Skocz do zawartości

Porter Bałtycki


_Paweł_S_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Jako, że chciałbym uwarzyć pierwszego w mojej karierze Portera chciałem was poprosić o weryfikację mojej receptury i kilka porad.

Wymyśliłem sobie taką oto recepturę przy wybiciu 15 litrów: 

 

4kg - Słód Barke wiedeński Weyermann

2,5kg - Słód monachijski Weyermann

0,5kg - Carahell weyermann

200g - Słód pszeniczny czekoladowy Weyermann

200g - Słód Carafa typ I  Weyermann

Drożdże W 34/70

Powinno mi z tego wyjść piwo o ekstrakcie około 20 BLG. 

 

I pierwsza pytanie to w jaki sposób to zacierać? Do tej pory zacierałem tylko na lenia jednotemperaturowo tylko czy przy takim piwie to zda egzamin? No i jak nie zda to w jakich temperaturach jakie przerwy robić? 

Z chmieleniem chciałbym dać Mosaica 30g na 60 minut i drugie 30g jeszcze na jakieś 10 minut do kotła, no i może 30g jeszcze mi nieznanego (jeszcze nie wiem jaki zamówię, Najprawdopodobniej jakiś Amarillo lub Enigma) na cichą na tydzień. Ale i tu mam wątpliwości czy jest sens dawać przy mocnym piwie chmiel na aromat? 

Chodzi mi jeszcze po głowie żeby wrzucić również na zimno płatki dębowe Vanilla w ilości 20 gram tylko, że nigdy z tym nie pracowałem to nie wiem na ile ilość jest tu adekwatna.  

Edytowane przez _Paweł_S_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie:

1. Po pierwsze to radziłbym na początek zrobić zwykły porter bez kombinacji z jakiejś sprawdzonej receptury. 

2. Szkoda amerykańskich chmieli na porter.

3. Może być zacieranie jednotemperaturowe.

4. Co do płatków to ogólnie mówi się, że dobrze jest zacząć od dodawania 1g na litr piwa, więc myślę, że 20g na 15l jest ok.

5. Jedna saszetka drożdży to za mało. Najlepiej zrób na nich jakieś lekkie piwo a do porteru zadaj gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Po pierwsze to radziłbym na początek zrobić zwykły porter bez kombinacji z jakiejś sprawdzonej receptury. 
 

Jak tak pomyśleć to masz rację. Muszę poszukać jakiejś sprawdzonej receptury na Porter o ekstrakcie ponad 20 BLG zamiast kombinować na pierwszy rzut z takim piwem.  

 

 

 

2. Szkoda amerykańskich chmieli na porter.

W takim razie powalczę może z Marynką i dam 50 gram na 60 minut i 40 gram na 10 minut. Ale nadal mnie kusi by dorzucić jakiś "lepszy" na cichą fermentację tylko tak jak piszesz, mam wątpliwości czy jego aromat nie zginie w tym porterze. 

 

 

 

3. Może być zacieranie jednotemperaturowe.

I tak własnie najprawdopodobniej zrobię choć jak mnie najdzie to może się pobawię.

 

 

 

5. Jedna saszetka drożdży to za mało. Najlepiej zrób na nich jakieś lekkie piwo a do porteru zadaj gęstwę.

Z drożdżami oczywiście miałem plan dać dwie saszetki zadać od razu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. To nawet nie chodzi o to czy aromat chmielu zniknie czy nie, tylko o to, że w porterze ważne są aromaty pochodzące od słodów i dodatek tych chmieli jest zbędny. Nie wykluczone, że wniosą coś extra, ale nie jest to konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mnie przekonałeś żeby nie dawać żadnego chmielu na zimno. Zobaczę jak to wyjdzie i najwyżej przy kolejnej warce Porteru będę dodawał by mieć porównanie. A co do samej receptury. Póki co nie udało mi się znaleźć jakiejś stosunkowo prostej. Trafiałem na same z dodatkiem ekstraktów, bądź cukru (a chciałbym uwarzyć na samych słodach) bądź na tyle zakręcone, że trochę mnie przerażało odwzorowanie tego w mojej kuchni. Byłbym wdzięczny za ułatwienie mi tego zadania, jak znasz jakąś sprawdzoną recepturę. Choć żeby nie było, że chce iść tak na łatwiznę dalej póki co będę wertował forum i inne stronki w poszukiwaniu odpowiedniego przepisu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak znasz jakąś sprawdzoną recepturę.

Jeśli o mnie chodzi to sprawdzone mam tylko 2. Są to warki nr 9 i 26 w moich zapiskach (link pod postem) Warka nr 9 wyszła bardzo dobrze i to nie tylko wg mnie. Ogólnie to piwo było oparte o zasyp z zestawu surowców na porter z TwójBrowar.pl . Warka nr 26 też jest niezła ale jeszcze się układa.

No i tak jak pisze kolega wyżej, sprawdź receptury na wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem taki o to przepis na Porter Sądecki tu na forum

Pilzeński 6 kg
Monachijski 1,5 kg
CaraMunich 0,25 kg
CaraAroma 0,20 kg
Czekoladowy 0,20 kg
Jęczmień palony 0,10 kg

 

Według moich wyliczeń powinno mi z tego wyjść 15 litrów o BLG 22 tylko przy takim zasypie mogę mieć problem by pomieścić się w moim 30 litrowym garze dlatego zrobię raczej mniejszą warkę o wybiciu jakiś 12-13 litrów i sobie przeskaluję ten przepis.

Dzięki wam wielkie za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8kg wejdzie spokojnie do gara. Wiem bo tez mam 30L. Bedzie zacier gestszy ale da rade. Tylko czesciej mieszaj aby temperatura rowno sie rozlozyla i bedzie git. A jak sie boisz to zatrzyj 1 - 1.5kg slodu w garnku 5L i tez bedzie ok. Ja tak robie przy mocniejszych piwach.

 

Amiga 600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to jakiś pomysł by to rozłożyć na dwa garnki. Tylko tu mi się od razu zrodziło pytanie. Czy ma znaczenie mieszanka słodów jakie będą w garach? Czy to jest bez znaczenia i po prostu dla prostoty np monachijski w całości zatrzeć w małym garnku a resztę w dużym i nie będzie to miało żadnego wpływu negatywnego na smak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę się bym obawiał przypalenia, ale jak się okaże zbyt gęsto to będę się ratował opcją z drugim garem. 

Tylko jeszcze mam jedną kwestę. Według programu którym się wspomagam lekko wychodzi, że praktycznie obejdzie się bez wysładzania przy zakładanych parametrach bo raptem potrzebować będę do tego około 3,5 litra wody. Więc w związku z tym by reszta przecież dobrej brzeczki (której pewnie ładnych parę litrów może być.) nie poszła w kanał poradźcie co mogę z tym zrobić. Mój pomysł jest taki by wysładzać dalej do momentu aż będzie lecieć ok 2-3 BLG (o ile jest sens aż tak wysładzać po Porterze) i zrobić z tego jakieś cienkie piwko. Tylko czy tu już nie będzie wadziło wrzucić amerykańskich chmieli po uważaniu (ja zazwyczaj sypie od serca, nie rozdrabniam się na małe ilości :)) by podbić goryczkę i aromat. Ewentualnie jakie inne dodatki radzicie do takiego trunku by również z tego wyszło coś co może stworzyć efekt wow u mniej wtajemniczonych (to piwko już bym raczej robił na drożdżach górnej fermentacji bo nie mam możliwości utrzymać temperatury odpowiedniej do lagerów dla dwóch fermentorów) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiłem porter 23blg warka nr 37 w zapiskach. Uzyskałem po nim 8,5l / 8 blg brzeczki na cienkusza. Ugotowałem na drugi dzień z amerykańskim chmielem. Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Taką brzeczkę traktuję trochę jako odpad i fajny materiał na eksperymenty. I Tobie też radzę przynajmniej na początek takie podejście, że porter klasyczny a cienkusz na eksperymenty.

Z tymi 3,5l do wysładzania to chyba coś nie tak wg mnie. Radziłbym to jeszcze sprawdzić a w ogóle to wysładzać do objętości. Ok 18l dla uzyskania 15l piwa i dopiero jak po tym uda Ci się coś jeszcze uszczknąć na cienkusza to o nim myśleć.

Ile chcesz dać wody do zacierania na 1kg słodu? Bo coś czuję, że sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem znakomita receptura, podobna do porteru żywieckiego. Sam tak zrobiłem (wiedeński+monachijski) i był bardzo dobry. Pozostałbym na chmieleniu na 60 minut jednak (wybrałbym Magnat), cała reszta chyba jednak nie. Płatki dębowe zrobią potem robotę.

Warto może wspomnieć o tym, że dwie saszetki W34 to minimum co trzeba mieć a zaleca się aby najpierw uwarzyć cienkusza i przefermentować pierwszą partią W34 a potem zadać gęstwę do porteru. Mój bałtycki 20Blg w ilośći 18l ruszył dopiero po 36h (temp zadania drożdży 12st C).

Gdybym teraz robił to zrobiłbym najpierw cienkusza albo zrobiłbym dwa startery 1l z tych W34 (z każdej saszetki jeden).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ile chcesz dać wody do zacierania na 1kg słodu?

Normalnie daje proporcje 3 litry wody na 1kg słodu ale w tym wypadku mi taka mikstura się nie zmieści więc na pewno będę obcinał objętość wody. 

 

 

 

Z tymi 3,5l do wysładzania to chyba coś nie tak wg mnie. Radziłbym to jeszcze sprawdzić a w ogóle to wysładzać do objętości. Ok 18l dla uzyskania 15l piwa
 

Tak właśnie z reguły robię z tą ilością wody do wysładzania tym bardziej przy tego typu piwie a to co mi pokazuje ten program traktuję bardziej jako odnośnik czy podpowiedź (jak zwał tak zwał) ile mogę się spodziewać zapotrzebowania na wodę w odpowiedniej temperaturze. 

 

 

 

Taką brzeczkę traktuję trochę jako odpad i fajny materiał na eksperymenty.

Niby odpad ale jednak wywalić od razu szkoda dlatego lepiej spróbować coś z tego sensownego zrobić. A z tymi eksperymentami na takim cienkuszu to masz racje. Jak eksperyment nie wypali to i tak było robione z odzysku i tak nie szkoda. A jak coś fajnego wyjdzie to tylko nasz zysk  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ozostałbym na chmieleniu na 60 minut jednak (wybrałbym Magnat), cała reszta chyba jednak nie.

Przez całą resztę masz na myśli pozostałe dawki chmielu na 10 minut do kotła i na zimno czy coś jeszcze? bo się chyba pogubiłem.

 

 

 

Warto może wspomnieć o tym, że dwie saszetki W34 to minimum co trzeba mieć a zaleca się aby najpierw uwarzyć cienkusza i przefermentować pierwszą partią W34 a potem zadać gęstwę do porteru.

Tylko tu się u mnie kłania brak miejsca na przechowanie brzeczki Porteru zanim cienkusz przefermentuje dlatego zadam suche drożdże.

 

 

 

zrobiłbym dwa startery 1l z tych W34 (z każdej saszetki jeden).

Mógłbyś trochę to rozwinąć bo nie wiem czy dobrze Cie rozumiem. Chodzi Ci o uwodnienie droższy jednej saszetki w jednym litrze wody? Trochę duże tej wody jak na mój gust o ile o to Ci chodziło. Po za tym słyszałem o sposobie by dodać do wody w której się uwadnia drożdże odrobinkę cukry by się lepiej namnożyły. Stosował ktoś z was taką metodę i może się wypowiedzieć o jej skuteczności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zrobiłbym dwa startery 1l z tych W34 (z każdej saszetki jeden).

Mógłbyś trochę to rozwinąć bo nie wiem czy dobrze Cie rozumiem. Chodzi Ci o uwodnienie droższy jednej saszetki w jednym litrze wody? Trochę duże tej wody jak na mój gust o ile o to Ci chodziło. Po za tym słyszałem o sposobie by dodać do wody w której się uwadnia drożdże odrobinkę cukry by się lepiej namnożyły. Stosował ktoś z was taką metodę i może się wypowiedzieć o jej skuteczności?
Litrowy starter robisz rozpuszczając 100g ekstraktu słodowego w 900g wody. Zagotować ok 15 min, ostudzić, zadać drożdże, ciągle mieszając, najlepiej mieszadłem magnetycznym.

http://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starterów_drożdżowych

Metoda dla drożdży suchych dyskusyjna. Ja raz stodowałem, z bardzo dobrym skutkiem. Ale teoria twierdzi, że w przypadku drożdży suchych, zwłaszcza jak nie ma mieszadła magnetycznego, to liczba komórek drożdżowych nie zwiększa się dla startera mniejszego niż litr.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ozostałbym na chmieleniu na 60 minut jednak (wybrałbym Magnat), cała reszta chyba jednak nie.

Przez całą resztę masz na myśli pozostałe dawki chmielu na 10 minut do kotła i na zimno czy coś jeszcze? bo się chyba pogubiłem.

 

 

 

Warto może wspomnieć o tym, że dwie saszetki W34 to minimum co trzeba mieć a zaleca się aby najpierw uwarzyć cienkusza i przefermentować pierwszą partią W34 a potem zadać gęstwę do porteru.

Tylko tu się u mnie kłania brak miejsca na przechowanie brzeczki Porteru zanim cienkusz przefermentuje dlatego zadam suche drożdże.

 

 

 

zrobiłbym dwa startery 1l z tych W34 (z każdej saszetki jeden).

Mógłbyś trochę to rozwinąć bo nie wiem czy dobrze Cie rozumiem. Chodzi Ci o uwodnienie droższy jednej saszetki w jednym litrze wody? Trochę duże tej wody jak na mój gust o ile o to Ci chodziło. Po za tym słyszałem o sposobie by dodać do wody w której się uwadnia drożdże odrobinkę cukry by się lepiej namnożyły. Stosował ktoś z was taką metodę i może się wypowiedzieć o jej skuteczności?

 

 

1. Porter bałtycki chmieliłbym tylko na 60 minut i na tym zakończyłbym dawki chmielu

2. Miałem na myśli zrobienie zupełnie innego piwa najpierw. Jeśli miałbyś gdzieś trzymać brzeczkę porteru przez miesiąc to przecież by zgniła

3. Starter drożdżowy w kolbie przygotowuje się z brzeczki wcześniej spasteryzowanej lub ekstraktu. Drożdże normalnie uwadniasz i wlewasz w starter i na mieszadło.

 

W przypadku drożdży suchych uzyskujesz dwie ważne rzeczy ze startera:

* pewność że drożdże ruszyły

* wstępne namnożenie i uzupełnienie składników dla rozwoju dużej ilości drożdży

 

I teraz producenci obiecują że do tej drugiej rzeczy wystarczy uwodnić drożdże, bo jest pożywka zawarta. No niby jest. Ale ona starcza na 30 minut. Drożdże należy uwadniać w temp 30st C a zadawać w 12st C. Właściwie od razu po wsypaniu drożdży należałoby je zacząć schładzać. To się nie uda, lepiej robić starter, dać im się spokojnie najeść i dopiero to powoli schłodzić i zadać.

 

Brzeczka starteru ma około 10 Blg, to znacznie lepsze środowisko rozwoju niż brzeczka 20Blg. Plus tlen z mieszadła magnetycznego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mnie przekonałeś żeby nie dawać żadnego chmielu na zimno. Zobaczę jak to wyjdzie i najwyżej przy kolejnej warce Porteru będę dodawał by mieć porównanie. A co do samej receptury. Póki co nie udało mi się znaleźć jakiejś stosunkowo prostej. Trafiałem na same z dodatkiem ekstraktów, bądź cukru (a chciałbym uwarzyć na samych słodach) bądź na tyle zakręcone, że trochę mnie przerażało odwzorowanie tego w mojej kuchni. Byłbym wdzięczny za ułatwienie mi tego zadania, jak znasz jakąś sprawdzoną recepturę. Choć żeby nie było, że chce iść tak na łatwiznę dalej póki co będę wertował forum i inne stronki w poszukiwaniu odpowiedniego przepisu.

 

 

http://blog.homebrewing.pl/porter-baltycki-wskazowki-do-zacierania-gotowania-i-fermentacji/ gdzieś daleko w przeglądarce był porter opisany, może ktoś skorzysta... :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.