Skocz do zawartości

namnażanie drożdży


goldi_WRO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

dostałem ostatnio od kolegi troszeczkę, dosłownie kilka kropel drożdży płynnych FM11. W ramach eksperymentu z nowym mieszadłem magnetycznym postanowiłem spróbować je namnożyć. Przygotowałem litr brzeczki 10* wlałem drożdże i udało się :D 

Po 3-4 dniach mieszania mam ich tyle że oddałem koledze pełną fiolkę i jeszcze dla mnie jest druga. 

 

Pytanie brzmi, jak je traktować? Mam je traktować jako drożdże świeże, tak jak bym je dopiero kupił i zadać podobną ilość jak się zwykle kupuje, czy może jak drożdże zbierane po burzliwej i zadać tyle ile podaje kalkulator dla gęstwy? 

Wydaje mi się że raczej jak nowe, bo były hodowane ze sporym napowietrzeniem więc się po prostu namnażały, a nie produkowały alko, wolę jednak się doradzić co sądzicie :) 

 

Niestety nie pomyślałem żeby sprawdzić ile blg miała brzeczka po zakończeniu namnażania :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie brzmi, jak je traktować? Mam je traktować jako drożdże świeże, tak jak bym je dopiero kupił i zadać podobną ilość jak się zwykle kupuje, czy może jak drożdże zbierane po burzliwej i zadać tyle ile podaje kalkulator dla gęstwy? 
 

 

Nie bardzo rozumiem co to znaczy "zadać podobną ilość jak się zwykle kupuje". Z drożdży płynnych po otwarciu zawsze trzeba zrobić starter o takiej objętości żeby uzyskać odpowiednią ilość komórek do przefermentowania domyślnego piwa. Później nie robi się już starterów z gęstwy tylko zadaje tyle ile trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z niewystarczającej ilości gęstwy można zrobić starter i je namnożyć, jak zrobił Kol. Goldi. Nigdzie nie jest napisane, że starter jest zarezerwowany wyłącznie dla kupnych drożdży płynnych. Też mi się wydaje, że lepiej je potraktować jak świeże, płynne, ale może niech się ktoś bardziej doświadczony wypowie.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

dostałem ostatnio od kolegi troszeczkę, dosłownie kilka kropel drożdży płynnych FM11. W ramach eksperymentu z nowym mieszadłem magnetycznym postanowiłem spróbować je namnożyć. Przygotowałem litr brzeczki 10* wlałem drożdże i udało się :D

Po 3-4 dniach mieszania mam ich tyle że oddałem koledze pełną fiolkę i jeszcze dla mnie jest druga.

 

Pytanie brzmi, jak je traktować? Mam je traktować jako drożdże świeże, tak jak bym je dopiero kupił i zadać podobną ilość jak się zwykle kupuje, czy może jak drożdże zbierane po burzliwej i zadać tyle ile podaje kalkulator dla gęstwy?

Wydaje mi się że raczej jak nowe, bo były hodowane ze sporym napowietrzeniem więc się po prostu namnażały, a nie produkowały alko, wolę jednak się doradzić co sądzicie :)

 

Niestety nie pomyślałem żeby sprawdzić ile blg miała brzeczka po zakończeniu namnażania :(

[quote name="goldi_WRO" post="440061" timestamp="149156798

 

Wg.mnie traktuj jak drożdże płynne kupione w sklepie i z tego co masz,zrób normalny starter.

Edytowane przez Thorgall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zebraną gęstwe użyłem do kolejnej warki, ale zostało kilka ml zdrowych drożdży, na wirówkę i po 48h mam drożdży na kolejne 2 warki.

Trochę poza tematem, Ostatnio spotkałem kolegę który od ponad 50ciu warek jedzie na jednych drożdżach, mówił że obala mit o niby zmutowanych drożdżach. Ja zaczynam robić tak samo.

Pozdrawiam

 

Tapatalknięte z drogi

Edytowane przez Puzii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Z takiej ilości drożdży to bardziej przydałoby sie zrobić starter 2/3 stopniowy. Kilka kropel drozdzy do litrowego startera 10blg chyba mocno je zestresowało.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.