Skocz do zawartości

Niskie odfermentowanie, za mało drożdzy, refermentacja?


pitoz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Dwa tygodnie temu uważyłem lekkiego stouta 10BLG, warka 10l. Zadawałem drożdze S04, gęstwę po jednym piwie. Raczej na pewno zadałem ich za mało ("browar to nie apteka", "sześć łyżek stołowych" etc;p). Drożdze były i są w dobrym stanie bo ta sama gęstwa teraz świetnie sobie radzi z lekkim IPA - 2BLG było po 4 dniach fermentacji.

 

Fermetacja przebiegała następująco:

31 marca 2017 - 5BLG

3 kwietnia 2017 - 3BLG

5 kwietnia 2017 - 3BLG

 

5. zlane na cichą (można było poczekać). Od tego czasu BLG stoi.

 

Miałem w planie butelkować je w piątek i refermentować w butelce. Mam jednak spore wątpliwości czy po dodaniu cukru do butelek drożdze nie zaczną fermentować cukru, który pozostał w piwie. Jednocześnie zależy mi dość mocno na nagazowaniu.

 

Co robić?

Edytowane przez pitoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-04 nie schodzą jakoś super głęboko. To ciemne piwo, więc pewnie trochę karmelu i ciemnych słodów, które są gorzej fermentowalne poleciało do gara. 6 łyżek świeżej gęstwy(tygodniowej) do 10 litrów lekkiego piwa to dobra ilość, o ile nawet nie za duża. Jak wyżej, poczekaj 2-3 dni, jak niżej nie zjedzie to butelkuj bez obaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zacierałeś i w jakich temperaturach prowadziłeś fermentację?

Ja bym sprawdzić dziś/jutro i jeśli nadal byłoby 3, dawałbym do butelek bez strachu.

Kontrola temperatury podczas zacierania to nie jest na razie moja silna strona, ale starałem się utrzymać w granicach 66-68. Fermentacja około 22 stopnie..

 

Dzięki za pomoc! Będę spokojnie butelkował zgodnie z planem.

Edytowane przez pitoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.