Skocz do zawartości

Dziwna fermentacja Wita na Wyeast 3944


Alexy

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Fermentuje właśnie witbiera w 20°C od 48h na wyeastach 3944 (1,5l starter). Ma ktoś jakiś pomysł czemu aktywnie fermentujący witbier ma taką dziwną pianę (takie bańki zamiast pianki)? Nie wygląda to wcale jak typowy krausen. Bulka aż miło, w pomieszczeniu wali siarką (typowe dla tego szczepu), w środku wszystko fruwa. Zauważyłem już podczas napowietrzania brzeczki, że nie chciała się pienić. Co spaprałem? Czy to oznacza brak piany w gotowym piwie?

 

Surowce to:

- słód pilzneński 2kg, płatki pszenne błyskawiczne 2kg, płatki owsiane błyskawiczne 0.4kg,

- Iunga 10g na 60min

- starta skórka świeżej pomarańczy 50g, curacao 5g, potłuczone nasiona kolendry indyjskiej 15g, rumianek 1g - wszystko to na 5 min

 

Może to jakieś olejki z nasion kolendry?

 

Wszystko przebiegło normalnie podczas warzenia - tylko zastanawia mnie dlaczego krausen nie wygląda jak krausen. Niektórzy pisali, że te drożdze wychodziły pokrywą...

 

47a6e4ff5a75de248badd5a22c22e09d.jpg

Edytowane przez Alexy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te drożdże tak wyglądają jak już faza wysokich krążków powoli zanika.

Brak pienia się brzeczki po napowietrzaniu nie koniecznie oznacza brak piany/słabą pianę w gotowym piwie.

Ogólnie jestem zwolennikiem warzenia Witów na pszenicy, a nie na płatkach, duży dodatek płatków błyskawicznych mógł pomóc w wyglądzie obecnie fermentującego piwa ze względu na ich "lekki" charakter.

Więc piana nie koniecznie mocno będzie się budować podczas napowietrzania. W gotowym piwie nie koniecznie będzie ciężka i gęsta ze względu na użyte płatki.

Może być trwała ale ale raczej lekka.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.