Skocz do zawartości

Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej


Rekomendowane odpowiedzi

Po przelaniu do innego fermentatora ile może bezpiecznie leżakować ?

w zależności od temperatury spokojnie postoi nawet 20 dni, ja staram się nie przeciągać cichej powyżej 14 dni, w tym 4 dni na klarowanie żelatyną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja następną warkę nastawiam prawdopodobnie październik/listopad kiedy temperatura w mieszkaniu nie będzie przekraczać 23* .

Może faktycznie spróbować tej żelatyny tylko nie jestem pewien czy ten sposób działa w temperaturach pokojowych, nie mam jak tego schłodzić.

W moim fermentatorze jest kranik. Jak zabezpieczyć aby drożdże w początkowej fazie fermentacji tam nie osiadły ?, chcę do niego podczepić wysterylizowany wężyk silikonowy i nim ewentualnie przetoczyć zawartość do innego fermentatora na czas leżakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Planuję moją AIPĘ po 5 dniach cichej klarować żelatyną w niskiej temperaturze przez ok. 3 dni.

Na cichą wrzuciłem luzem ok. 100g chmielu. Obecnie po 4 dniach cichej na dnie fermentora jest ok. 1cm osadu drożdżowego i chmielin oraz na powierzchni ok. 1cm chmielin.

 

Czy przed dodaniem żelatyny powinienem zdekantować zawartość do innego fermentora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję moją AIPĘ po 5 dniach cichej klarować żelatyną w niskiej temperaturze przez ok. 3 dni.

Skoro i tak chcesz w niskiej temperaturze trzymać, to daj sobie spokój z żelatyną. Po prostu przetrzymaj w lodówce 3-4 tygodnie, będziesz miał dwa w jednym, piwo pięknie sklarowane i w znacznym stopniu dojrzałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję moją AIPĘ po 5 dniach cichej klarować żelatyną w niskiej temperaturze przez ok. 3 dni.

Skoro i tak chcesz w niskiej temperaturze trzymać, to daj sobie spokój z żelatyną. Po prostu przetrzymaj w lodówce 3-4 tygodnie, będziesz miał dwa w jednym, piwo pięknie sklarowane i w znacznym stopniu dojrzałe.

 

Nie mam możliwości trzymania jak na razie w lodówce. Jedyna opcja to balkon na kilka dni i potem rozlew do butelek.

Żelatynę chciałem użyć dla pewności i po przeczytaniu całego tego wątku byłem przekonany że to dobry wybór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia (a warzę IPAs dosyć często) klarowanie żelatyną raczej nie daje żadnych wyników ujemnych, jedynie dodatnie, więc ja bym to użył. Zawsze, jeżeli wyjdzie ci piwo zbyt klarowne, po prostu zabujaj kegiem albo zawiruj osadami na dnie butelki, i dolej to do szklanki i po kłopocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia (a warzę IPAs dosyć często) klarowanie żelatyną raczej nie daje żadnych wyników ujemnych, jedynie dodatnie, więc ja bym to użył. Zawsze, jeżeli wyjdzie ci piwo zbyt klarowne, po prostu zabujaj kegiem albo zawiruj osadami na dnie butelki, i dolej to do szklanki i po kłopocie

To też jest wyjście.

 

Natomiast inna opcja przyszła mi do głowy - czy jeśli fermentor poleży 2-3 dni na balkonie i wtedy jeśli dalej piwo będzie mętne zdążę w razie czego dodać żelatynę na powiedzmy 1 czy 2 dni?

 

Będą jakieś skutki ujemne takiej kombinacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

3. Wlej żelatynę do ZIMNEGO piwa (5-15°C). Trzymaj w niskiej temperaturze przez ok. 3 dni aby piwo się wyklarowało.

 

2uhsv3b.jpg

zasadnicze pytanko, czy po wlaniu rozpuszczonej żelatyny wymieszać warke?

 

...ja chmiele na zimno granulatem, już tydzień w temp. 16.5 st.C

z tego co widze drożdże zrobily już swoje, nie ma ruchu na rurce fermentacyjnej a jak zlewalem na cichą było 5 BLG.

Teraz chmieliny mam na dnie i na powierzchni korzuch, pozostałości z granulatu a sama warka zmetniona i mozna sie dopatrzeć chmieliny z granulatu.

Plan jest taki, zlewam ponownie do fermentatora -> kranikiem, rurką a na jej końcu rajstopa jak filtr. Ładnie przetocze całą zawartość i ile sie da odfiltruje, acha wczesniej na dnie fermentatora do ktorego będę przetaczal wleje odrazu przygotowany preparat z żelatyną by sie odrazu mieszało. Na koniec fermentator do lodówki na 2 dni w temp. 2 st.C.

 

Czy mogę tak zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest taki, zlewam ponownie do fermentatora -> kranikiem, rurką a na jej końcu rajstopa jak filtr. Ładnie przetocze całą zawartość i ile sie da odfiltruje, acha wczesniej na dnie fermentatora do ktorego będę przetaczal wleje odrazu przygotowany preparat z żelatyną by sie odrazu mieszało. Na koniec fermentator do lodówki na 2 dni w temp. 2 st.C.

 

Jeśli masz taki plan, to ja bym już w tym wypadku nie dodawał żelatyny tylko syrop cukrowy do refermentacji i butelkował, po około dwóch tygodniach od nagazowania w temperaturze pokojowej przeniósł piwo w chłodniejsze miejsce, podczas leżakowania też się wyklaruje.

Jeśli chcesz klarować żelatyną do dodaj ją do tego samego fermentora, w którym prowadzisz cichą fermentację bez dodatkowego przelewania. W przypadku klarowania żelatyną czas refermentacji może się wydłużyć.

Możesz również nie dodawać żelatyny tylko fermentor wstawić do lodówki na 3 dni, taki zabieg lagerowania też służy do klarowania piwa. Ostatnio przeprowadziłem lagerowanie i piwo się pięknie wyklarowało bez potrzeby dodawania żelatyny.

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadnicze pytanko, czy po wlaniu rozpuszczonej żelatyny wymieszać warke?

 

Tak ale bardzo delikatnie żeby nie wzruszyć za bardzo osadu. U mnie bez zamieszania tygodniami w butelkach wisiały jakieś gluty - pomagało wtedy wymieszanie piwa w butelkach.

Edytowane przez xfranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam grodzisza, 3 tyg na burzliwej. Czy po sklarowaniu żelatyną mogę odzyskać gęstwę? Nie wiem czy jest sens jeszcze teraz przelewać go na cichą...

przelej piwo do drugiego wiadra, zadaj tam żelatynę, wystaw na dwór na 3 dni, a z wiadra od burzliwej zbierz drożdże...

nie polecam dodawania żelatyny do wiadra z burzliwą bo nie zdekantujesz później dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to ja właśnie dziś przelałem AIPA na cichą. Plan był taki, żeby za tydzień butelkować.

Lepiej dodać żelatynę za 4 dni i za kolejne 3 butelkować, czy lepiej dodać za 7 dni i wydłużyć cichą o 3 dni?

 

Ile dać żelatyny na 17 litrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dodać żelatynę za 4 dni i za kolejne 3 butelkować, czy lepiej dodać za 7 dni i wydłużyć cichą o 3 dni?

Wszystko zależy, czy chmielisz na zimno, a ponieważ to AIPA, więc jak się domyślam po przelaniu na cichą wrzuciłeś chmiele :) . Jeśli tak to po 5 dniach chmielenia dodałbym żelatyny na dwa dni przed butelkowaniem przenosząc fermentor w chłodne miejsce.

 

Ile dać żelatyny na 17 litrów?

Kolega się troszku wysili i poczyta ten wątek, a na pewno znajdzie taką informację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz, że wnikliwie przeczytałem, ale w zależności od autora wyszło mi różnie. Myślałem o 7 gramach na 250ml wody.

 

Z chłodnych miejsc pozostaje mi balkon, ale tam może być nawet minusowo, więc chyba nie zaryzykuję. Wychłodzę składzik do 15 stopni. Czy to wystarczy? W sumie musi, bo inaczej nie będzie ;-)

 

Dziękuję za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej: 250ml wody do rozpuszczenia żelatyny.

 

Jeszcze jedna wątpliwość - opisaliście, że takie klarowanie szczególnie dobrze zachodzi w przypadku użycia US-05. Takich właśnie drożdży użyłem.

Czy mam się obawiać, że zostaną one związane w takiej ilości, że piwo mi się nie nagazuje? Ostatnio odczekałem i bez klarowania piwo miałem nagazowane po 10 dniach. Czy teraz ten czas się jakoś ekstremalnie wydłuży (np. do miesiąca)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.