Skocz do zawartości

Dolewanie kolejnych warek do beczki dzień po dniu - jak?


Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzmy że zakupię beczkę 70l w celu fermentacji w niej piwa (popyt rośnie) i zleję do niej pierwszą warkę 25l i zadam drożdże.

Kiedy należy wlać kolejną warkę 25l? Wydaje mi się, że wlanie jej gdy już się rozpocznie fermentacja zatrzyma ją, zresztą tak czytałem w wątkach tego typu na forum.
 

Przewaga jednej beczki nad dwoma fermentorami jest taka, że beczkę łatwiej się nosi i ma sumarycznie większą pojemność*. Poza tym otwieranie tych beczek jest znacznie prostsze.

 

 

* więc w ekstremalnym przypadku można dolać wody, robiąc HGB 60l.

 

 

(nie wiem tylko jak to potem rozlać w butelki, to się robi hardkor).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jak ja niedawno zrobiłem aby fermentować w zbiorniku 200l.

Uwarzyłem warkę około 75l, rozlałem do trzech różnych fermentorów około 33l.

Po skończonej fermentacji jednego z wiader na świeżo zlałem piwo znad osadu, gęstwę przelałem wprost do fermentora 200l i na to przepompowałem nową brzeczkę.

Na fermentor 200l uwarzyłem 3 warki dopompowując codziennie nową brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wahałbym się wlać kolejną i dalszą w ciągu 24 godzin. 3 warki pod rząd to nic niezwykłego. Dalej nie wiem, nie praktykowałem, choć wlewając świeżą brzeczkę na dopiero co odzyskaną gęstwę szło jak burza. Znając temat z winiarstwa nie wahałbym się jeśli to w czymś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zajmujący się destylacja robią tak że do 1/3 dobrze pracującego zacięty dolewają dwie części świeżego i wszystko sobie ładnie pracuje. Co do piwa pojęcia nie mam lecz potwierdzam post powyżej że w winiarstwie również takie praktyki nie są czymś dziwnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.