lepiej żebyś tego nie widział :P ,poprostu jest trudniejszy w utrzymaniu czystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja poszedłem drogą cold brew. Czyli ok 100 g grubo mielonej aromatycznej kawy zalanej litrem zimnego młodego piwa. Całość trzymana dobę w lodówce, a następnie dodana do reszty piwa (filtrując fusy) podczas rozlewu. Tyle że u mnie to był porter, więc nie wiem jaki był wpływ na barwę. Za to aromat był obłędny.

Robiłem podobnie, tylko zamiast piwa dałem zwykłą przegotowaną i ostudzoną wodę. Potwierdzam, świetny aromat.

 

Również robiłem na wodzie i polecam, aromat i smak po ponad 3 miesiącach od butelkowania jest super. Ja dałem 200 g kawy, z odfiltrowanego "naparu" zrobiłem syrop do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.