Skocz do zawartości

Simcoe Rye IPA // Barley Wine


Cecop

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, chcialbym sie podzielic moimi dwiema recepturami na piwa, ktore zamierzam uwarzyc w niedalekiej przyszlosci. Wszelkie wskazowki i poprawki mile widziane.

 

Simcoe Rye IPA // 17 BLG / 55 IBU / 20 EBC / 7,6% ABV

Mam zamiar uwarzyc dosyc slodkie IPA ale bez przesadnej marmolady i bez siedzenia calej nocy przy filtracji (zobaczymy jak bedzie :D). Zastanawiam sie czy nie zmniejszyc ilosci zyta do 18-20%. Co myslicie?

 

Drozdze:

White Labs - WLP001

 

Słody:

Weyermann Pale Ale 4,5kg (60%)

Weyermann Rye 2kg (26,7%)

Weyermann Carared 1kg (13,3%)

 

Zacieranie w 66 stopniach.

 

Chmiele:

Magnum - 30g (60min)

Simcoe - 15g (15min)

Simcoe - 15g (10min)

Simcoe - 15g (5min)

Simcoe - 45g (whirpool w 80 stopniach - 1h)

Simcoe - 60g (cicha 4dni)

 

Barley Wine // 24 BLG / 58 IBU / 24 EBC / 10,4% ABV

Planuje slodkie BW bez wysokiej goryczki.

 

Drozdze:

White Labs - WLP001

 

Słody:

Weyermann Pale Ale 5,5kg

Weyermann Carared 1kg

Weyermann Munich II 1kg

Weyermann Rye 0,5kg

Platki Owsiane 0,5kg

Ekstrakt słodowy jęczmienny w syropie karmelowy 1,2 kg

 

Zacieranie w 68 stopniach.

 

Chmiele:

Magnum 60g (60min)

 

Dajcie znac czy cos zmienic. Dzieki

 

Edit: Dodalem wiecej Simcoe do zyta.

Edytowane przez Cecop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 kg żyta powinno pojść bez problemu, na moim sraczwężyku tak było. W jednym i drugim przypadku wywaliłbym carared przynajmniej połowe, bo ciężko z pijalnością będzie. Ja w moim bw użyłem 0,5kg abbey malt(tez karmel) i wyszło słodkie jak czort. A reszta cacy :)

Edytowane przez Luis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 kg żyta powinno pojść bez problemu, na moim sraczwężyku tak było. W jednym i drugim przypadku wywaliłbym carared przynajmniej połowe, bo ciężko z pijalnością będzie. Ja w moim bw użyłem 0,5kg abbey malt(tez karmel) i wyszło słodkie jak czort. A reszta cacy :)

Niepijalne w sensie, ze za slodkie? Uzywalem wczesniej carared w IPA (co prawda 0,5kg) i nie zauwazylem zeby podbijalo mocno karmel/slodycz. Dzieki za wskazowke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo z żytem które ma nie być kisielowate. Toć żyto właśnie kisiel daje. Wiec ja już nie wiecz czego chcesz. Jak ma nie być kisielowate to nie dawaj żyta. W mojej IPA dałem jakieś 17% żyta i jest niezły kisiel. Dodawałem dla spokoju 100g łuski ryżowej dla lepszej filtracji. Ale podobny zasyp kiesyś wysładzałem bez łuski i też szło ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo z żytem które ma nie być kisielowate. Toć żyto właśnie kisiel daje. Wiec ja już nie wiecz czego chcesz. Jak ma nie być kisielowate to nie dawaj żyta. W mojej IPA dałem jakieś 17% żyta i jest niezły kisiel. Dodawałem dla spokoju 100g łuski ryżowej dla lepszej filtracji. Ale podobny zasyp kiesyś wysładzałem bez łuski i też szło ok.

Po co dawales luske? W zycie glownym problemem jest lepkosc. Nie chodzi mi o to zeby nie bylo kisielowate tylko, zeby ten efekt nie byl zbyt mocny. Chyba jednak zredukuje zyto do 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.