Skocz do zawartości

Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej


Rekomendowane odpowiedzi

nie ma szans żeby klarowanie żelatyną wpłynęło na długość nagazowania, czy piwo trzymam na żelatynie 2 dni, czy miesiąc to gazuje się standardowo w ciągu tygodnia w temp pokojowej. W piwie jest nadal bardzo dużo drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klarowałem ostatnio piwo z us-05, klarowne prawie jak hebata i nagazowało się dobrze. Potrzymałem butelki dwa tyg. w cieple dla pewności, ale już po tygodniu było spoko.

A jeszcze pytanie mam. Klarowanie żelatyną może wpłynąć na goryczkę, tzn. uwydatnić ją, sprawić, że będzie bardziej odczuwalna niż bez klarowania? Nie wiem czy przesadziłem z chmieleniem czy to żelatyna zrobiła swoje. Piwo 12blg, 42 IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej żelatyna ci nie uwydatni goryczki, ale zauważyłem jedno, gdy wyszło mi piwo, ze ściągająca goryczka dodanie żelatyny poprawiło tą goryczkę i nie jest ona już taka ściągająca. Ale powiem szczerze nie jestem zadowolony ze stosowania żelatyny, odpada sporo piwa przy przelewaniu do rozlewu, osad jest bardzo lotny, nie che się zbić na dnie po zabutelkowaniu, nie wygląda to zbyt estetycznie, Piwo rzeczywiście jest super klarowne oraz można jeszcze goryczkę ratować ale osobiście już nie będę jej stosował. Potwierdzam, że nie ma wpływu ani na smak ani na nagazowanie piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej żelatyna ci nie uwydatni goryczki, ale zauważyłem jedno, gdy wyszło mi piwo, ze ściągająca goryczka dodanie żelatyny poprawiło tą goryczkę i nie jest ona już taka ściągająca. Ale powiem szczerze nie jestem zadowolony ze stosowania żelatyny, odpada sporo piwa przy przelewaniu do rozlewu, osad jest bardzo lotny, nie che się zbić na dnie po zabutelkowaniu, nie wygląda to zbyt estetycznie, Piwo rzeczywiście jest super klarowne oraz można jeszcze goryczkę ratować ale osobiście już nie będę jej stosował. Potwierdzam, że nie ma wpływu ani na smak ani na nagazowanie piwa.

Ile warek zrobiłeś z żelatyną? Czy piwo dodaniu żelatyny zlewałeś od razu do butelek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 zrobiłem, 3 dnia cichej wlewałem żelatynę, około 5 g na szklankę wody, dwa dni w zwykłej temp, potem na kolejne dwa dni do piwnicy. Po czymś takim wszystko opada na dno ale jednak nie zbija się to w osad, a przybiera coś na kształt zawiesiny. Piana jest normalna. Można spróbować ale moim zdaniem szkoda zachodu aby za każdym razem klarować piwo, jeszcze czasem jak wpadnie do szklanki osad z butelki i go nie połkniemy to można mieć uczucie, że gryzie się taki żelowaty twardy okruch.

Edytowane przez Revelict
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przed przelaniem do wiadra do rozlewu, fermentor z cichej leży sobie w miejscu docelowym około 12h, osadu jest około 1cm , ale jak zaczynasz dekantować to ten osad jest bardzo "lotny"? i się zasysa jak zostanie Ci < 3 cm piwa, i trzeba wtedy kombinować z przechylaniem wiadra, ale samemu jest ciężko.

Edytowane przez Revelict
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pilne pytanie:

Planowałem dziś dodać żelatyny i w sobotę butelkować. Niestety dodatkowa praca i plan wziął w łeb... Warzę AIPA.

 

Co lepiej zrobić?

- przedłużyć cichą o tydzień (łącznie będą 2 tygodnie),

- dodać dziś żelatynę i butelkować po jednej dobie klarowania,

- dodać żelatynę dzień później i klarować 4 dni?

 

Cholerna praca przeszkadza mi w hobby :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nawiązywała trochę ;-)

Ponieważ nie miałem zbyt dużo czasu na decyzję, to zaryzykowałem i zadałem żelatyny. Może 36 godzin wystarczy.

Będę butelkował w sobotę o 5.00 rano. Piwo miało się nazywać "Olimpijskie", ale chyba nazwę je "Poranne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrobiłem i się zaczynam martwić (może na wyrost).

Wrzuciłem sklarowane piwo pod mikroskop. Drożdży zauważyłem bardzo niewiele. Mam nadzieję, że lubią się rozmnażać, bo inaczej to z gazowaniem może być problem. A takie dobre mi wyszło :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o to stronę temu...

http://www.piwo.org/topic/2359-klarowanie-piwa-przy-uzyciu-zelatyny-spozywczej/page__st__160#entry250274

Ogólnie jest opinia że gęstwa później się nie nadaje - choć nie wiem czemu, drożdży przecież nie powinno to zabić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem w trakcie warzenia pierwszego piwa Pale Ale z Browamator'a

Opisze szybko jak całość przebiegała, pierwszy dzień fermentacji temperatura była około 24-25°C po około dwóch dniach spadła na 21°C i tak utrzymywała się prawie przez całą burzliwą po 5dniach przelałem na cichą blg był na poziomie 3,5. Jednak piwo jest dość mętne (postaram się dodać zdjęcie później) nawet po 4 dniach od przelania na cichą można powiedzieć że nic się nie zmieniło.

 

Jak długo powinno trwać klarowanie piwa Pale Ale i czy na cichej powinno być już tak jak należy? czyli klarowne ? Miałem zamiar cichą trzymać 14dni ale zostawie je chyba na 10dni, jak nie będzie nic dalej się zmieniać. Czy zmętnienie może być ze zbyt szybkie wysładzanie (filtrowanie) ?

 

Po przeczytaniu całości mam kilka pytań na temat klarowania żelatyną. Mam możliwość wsadzenia fermentora do lodówki i teraz tak, nie wiem czy ten Pale Ale tak ma że jest taki mętny czy poprostu popełniłem błędy. Dlatego połowe czyli 10litrów chciałbym zabutelkować normalnie i zobaczyć jak będzie wyglądalo piwo po dłuższym czasie a 10 litrów użyć żelatyny do klarowania.

 

Który sposób będzie lepszy:

1. Do 20 litrów piwa dodaje 130g glukozy i rozlewam 10 litrów. Następnie pozostałe piwo które już jest z glukozą schładzam w lodówce do 5°C i dodaje żelatynę 2,5g po odczekaniu 2-3dni butelkuje.

2. Po cichej odlewam tylko 10 litrów do których dodaje 65g glukozy i butelkuje, fermentorar z pozostałymi 10 litrami wsadzam do lodówki i dodaje żelatynę 2,5g, po odczekaniu 2-3dni przelewam klarowane piwo, następnie dodaje glukozę 65g i butelkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo powinno trwać klarowanie piwa Pale Ale i czy na cichej powinno być już tak jak należy? czyli klarowne ? Miałem zamiar cichą trzymać 14dni ale zostawie je chyba na 10dni, jak nie będzie nic dalej się zmieniać. Czy zmętnienie może być ze zbyt szybkie wysładzanie (filtrowanie) ?

S-04 to drożdże bardzo szybko sedymentujące więc zwykle już po tygodniu fermentacji piwo jest klarowne. Szybkie wysładzanie nie ma raczej nic do zmętnienia. Przyczyną będzie wysoka temperatura fermentacji, w której łatwo o infekcję. Jak smakuje piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem troszkę do zrobienia zdjęć i wygląda to tak

IMG_0342.JPG

IMG_0343.JPG

 

Powyższa próbka pobrana jest z samej góry, jak dobrze zaobserwowałem uformowała się może tak 1-2cm takiego piwa, poniżej jest dużo bardziej mętny. Link do więcej zdjęć gdzie widać lepiej: http://bufu.pl/piwo/ na ostatnim foto zrobiona dla porównania herbata.

 

I nie wiem czy coś zawaliłem czy może tak ma być. Widać na zdjęciach że jak minimalnie przy nabieraniu poruszałem to pojawiły się te chmury.

 

Piwo w smaku ciężko powiedzieć bo teraz nie ma gazu wcześniej miało i było ok. Teraz przy braku gazu mogę powiedzieć że czuć słód, dodatkowo można poczuć goryczkę chmielową. Zapach bardziej słodowy niż chmielowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne, że nie kwaśne. Daj mu trochę czasu - zostaw na cichej z 2 tygodnie i będzie dobrze - reszta sklaruje się w butelce. Z resztą klarowność to żaden wyznacznik dla piwa domowego (no chyba, że na konkurs) - ma być przede wszystkim smaczne, na resztę szczegółów przyjdzie czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.