Skocz do zawartości

Pierwsza AIPA i pierwsza styczność z amerykańskim chmielem


kaczy96

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze, że mamy wiki, naszą wyrocznię nieomylną   :D  bo chłopaki z BJCP się nie znają, od dzisiaj zacznę się kierować kolorem przy wyborze słodu do stylu piwa bo co tam inne właściwości i parametry   :roll:

 

Cytując BJCP dla American Pale Ale: "Surowce: Słód Pale Ale, typowo amerykański dwurzędowy." - czyli słód zbliżony parametrami/kolorem do naszego pilzneńskiego.

Dalej cytując BJCP dla Imperial India Pale Ale: "Słód Pale ale (dobrze zmodyfikowany i odpowiedni do zacierania jednotemperaturowego)." - czyli ten oferowany na europejskim rynku.

Wnioski wysnuj sobie sam.

 

Gdybym robił piwo konkursowe, to patrzyłbym na "wymagania" BJCP, ale robię piwo pod siebie i według swojego smaku/widzimisię i mogę go nazwać jak chcę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chyba nie jesteś zbyt doczytany

Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie ;)

http://www.piwo.org/topic/23638-wiede%C5%84ski-vs-monachijski-podobie%C5%84stwa-i-r%C3%B3%C5%BCnice/page-2?do=findComment&comment=440946

znaczy się... piwowar domowy :P

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Jeśli chodzi o chmiele, to na goryczkę szkoda by mi było dawać Simcoe (kasssa misiu kassssa). Tak poza tym to ja bym dał chociaż 30g chmieli aromatycznych na 10-15 minut gotowania, oraz przynajmniej 60g na whirlpoool i/lub cichą.

To jaki inny chmiel proponujesz? :D

Opcji jest sporo. Ja na przykład swego czasu kupiłem z wyprzedaży w BA 300g El Dorado. Aktualnie zużywam drugą paczkę. Jestem zadowolony z tego chmielu. Goryczka miękka, łagodna, a jednocześnie dość długa. Można też spokojnie używać inne w miarę niedrogie chmiele goryczkowe: Magnum, Magnat, Marynka...

 

P.S. A tak ogólnie Simcoe i Mosaic to raczej nie nadadzą owocowo-tropikalnego profilu. Mogę polecić Vic Secret, Topaz, Sorachi Ace z tych co mam sprawdzone. Typowa mieszanka rajskich słodkich owoców.

Mógłbyś napisać jakie proporcje dajesz? Wszystko po równo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.