Skocz do zawartości

Witek z Pałuk - Witbier


Switala18

Rekomendowane odpowiedzi

Uważyłem ostatnio witbira z gotowego zestawu słodów. W recepturze był opis dwóch tygodni fermentacji burzliwej. Początkowe BLG wynosiło 12. Jutro mija czas i BLG wynosi 6. 

Mam zapytanie czy zostawić jeszcze na tydzień, ponieważ czasami słyszę jeszcze tak zwane bulgnięcie ??

W smaku wyczuwalne jest nagazowanie

Czy rozlewać na cichą??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o temperatury to w przedziale 18-22 stopnie. Fermentor był w kuchni pod stołem.

Fakt próby jodowej nie robiłem. Przyznam się bez bicia 5 Warka bez próby jodowej.

Może przenieść fermentor w niższą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uważyłem

Może problem w tym, że kolega zamiast zacierać słód to wyciągnął wagę i te słody zważył? Sorry za trolling i sugeruję poprawę błędu...

 

 

 

Myślałem, że każdy już się przyzwyczaił do tego, że ludzie nałogowo piszą z błędami. Ale ja jeszcze się nie przyzwyczaiłem, że poprawiają ich ludzie, którzy sami tłuką błędy.

 

 

Przepraszam za OT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważyłem ostatnio witbira z gotowego zestawu słodów. W recepturze był opis dwóch tygodni fermentacji burzliwej. Początkowe BLG wynosiło 12. Jutro mija czas i BLG wynosi 6. 

Mam zapytanie czy zostawić jeszcze na tydzień, ponieważ czasami słyszę jeszcze tak zwane bulgnięcie ??

W smaku wyczuwalne jest nagazowanie

Czy rozlewać na cichą??

 

 

Jeżeli chodzi o temperatury to w przedziale 18-22 stopnie. Fermentor był w kuchni pod stołem.

Fakt próby jodowej nie robiłem. Przyznam się bez bicia 5 Warka bez próby jodowej.

Może przenieść fermentor w niższą temperaturę.

 

Uporządkujmy trochę, bo są nieścisłości. Masz 18stC w kuchni pod stołem? Powiedzmy że masz 22st C. To znaczy że piwo fermentowało w temp 24-26st C.To górna granica drożdży do witbiera, może będzie ok a może będzie taki nieprzyjemny posmak ordynarnego alkoholu. Zobaczysz. Natomiast dla drożdży to dobrze.

 

Czym zmierzyłeś Blg? 50% odfermentowania po 2 tygodnaich w tak wysokich temperaturach fermentacji oznacza że był jakiś bardzo duży problem z zacieraniem albo zadaniem drożdży.

W jaki sposób zadałeś drożdże? W jakiej temperaturze uwadniałeś, jaka objętość startera, jaka różnica temperatur pomiędzy brzeczką a starterem, jaka temp. brzeczki?

 

Drożdże które doznały szoku termicznego lub szoku osmotycznego (np. od uwodnienia w czymś słodkim) mogą źle pracować, np. być wrażliwe na gwałtowne ochłodzenie brzeczki.

 

Mnie to raczej wygląda jak fermentacja która utknęła a bulknięcia wynikają z tego że CO2 się powoli ulatnia z ciepłego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec BLG mierzyłem balingometrem wynosiło na początku 12 po dwóch tygodniach 6.

Starter drożdże uwodnione w szklance 3/4 przegotowanej wody ostudzonej do temp. pokojowej zadane do brzeczki o temp. 28 stopni.

Na poczatku przez 3-4 dni fermentacja burzliwa później pojedyncze bulgnięcia.

Teraz przestało pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec BLG mierzyłem balingometrem wynosiło na początku 12 po dwóch tygodniach 6.

Starter drożdże uwodnione w szklance 3/4 przegotowanej wody ostudzonej do temp. pokojowej zadane do brzeczki o temp. 28 stopni.

Na poczatku przez 3-4 dni fermentacja burzliwa później pojedyncze bulgnięcia.

Teraz przestało pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co dalej??

Po tygodniu odfermentowało do 5 BLG.

Czy zostawić jeszcze??

Wzruszyłem fermentor ale nie słyszałem już bulgotania.

 

Po 3 tygodniach przelałem na cicha.

BLG nie spadło poniżej 5.

W przepisie jest 80g. glukozy.

Czy w tym przypadku dać mniej???

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.