Skocz do zawartości

Jakość chmielu


twawrzyniak

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o naklejenie etykiety z datą 2016 na etykietę z datą 2015.

A to przypadkiem ;) nie jest w polszy przestępstwem?

"

Art. 286.
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego."

EDIT

Oczywiście prawo działa w dwie strony więc jeśli te dowody nie są prawdziwe to ktoś może być uznany za oszczercę.

Edytowane przez �Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EJ EJ EJ EJ 

Ja to wrzuciłem nie do końca po to, żeby szkalować browamator.

Napisałem tylko, że pod etykietą jest druga etykieta. Może to oznaczać nie tylko oszustwo.  
Dostałem w odpowiedzi, że to pomyłka. 
Na logikę - kto rzeźbiący klienta zostawiłby starą etykietę - przecież by ją odkleili i nakleili nową. 

Ale samo znalezisko trochę zabawne. 

 

Napisałem tylko, że pod etykietą jest druga etykieta. Może to oznaczać nie tylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie mówię, że sugerujesz oszustwo. Jednak na twarzoksiążce, patrząc na komentarze, ludzie zrozumieli to trochę inaczej :) Nie wiem jak wygląda prowadzenie takiego sklepu, ale czy opłacało by im się kombinować z datą? Zresztą chyba większym problemem jest sprzedawanie chmielu pod inną nazwą co było już poruszane na forum. Sprzedawanie starego chmielu jako nowy jest pewnie łatwiejsze do wykrycia, bo  będzie śmierdział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EJ EJ EJ EJ 

Ja to wrzuciłem nie do końca po to, żeby szkalować browamator.

Napisałem tylko, że pod etykietą jest druga etykieta. Może to oznaczać nie tylko oszustwo.  

Dostałem w odpowiedzi, że to pomyłka. 

Na logikę - kto rzeźbiący klienta zostawiłby starą etykietę - przecież by ją odkleili i nakleili nową. 

Ale samo znalezisko trochę zabawne. 

 

Napisałem tylko, że pod etykietą jest druga etykieta. Może to oznaczać nie tylko

 

To w jakim celu? Ogólnie trzeba było najpierw napisać do BA potem wrzucać, bo widzisz co się dzieje tam w komentarzach ;) Druga sprawa BA co miał Ci odpisać? Żadnej innej odpowiedzi bym się nie spodziewał, przecież w żaden sposób nie przyznają się do błędu, bo jak zauważyłeś w komentarzu na FB mogliby być oskarżeni o oszustwo. Mógł być błąd i źle go naprawili, mogli faktycznie zupgradować etykietę wydłużając żywotność chmielu to jest sprawa nie do udowodnienia. Ten wpis do niczego w sumie nie prowadzi, ale pokazuje jak łatwo w sklepach jest przerobić etykiety i sprzedać stary chmiel, co chciałem pokazać tutaj. W sumie pomyliłem temat, w którym dyskutowaliśmy o tym: http://www.piwo.org/topic/23596-jako%C5%9B%C4%87-chmielu/ (poproszę admina o przeniesienie) BA i tak ma dość złą opinię wśród piwowarów domowych, co widać w komentarzach ( i nawet tu: https://www.opineo.pl/opinie/browamator-pl jeżeli to nie złośliwości), więc ten wpis dla większości ludzi niczego nie zmienia. Każdy ogarnięty choć trochę w piwowarstwie wie, że ich oferta i główny kapitał to browary rzemieślnicze, jeżeli by odwalili tam taki motyw to fama szybko się nosi w środowisku ;) Choć z drugiej strony BA jest monopolistą na pewne produkty piwowarskie i sporo osób mówi, że trzeba zacisnąć pięści czasem i zamknąć usta bo nie ma się wyboru.

 

Kolejną sprawą jest jedna rzecz - podobno przesypywanie chmieli z paczek 5 i 10 kg do mniejszych opakowań i ich sprzedaż jest też wbrew obowiązującym przepisom prawnym - dokładnie nie wiem o co chodzi tak mnie poinformował kiedyś hurtownik chmielu i widziałem kilkukrotnie takie wypowiedzi od ludzi z branży. E-prezes wiesz może jak to jest?

 

 

 

Sprzedawanie starego chmielu jako nowy jest pewnie łatwiejsze do wykrycia, bobędzie śmierdział.

Gdyby to było takie proste to by nie było tylu skarg na chmiele, niestety często tak jest, że z paczki chmiel pachnie w miarę, a dopiero w piwie daje skarpetę, albo totalne nic. Ogólnie ciężko jest oskarżyć sklep o stary chmiel, przepakowywania, złe warunki itp. jest sporo czynników po drodze. Np. może być taka sytuacja, że sklep otrzymał już utleniony chmiel (źle zebrany, przechowywany w transporcie, w hurtowni) jedyny zarzut, że sprzedaje taki towar z świadomością jego wady, a nie zwraca do producenta. Niestety wynik takiego zwrotu byłby taki, że producent/hurtownia by z takim sklepem więcej współpracy nie podjął więc jest spore ryzyko. Nie ma najmniejszej szansy nic z powyższych rzeczy udowodnić na poziomie konsumenta - jedynie co można zrobić to głosować portfelami i z czasem "nieuczciwe sklepy" znikną z rynku.

 

Dodam jeszcze z swojego doświadczenia, że kilkukrotnie już brałem chmiel na akcjach różnego typu gdzie kupowaliśmy świeże 5 i 10 kg paczki jego, często była spora różnica w aromacie chmielu z akcji, a tego samego z sklepu. Miałem kiedyś 0,5 kg Citry i Cascade (bodajże 2013) popakowanych w woreczki strunowe to po pół roku w zamrażarce dawały piękne aromaty, a sklepowe z tego samego rocznika wypadały słabo. 

 

Mi najbardziej brakuje sytemu oceny sklepów piwowarskich - coś jak opineo -( i nie mówię o tych na forum gdzie za nieprzychylną opinię dla sklepu znajdują się forumowi adwokaci z 2 dniowym kontem, a spora część opinii nie jest w żaden sposób konstruktywna, teraz wygląda ten dział tylko tak, że albo się chwali sklepy albo milczy) - może to by wymusiło na niektórych sprzedawcach większe zainteresowanie się walką o klienta i jego zadowolenie oraz ukróciłoby takie precedensy. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak ktoś oszukuje. Na szczęście na skarpetę jeszcze nie trafiłem. Zdarzało mi się, że jakiś chmiel miał słaby aromat, ale bez porównania to mogę sobie tylko zgadywać czy to wina dostawcy czy dany chmiel tak po prostu ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BA i tak ma dość złą opinię wśród piwowarów domowych,

Chyba trochę krzywdzące uogólnienie, bo ja nigdy nie miałem zastrzeżeń do BA, mimo że do niektórych sklepów piwowarskim bym miał.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

BA i tak ma dość złą opinię wśród piwowarów domowych,

Chyba trochę krzywdzące uogólnienie, bo ja nigdy nie miałem zastrzeżeń do BA, mimo że do niektórych sklepów piwowarskim bym miał.

 

 

Nie krzywdzące i fakt może uogólniłem, ale sami sobie na to zapracowali i z kim nie gadałem do tej pory zawsze miał zastrzeżenia do tego sklepu. Jesteś chyba nie liczną osobą, która chwali ten sklep. Ja sam na 3 przesyłki u nich miałem raz brak, który dosyłali mi prawie miesiąc, a przy dzwonieniu do nich byłem traktowany na zasadzie "niech sobie pogada tyle jego", za drugim razem znowu  oczekiwałem ponad 2 tygodnie na kuriera i dostałem przeterminowane drożdże choć nie zmawiałem na promocji - reklamacje rozpatrzyli mi tak, że przy następnym zamówieniu będę miał przesyłkę gratis... za trzecim razem gdy chciałem z tego skorzystać okazało się że ten kupon był ważny tylko 6 miesięcy... Wstrzymałem się, bo nie było sensu - były inne sklepy do wypróbowania. Trzecie zamówienie było w zeszłym roku miałem u nich jako nagrodę parę złotówek do wykorzystania i było to jedyne dobrze przeprowadzone zmówienie lecz dalej mam do nich niechęć.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się sprawdzić czy to chmiel 2016. Wystarczy mieć ten chmiel z pewnego źródła jako wzorzec 2016 i 2015 oraz naszą próbkę, deryngiem uzyskać olejek i puścić go na gcms. Gorzej jak wyjdzie, że to trzy różne chmiele :D co wcale nie jest wykluczone, bo skład olejkowy na pewno zmienia się w czasie i zależy od sposobu przechowywania... W końcu trafi kosa na kamień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olejek i puścić go na gcms.

No i pytanie jak bardzo zbliżone są składy z różnych roślin z tego samego zbioru, poza tym są szyszki mniej i bardziej dojrzałe w momencie zbioru, ich skład też pewnie jest różny, homogenizacja w granulacie nie jest idealna.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.